Pasaulē
Baltija

Igaunijā svinēs Dzimtās valodas dienu0

Foto-Shutterstock

Igaunijā ceturtdien svinēs Dzimtās valodas dienu, kas iedibināta, lai koptu un godinātu igauņu valodu kā tautas kultūras un pašapziņas nesēju.

Jau šodien Tartu tiks sveikti Valodas labo darbu konkursa uzvarētāji, bet rīt saskaņā ar tradīciju igauņi rakstīs nacionālo diktātu. Diktāta teksts, ko pārraidīs radiostacija “Vikerraadio”, būs veltīts Dziesmu svētku tematikai, jo šogad Igaunija svin Dziesmu svētku 150.gadskārtu.

Nacionālā diktāta rakstīšana Igaunijā kļūst aizvien populārāka – tā dalībnieku skaits pieaudzis no 277 cilvēkiem 2008.gadā līdz 6377 pērn.

Šis gads Igaunijā pasludināts arī par Igauņu valodas gadu, un Igaunijas institūts aicina interesentus visā pasaulē šoruden vienu nedēļu – no 23. līdz 29.septembrim – mācīties un mācīt igauņu valodu. Šobrīd universitātēs vai valodu kursos pasaulē igauņu valodu jau apgūst aptuveni tūkstotis cilvēku, un ārzemēs dzīvojošie igauņi velta daudz pūliņu, lai valodu pārmantotu arī viņu bērni.

Kā savulaik izteicies igauņu rakstnieks, dzejnieks un dramaturgs Pauls Ēriks Rummo, vārdi “dzimtā valoda” pauž tās īpašās attiecības, kādas ikvienam cilvēkam ir ar savu bērnības valodu, tādēļ svarīga ir ne tik daudz oficiāla šā datuma atzīmēšana, bet gan tas, cik dziļi šī diena skar katra cilvēka sirdi. Savukārt citvalodīgajiem Igaunijas iedzīvotājiem vai cilvēkiem, kam šai dienā iegadījies ciemoties Igaunijā, Dzimtās valodas diena var atgādināt, ka ekonomikas, zinātnes un kultūras globalizācija nebūt nenozīmē atteikšanos no savas dziļākās identitātes.

Dzimtās valodas dienu 14.martā, 19.gadsimta igauņu dzejnieka Kristiāna Jāka Petersona dzimšanas dienā, atzīmē kopš 1996.gada, bet no 1999.gada tā ir valsts noteikta atzīmējamā diena, kad pie valsts un pašvaldību iestādēm un sabiedriskajām ēkām jābūt izkārtam valsts karogam, bet iedzīvotāji, uzņēmumi un organizācijas var izvēlēties, vai izkārt karogu.

LA.lv