×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.2°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
18. septembris, 2017
Drukāt

Hodorkovskis: Bīstamāka par Kremļa militārajiem draudiem Baltijai ir informatīvā ietekme (25)

Foto - Postimees/LETAFoto - Postimees/LETA

Ir viedoklis, ka tieši MIHAILU HODORKOVSKI Krievijas prezidents Vladimirs Putins uzskata par savu nopietnāko politisko oponentu. Savulaik viens no bagātākajiem cilvēkiem pasaulē, naftas kompānijas “Jukos” īpašnieks ap 2003. gadu sāka izrādīt politiskas ambīcijas, kritizējot Kremļa varu un atbalstot Krievijas liberālo opozīciju, un drīz vien sekoja atbilde – Hodorkovski arestēja un apsūdzēja krāpšanā.

Kamēr citi Krievijas oligarhi šajā laikā viens pēc otra patvērās ārzemēs, “Jukos” īpašniekam ne tikai atņēma biznesu, bet arī iesēdināja viņu cietumā, kur viņš pavadīja desmit gadus. Iespējams, šis laiks būtu vēl ilgāks, ja ne apstākļu sakritība, ka Putins 2013. gadā pirms Soču olimpiskajām spēlēm vēlējās uzlabot savu starptautisko tēlu un parakstīja apžēlošanas rakstu.

Pēc atbrīvošanas Hodorkovskis tūlīt pat pameta Krieviju – vispirms devās uz Vāciju, tad Šveici, bet tagad dzīvo Londonā. Ceļš uz Krieviju viņam šobrīd ir slēgts, jo tur, visticamāk, atkal gaidītu cietums. Par spīti pārdzīvotajam, viņš nav atmetis vēlmi mainīt Krievijas politiku, turklāt uzskata, ka pārmaiņām jābūt radikālām.

Ar M. Hodorkovski sarunājāmies Tallinā, kur viņš bija ieradies, lai piedalītos Eiropas Parlamenta Tautas partijas grupas sanāksmē un izskaidrotu Eiropas valstu deputātiem, ko var gaidīt no mūsdienu Krievijas.

Pasākumā jūs bijāt pieteikts kā Krievijas “opozīcijas aktīvists”. Bet kā jūs plašāk raksturotu savu pašreizējo pozīciju?

M. Hodorkovskis: Lai gan dzīvoju ārvalstīs, joprojām esmu Krievijas pilsonis. Savu nodarbošanos varētu raksturot kā sabiedriskās aktivitātes, jo necīnos ne par vienu politisko amatu. Pašlaik Krievijā par politiku gan uzskata visu, kas kaut kādā veidā saistīts ar varas kritiku. Labi, pieņemsim, ka es nodarbojos ar sabiedriski politiskām aktivitātēm… Esmu kustības “Atvērtā Krievija” dibinātājs. Mūsu mērķis – režīma maiņa Krievijā. Nav runa tikai par Putina aiziešanu, kas, protams, ir svarīgi. Taču uzdevums ir plašāks – labot kļūdu, kas tika pieļauta 1993. gadā, kad tika mainīta Krievijas konstitūcija un prezidents ieguva ļoti lielu vienpersonisku varu. Mums ir jāatgriežas pie parlamentāras republikas modeļa un pie reāla federālisma, nevis tāda modeļa, kāds ir šobrīd. Valsts ir liela, reģioni attīstās dažādi, un diezgan muļķīgi visu mēģināt unificēt no Maskavas.

Bet Krievijas vēsturē faktiski nav tāda perioda, kad valsts priekšgalā nebūtu bijis izteikta līdera. Vai krievu tauta tam ir gatava?

Tiešām, pēdējo 300 gadu laikā nav bijis perioda, kad nebūtu bijis kāda personificēta varas simbola. Taču, ja skatāmies vēl senākā pagātnē, tad atradīsim pietiekami daudz piemēru, kad Krievija ir attīstījusies drīzāk kā parlamentāra republika. Kaut vai Ziemeļrietumu Krievzeme 12. – 15. gadsimtā, kurā ietilpa Novgoroda un Pleskava, bajāru dome… Arī ja paskatīsimies jaunāko laiku vēsturē, tad redzēsim, ka ne vienmēr valsts vadītāji bijuši spēcīgi līderi. Piemēram, Brežņevs nebija stiprs līderis, viņš varbūt bija PSKP Politbiroja “seja”, bet ne reālais lēmumu pieņēmējs. Arī cars Nikolajs II vai 1917. gada pagaidu valdības vadītājs Kerenskis nebija stipri līderi. Tā ka tas nebūt nav iekalts akmenī, ka Krievijai ir tikai autoritārs attīstības ceļš.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. regulārās armijas izdeva vilka pasi algotņiem Atbildēt

  kā, zaglīgajam smerdelim hodorkovskim nav vēl viss konfiscets un šis vēl nesēž? ? kargineļi, krasovickeļi, ļipmaneļi, laventeļi un cits skams arī ne??

 2. normāli, grib mainīt režīmu Krievijā, bet uzskata ka “ar politiku nenodarbojās”.

 3. Mums ir jaatbalsta, jāmudina līdzīgas Atbildēt

  noslieces vietējos Latvijas krievos lai Kremła sadarbības partneri saskanieši nebūtu te vienīgie kas runātu “krievvalodīgo” vārdā.

 4. Ņemcovs vai pasaules čempions šahā Garijs Kasparovs bija daudz lielāks politiskais oponents Vladimiram Putinam – piesaistīja sabiedrības uzmanību ar savām rīkotajām dažādām akcijām. Redzot, ka orgāni viņam seko, bet sabiedrība viņu neņem pierē, vēlējās pazust no Krievijas. Bija gatavs 2013.gadā iegūt pat Latvijas pilsonību, bet Latvijas Saeima par to nenobalsoja, tāpēc viņš nu kļuvis par Horvātijas pilsoni. Tagad licis mierā visādas politiskās batālijas un atkal pievērsies šaha spēlēšanai.

 5. salīdzināt šo mērgli ar Putinu! Atbildēt

  Ir viedoklis, ka tieši MIHAILU HODORKOVSKI Krievijas prezidents Vladimirs Putins uzskata par savu nopietnāko politisko oponentu. Savulaik viens no bagātākajiem cilvēkiem pasaulē, naftas kompānijas “Jukos” īpašnieks ap 2003. gadu sāka izrādīt politiskas ambīcijas, kritizējot Kremļa varu un atbalstot Krievijas liberālo opozīciju, un drīz vien sekoja atbilde – Hodorkovski arestēja un apsūdzēja krāpšanā.
  ==========================================
  NOŽĒLOJAMI salīdzināt šo mērgli, kurš Jeļcina laikā…sazagās un kļuva par miljonāru, salīdzināt ar Putinu! KF prezidents Jeļcins, redzot, ka ar konsultantu no USA palīdzības, ieviešot “demokrātiju” KF, valsts ir naturāli IZZAGTA, 1999. gada 31. decembrī krievijas TV raida ziņu, ka ir nominējis savā vietā par JAUNO prezidenta vietas izpildītāju Putinu, kurš jau strādāja Jeļcina administrācijā, bet par drošibas jautājumiem. Putins nu jau kā KF prezidenta vietas izpildītājs sāka pētīt FINANSIĀLO situāciju valstī un bija ŠOKĀ, uzzunit, ka TAUTAS IZKAROTĀS NEATKARĪGĀS Krievijas naudas kule ir tukša, bet savairojušies MILJONĀRI, kas pārņēmuši savrīgākos VALSTS uzņēmumus – elektrība, nafta (līkdegunis Hodorkovskis), gāze – savās rokās …un vēl no ienākumiem NEMAKSĀ nodokļus valstij… Putins sasauca līkdeguņus miljonārus un skaidri un gaiši pateica, ka KF valsts kase ir …TUKŠA un ja viņi arī turpmāk nemaksās nodokļus valstij, tad atliek tik Krieviju matušķu laist pa burbulu, ja nav, tad, lai nav … 2000.gada 7.augustā Putins kļūst par LIKUMĪGU prezidentu. Un tikai jau LIKUMĪGI esot šajā amatā viņš varēja valsts IZZADZĒJUS paņemt aiz pautiem … protams, ka IZREDZĒTĀS tautas līkdeguņi ,miljonāri bija NEAPMIERINĀTI, ka tāds …no STRĀDNIEKU šķiras (tēvs bija rūpnīcas strādnieks!) PĒKŠŅI (prezidents Jeļcins ielika!) ieticis …KUNGOS nu kungu šķirais sācis MANTU atņemt …Krievijas VALSTS NAFTAS magnāta Hodorkovska kārta pienāca 2003.gadā… 2003. gada oktobrī M. Hodorkovskis tika ARESTĒTS par KRĀPŠANU un NODOKĻU nemaksāšanu. 2005. gadā viņam piesprieda deviņu gadu cietumsodu, ko apelācijas kārtībā samazināja par 1 gadu un Hodorkovski nosūtīja uz soda izciešanas vietu Sibīrijā. 2010. gadā notika 2.tiesas process, kurā Hodorkovski un Ļebedevu atzina par vainīgiem naudas ATMAZGĀŠANĀ un notiesāja uz vēl 13(!!!) gadiem ieslodzījumā, soda izciešanu skaitot no apcietināšanas brīža 2003. gadā…
  Tikai 2013. gada decembrī Krievijas prezidents Vladimirs Putins viņu apžēloja, un Hodorkovskis tika atbrīvots no cietuma…
  .Nu ļoti NETICĀS, ka Putins viņu uzskata par … “politisko oponentu”… Ja STABILS politiskais oponets ir Navaļņijs …

  • Citatņiks,no apdauzītā fjodorova aģitācijas?
   Trūkst tikai koloradņika lentītes!
   Kremlis pilns ar tevis dēvētajiem “līkdeguņiem”,bet izrādās ka vainīgs viens pats Hodorkovskis!
   Varbūt vaina nevis tajā ka zaga,bet ka,nevis kā pārējie “līkdeguņi”neslienājās čekas izdzimteņa priekšā?

   • Jautājums > Anakonda Atbildēt

    Kāpēc tāds uztraukums par cita komentāru?
    Kāpēc tu domā, ka tev lielāka taisnība nekā viņam?
    Manuprāt, viņam ir daudz argumentētāks komentārs – ar skaitļiem un faktiem, ko iespējams pat pārbaudīt.
    Kāpēc tu tik pat varonīgi nebezdē pret vietējiem valsts izzadzējiem?
    Nav dzirdēts, ka vietējie valsts izzadzēji, kas kļuvuši par miljonāriem, būtu apcietināti
    un pat atsēdējuši gadus>

    • Tas nav satraukums,bet atbilde uz skaidri redzamu propagandu.
     Par tevis pieminēto “bezdēšanu”,nemācēšu teikt.Tikai kremļa propogandas smaka,gan reizēm jūtama.
     Tas ka tādi kā lembergs,vai šlesers nav aiz restēm,nav attaisnojums lai slavētu kremļa izdzimteni.

 6. Resumé : civilizetas valstis,seviski Eiropa,nevar atlauties nogaidit kad Launuma Imperija, ka to prognoze pasaule pazistami eksperti finansialos,militaros,politiskos,vesturiskos un socialajos jautajumos,lidz 2020.gadam beigs eksistet ka lielvalsts.Visas valstis kuras robezojas,vai atrodas Launuma Imperijas tuvuma nekavejoties ir jalikvide piektas kolonas,jaiznicina visas kremla dezinformacijas un propagandas iespejas sajas valstis,un janodrosina savas robezas.

  • tu ar to savu prognozi esi tā apnicis ka 21 gada 1 janvārī es tev viņu sākumpunktā labprāt iespraustu kad nekas nebūs pielildijies, vislabāk ar kremļa karogkātu lai zin par ko:) bet tu jau busi par gļēvu lai atzītu savus melus, kur nu vel parādities klētienē lai to varetu izdarit:)

   • Skaties,ka pašam to kremļa karogkātu,kaut kur neiesprauž,kā samaksu par te nepārtraukti publiskoto moskaļu aizstāvību.

 7. Krievijas ekonomika ir tik vāja, ka Latvijai nosacīts miers no aģentiem, jo vienkārši trūkst naudas!
  Ja cilvēkam nav ko ēst (krievija), tad pārmaiņas ir neizbēgamas.
  Problēma, ka vergi nav spējīgi domāt savādāk! Viņiem vajadzīgs vergturis!!!
  Viss šis ļembasts, protams, atstās iespaidu uz Latviju!
  Papildus riski!

 8. ….. Bīstamāka Baltijai ir informatīvā ietekme, ar kuru tiktu izjaukts iekšpolitiskais konsenss. …..
  ———————————————————————————————————–
  Dažu šeit rakstošo troļļu komentāri,pierāda Hodorkovska teiktā taisnību.

 9. Tevi , zidu , vajag ievelet ?

 10. ja vel otrs putins tad jau pat labi, bet ja žirinovska tipa būs nākamais , tad būs pat intresanti, tad ātri novertesit ka putins nemaz nebija sliktākais iespejamais variants

 11. Uh, kā troļi vārās ! Krievs, bet nedomā kā putlers un nav zombijs. Njeporjādok !

 12. Skatos,dullenē internets pieslēgts.

 13. Tagad ir skaidrs, kurš maksā Baltijas valsti par agresīvu naidu, melu uz Krieviju

 14. obama miera balodis,kur lido tur @ Atbildēt

  Zēns daudz nozadzis ,tagat cīnās par,,,dermokrātiju

 15. rotšildvanckaru krancis Atbildēt

  hodorkovskis-zaglis un plukata, konfiscēt smerdelim sazagto !

Draugiem Facebook Twitter Google+