Foto-Shutterstock

Fuzarioze – grūti apkarojama augu slimība 0

“Kā apkarot fuzariozi? Šķiet, falenopsis ir inficējies ar šo slimību.” MAIJA

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Fuzariālo puvi tautā dēvē par melno puvi vai melno mēri. To ierosina vairākas sēnes, kas augiem izraisa stumbra puvi. Šī neārstējamā slimība ir izplatīta visā pasaulē, arī Latvijā. Jāņem vērā, ka 99% veikalos pirkto orhideju jau ir inficētas ar fuzariozi, un sēņu sporas tikai gaida piemērotus apstākļus tās attīstībai. Slimības dēļ postā aiziet ne tikai falenopši, bet arī citas orhidejas. Fuzarioze skar jebkuru zaļo augu, bet Aerides grupā ietilpstošos falenopšus – retāk. Biežāk no šīs slimības iet bojā vandu (Vanda) hibrīdi, jo tiem lapu padusītes ir daudz šaurākas un dziļākas – tajās mitrums neizžūst, jo neiekļūst svaigs gaiss, līdz ar to ir labvēlīgāki apstākļi sporu attīstībai.

Kolekcionārs Egons Tone, kuram orhideju audzēšanā uzkrāta 35 gadu pieredze, stāsta, ka pamodināt infekciju var ar pārmērīgi lielu mitrumu, pazeminātu temperatūru (falenopšiem kritiska ir +15…+16 °C temperatūra) un stāvošu gaisu (vajadzīga gaisa kustība, ko nodrošina ar elektrisko ventilatoru). Visvairāk ar fuzariālo puvi saskaras tieši iesācēji entuziasti, jo pārcenšas ar laistīšanu, īpaši ziemā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja telpā nodrošina +25 °C, augus var daudz laistīt, orhidejām nekas nenotiks. Turpretī vēsā telpā, kur temperatūra ir mazāka par +18 °C, audu šūnas atmirst, bet brūces ir ieejas vārti infekcijai.

Fuzarioze attīstās ļoti strauji. Stipri inficētam falenopsim bojātā auga daļa kļūst tumša, tajā uzkrājas smakojošs šķidrums. Ja inficēta tikai neliela daļa auga, to var mēģināt glābt, ar asu, tīru nazi izgriežot līdz veselajai vietai. Pēc apstrādes nazi dezinficē spirta šķīdumā, lai slimību nepārnestu uz citiem augiem. Orhidejām griezuma vietas apkaisa ar sausu kokogles vai kanēļa pulveri vai sausina ar tualetes papīru vai virtuves dvieli.

Ja falenopsis pēc glābšanas mēģinājuma neatgūstas un sēne iet plašumā, augu labāk izmest un vietā nopirkt jaunu. Tagad veikalos tie nemaksā tik dārgi kā pirms 25 gadiem.

Egons Tone piebilst, ka viņš savā kolekcijā augu aizsardzībai izmanto pretsēņu preparātu Topāzs, profilaksei – Previkuru. Lai apturētu slimības attīstību, dažkārt lieto arī spēcīgāku ķīmiju, kas pieejama tikai profesionāliem augu aizsardzības līdzekļu lietotājiem.

Ja vēlas apgūt visus orhideju audzēšanas knifus, Egons Tone iesaka izglītoties un apmeklēt jaunizveidoto skolu orhideju mājā Ziedoņdārzā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.