Pasaulē
Eiropa

Grībauskaite Davosā aizstāv Poliju strīdā ar ES3

Foto-LETA/AFP

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite piektdien Pasaules ekonomikas forumā Davosā aizstāvējusi Poliju tās strīdos ar Eiropas Savienību (ES), norādot, ka lēmumi bloka dalībvalstīm nevar tikt uzspiesti.

“Lai cik sarežģīta būtu situācija, mēs nedrīkstam cits citu apsūdzēt un kaunināt. Ir jāatrod uz konsensu balstīti risinājumi, jo Eiropa [nozīmē] izpratni un vienošanos, nevis uzspiešanu, šaustīšanu un līdz šim neizmantotu instrumentu lietošanu,” viņa uzsvērusi foruma diskusijā par Viduseiropu un Austrumeiropu, kurā piedalījās arī Polijas prezidents Andžejs Duda un Ukrainas prezidents Petro Porošenko.

“Pēdējā laikā vērojams, kā institūcijas cenšas ar spēku uzspiest zināmus lēmumus, kuri izraisījuši neapmierinātību dalībvalstu vidū un uz dažu valstu iedzīvotājiem atstājuši ļoti sliktu iespaidu,” piebildusi Lietuvas prezidente.

ES apsver iespēju noteikt Polijai sankcijas par Varšavas pretrunīgi vērtēto tiesu reformu, paužot bažas, ka tā apdraud tiesiskas valsts principus.

Polijas valdošā labējā partija “Likums un taisnīgums” (PiS) savukārt skaidro, ka 2015.gada nogalē rosinātie pārkārtojumi nepieciešami, lai cīnītos ar korupciju un atbrīvotu tiesu sistēmu no komunistiskās pagātnes ēnām.

Kā izteicies Duda, līdzīgas institūcijas pastāv arī citās ES valstīs, piemēram, Spānijā vai Zviedrijā.

“Nesaprotu, kādēļ mūsu reformas Polijā ir antidemokrātiskas, bet tādas pašas institūcijas citās ES valstīs ir pieņemamas,” viņš paziņojis, bet vienlaikus paudis gandarījumu, ka pēdējā laikā Eiropas Komisija vismaz uztur dialogu ar Varšavu.

“Tas tiešām ir ļoti svarīgi, jo – ticiet man – tas ir kaut kas jauns. Vēl pirms dažiem mēnešiem nebija nekāda dialoga, bija tikai EK locekļu diktāts,” stāstījis Polijas prezidents.

Saistītie raksti

EK arī uzsākusi tiesisko procedūru pret Čehiju, Ungāriju un Poliju par šo valstu atteikšanos iesaistīties patvēruma meklētāju kvotu plāna īstenošanā.

Runājot par Krieviju, Grībauskaite Davosas diskusijā norādījusi, ka šī valsts acīmredzot arī pēc martā gaidāmajām prezidenta vēlēšanām paliks “prognozējami agresīva un prognozējami destabilizējoša”.

LA.lv