×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
24. maijs, 2013
Drukāt

Iekārtu noslodzi ierobežo kvotas

Fot- no RAKUS arhīvaFot- no RAKUS arhīva

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā “Gaiļezers” uzstādīta ļoti moderna rentgenogrāfijas iekārta, kas aizstāj divus vecos aparātus, kā arī mūsdienīgs rentgena caurskates aparāts. Abas jaunās iekārtas kopā izmaksājušas gandrīz miljonu latu.

Diemžēl, neraugoties uz to, ka Diagnostiskās radioloģijas centra nodaļās darbojas desmit rentgenogrāfijas iekārtas, ambulatorajiem pacientiem uz izmeklējumu var nākties gaidīt pat vairākus mēnešus.

“Rinda uz parasta rentgena izmeklējuma veikšanu plānveida pacientiem ir līdz vasaras beigām, bet datortomogrāfijas un magnētiskās rezonanses kvotas visam gadam būs izsmeltas jau pēc mēneša. Pacienti uz mūsu slimnīcu nāk tādēļ, ka ir pārliecināti – šeit ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumu var saņemt valsts apmaksātu palīdzību. Kāpēc pacientiem pat uz vienkāršu rentgenu ir jāstāv rindā?” neizpratnē jautā stacionāra “Gaiļezers” Diagnostiskās radioloģijas centra vadītāja Māra Epermane.

Šobrīd dienā par valsts budžeta līdzekļiem šeit var veikt tikai piecas plānveida rentgenogrāfijas, bet pārējiem pacientiem tās piedāvā par maksu.

Neatliekamā kārtā slimnīcā ievestu pacientu izmeklēšanai nekādi ierobežojumi nepastāv. Piemēram, Uzņemšanas nodaļā tiek veiktas pat 125 – 135 datortomogrāfijas dienā.

Jaunā rentgenogrāfijas iekārta ļaus pacientus izmeklēt gan vertikālā, gan horizontālā stāvoklī. To iespējams arī rotēt ap pacientu, kas ļoti svarīgi gulošiem, mazkustīgiem pacientiem vai pacientiem ar smagām traumām. Iekārta spēj pagriezties par 180 grādiem un radīt trīsdimensionālus attēlus, ļaujot ārstam monitorā izmeklējamo ķermeņa daļu aplūkot no visām pusēm, pacientu negrozot. Ar speciālas datorprogrammas palīdzību iespējams savienot attēlus, iegūstot mugurkaula vai kājas rentgenogrāfiju visā garumā. Šādi izmeklējumi ir nepieciešami pirms gūžas vai ceļa locītavas endoprotezēšanas, lai izvēlētos atbilstoša izmēra endoprotēzi, vai izvērtējot mugurkaula deformāciju.

Savukārt ar moderno rentgena caurskates iekārtu iespējams veikt dažādus kuņģa un zarnu trakta, ginekoloģiskus un uroloģiskus izmeklējumus, kā arī invazīvās diagnostikas un ārstnieciskās manipulācijas. Rentgena kabinetā ir arī ultrasonogrāfijas iekārta, kas visas darbības ļauj veikt daudz precīzāk. Turklāt par 30% samazināta kopējās radioaktivitātes deva, ko pacients saņem radioloģiskās manipulācijas laikā.

 

Fakti

RAKUS stacionāros ir septiņas diagnostiskās radioloģijas nodaļas un viena invazīvās radioloģijas nodaļa, kurās kopā ir 10 rentgenogrāfijas aparāti.

Pērn Diagnostiskās radioloģijas centrā veikto izmeklējumu skaits sasniedza 300 tūkstošus.

No visiem izmeklējumiem 30% ir diagnostiskās radioloģijas izmeklējumi, ļoti pieprasīts izmeklējums ir arī ultrasonogrāfija (38%).

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+