×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
7. marts, 2012
Drukāt

Igaunijā notiek lielākais streiks valsts pēckara vēsturē

skolotaji

Streiku nedēļa Igaunijā šodien sasniedz kulmināciju, daudzu jomu arodbiedrībām pievienojoties protestiem pret iecerētajām izmaiņām kolektīvo darba līgumu likumā un paužot atbalstu skolotāju prasībām paaugstināt atalgojumu.

Plašākais streiks pēckara Igaunijā aizsākās jau pirmdien ar sabiedriskā transporta sektora darbinieku streiku Narvā, kur nekursēja neviens autobuss. Igaunijas Transporta darbinieku arodbiedrība šonedēļ rīko virkni streiku vairākās valsts pilsētās. Savu kulmināciju streiks sasniedz šodien, kad trīs dienas ilgus nacionāla mēroga protestus sāks Igaunijas skolotāji, kā arī arī bērnu aprūpes centru darbinieki un bērnudārzu skolotāji. Atbalstu streikotājiem pauduši arī daudzu citu arodbiedrību biedri – jūrnieki, veselības aprūpes darbinieki, ārsti, dzelzceļa darbinieki. Šajā dienā darbu solījuši pārtraukt vairāk nekā 20 tūkstoši cilvēku. Tallinā šodien arī notiks mītiņš skolotāju atbalstam.

Arodbiedrība vēlas, lai skolotāju algas šogad tiktu palielinātas par 20 procentiem un 15 procentiem nākamgad un 2014. gadā. Igaunijas pedagogi atkarībā no darba stāža pašlaik saņem no 608,18 līdz 736,07 eiro (no 427,43 līdz 517,31 latam) mēnesī, bet metodiķi saņem 888,88 eiro (624,70 latus) mēnesī. Vidējā mēnešalga Igaunijā trešajā ceturksnī veidoja 809 eiro (568 latus). Paužot atbalstu streikotājiem, Igaunijas radio un televīzijas tehnisko darbinieku arodbiedrība trešdien no plkst.11 rīkos trīs stundu solidaritātes akciju. Aptuveni 60 Igaunijas raidsabiedrības ERR tehniskā personāla darbinieku pievienosies skolotāju protestam Tallinas Brīvības laukumā. Arodbiedrība arī plāno Igaunijas nacionālās televīzijas ETV vakara ziņu laikā trīs reizes pēc kārtas pārraidīt teksta vēstījumu, paužot atbalstu streikotājiem. Atbalsts tiks pausts arī ERR interneta vietnē un Igaunijas radio RDS sistēmā.

Šodien protesta akcijai pievienosies Tartu neatliekamās palīdzības dienests un autobusu vadītāji. Rīt streikotājiem pievienosies Tallinas sabiedriskā transporta darbinieki, apturot tramvaju, trolejbusu un autobusu satiksmi. Igaunijas Transporta darbinieku arodbiedrība šonedēļ rīko streikus un protesta akcijas sabiedriskā transporta uzņēmumos visā valstī. Šonedēļ sabiedriskā transporta darbinieki streiki notiek arī Tartu, Pērnavā, Veru, Paidē, Rakverē un Kuresārē. Streikā piedalīsies arī Igaunijas dzelzceļa darbinieku arodbiedrība. Kā skaidroja Igaunijas Dzelzceļa darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Oļegs Čubarovs, 8. martā Igaunijā vismaz 24 stundas nekursēs neviens vilciens. Streikā plāno piedalīties 68 procenti Igaunijas dzelzceļa darbinieku.

Piektdien streikotājiem pievienosies arī energokompānijas “Narva Elektrijaamad” darbinieki. Streikotāji plāno piektdien no plkst.7 līdz plkst.19 uz pusi samazināt energokompānijas galvenās degslānekļa termoelektrostacijas “Eesti Elektrijaam” saražoto enerģijas apjomu. Streikā piedalīsies vairāk nekā 800 “Narva Elektrijaamad” darbinieki.

Kamēr daļa strādājošo ar streika palīdzību vēlas paust atbalstu Igaunijas skolotājiem, citi pievienojas Igaunijas Arodbiedrības konfederācijas prasībām – panākt vienošanos par nodarbinātības apdrošināšanas jautājumiem, ņemt vērā arodbiedrību ieteikumus attiecībā uz izmaiņām kolektīvā darba līgumu likumā, kā arī parlamentā noraidīt likumprojektu, kas cilvēkiem, kuri pēc savas vēlēšanās aiziet no darba, rosina par 40 procentiem samazināt bezdarbnieka pabalsta apmēru.

Igaunijas premjerministrs Andruss Ansips noraidīja iespēju, ka koalīcija varētu piekāpties arodbiedrību prasībām attiecībā uz bezdarba apdrošināšanas nodokli, nodarbinātības līgumu aktu un kolektīvo darba līgumu likumu. Ansips norādīja, ka tauta nav devusi valdībai mandātu risināt skolotāju algu jautājumu, aizņemoties naudu, samazinot aizsardzības tēriņus vai palielinot nodokļus. Līdz ar to līdzekļi, kurus varētu izmantot skolotāju algu palielināšanai, pašlaik tiek izmantoti izglītības sistēmā, sacīja Ansips.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+