Jēkaba Drandas krūzes (Māls, virpota, rotāta ar iekrāsotu baltmālu, bezkrāsaina svina glazūra) Latvijas Vēstures muzeja kolekcijā.
Jēkaba Drandas krūzes (Māls, virpota, rotāta ar iekrāsotu baltmālu, bezkrāsaina svina glazūra) Latvijas Vēstures muzeja kolekcijā.
Publicitātes foto

Iepazīstinās ar latviskā stila keramikas meistara Drandas daiļradi 0

Ceturtdien, 26. februārī, plkst. 17 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja lekciju ciklā “Klasiskās vērtības” etnogrāfe, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Keramikas kolekcijas glabātāja Sanita Stinkule iepazīstinās ar Smiltenes podnieka Jēkaba Drandas daiļradi, LA.lv uzzināja muzejā.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Jēkabs Dranda (arī Drande, Drands, 1853 – 1915) bija lauku amatnieks, viens no tiem, kas atsaucās 20. gadsimta sākuma laikrakstu un žurnālu aicinājumam līdztekus tautas mākslai studēt arī pasaules mākslas paraugus un radīt jaunus, laikmetam atbilstošus darbus.

Sanita Stinkule stāsta, ka 19. gadsimta otrajā pusē un 20. gadsimta sākumā bija izplatīta sadarbība starp amatnieku un mākslinieku: mākslinieks parasti izstrādāja formu un rotājumu metus, bet amatnieks izpildīja. “Viena no tādām bija podnieka Jēkaba Drandas un grafiķa Riharda Zariņa sadarbība, kuras rezultātā tapa tā sauktā latviskā stila keramikas darbi, kuri tika novērtēti arī pasaulē. 1906. gadā Starptautiskajā mākslas un mājrūpniecības izstādē Milānā (Itālijā) eksponētie 30 šķīvji saņēma sudraba godalgu,” norāda etnogrāfe.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lekcijā būs iespēja iepazīt līdz šim zināmos podnieka darinātos traukus, kas saglabājušies muzeju krājumos un privātkolekcijās.

Biļešu cena: pieaugušajiem 2,85 eiro; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,42 eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.