Ekonomika
Bizness

Igauņu uzņēmējs jūtas piekrāpts un kritizē Latviju 1


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Fotolia

Uzņēmējs no Igaunijas Latvijas tiesnešu dēļ zaudētu trešdaļu miljonu sola piedzīt no Latvijas valsts, par šādu gadījumu svētdien informē TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Tiesu sistēmas nespēja nodrošināt laicīgu un godīgu spriedumu taisīšanu ir bijis iemesls, kāpēc ārvalstu investori vairākkārt vērsušies pie Latvijas valdības, norādīja TV3. Pēc raidījuma izpētītā, samērā ierasts saimniecisks strīds par 300 tūkstoš eiro lielas naudas summas iestrēgšanu kādā darījumā, uzņēmējam no Igaunijas liek gatavot prasību pret Latvijas valsti.

Urmass Pasts ir igauņu uzņēmējs. Agrāk bijis profesors universitātē, bet tad pievērsies nekustamo īpašumu biznesam. Pirms sešiem gadiem uzņēmējs sācis meklēt zemi Pierīgā, lai viņa klients – kāds lielveikalu tīkls – varētu uzsākt būvniecību.

“Mūsu Eiropas partneri lūdza atrast zemi komercprojektam. Mēs atradām kādas 10 lokācijas. Divas partneri akceptēja un tad sākām veikt daudz dažādus plānošanas darbus, lai sagatavotos īpašuma pirkšanai,” stāsta SIA “Briāna Investment” valdes loceklis Urmass Pasts.

Starp variantiem bijis zemes gabals Ziepniekkalnā Ozolciema ielas galā. Te uz Rīgas domei piederošās zemes atradās autostāvvieta. To apsaimniekoja uzņēmums SIA “Gabriels” un uzņēmējs Isārijs Finbergs, vēsta “Nekā personīga”. Autostāvvietas apsaimniekotāja Finberga birojs atrodas citā ar viņu saistītajā īpašumā – viesnīcā un biznesa centrā Teikā “Tomo”. TV3 norādīja, ka tajā vairākkārt pēcvēlēšanu svinības rīkojusi “Saskaņa”.

Igauņu uzņēmējs nolīdzis ar Isārija Finberga firmu, ka zemi zem stāvvietas no pilsētas atpirks, ja Finbergam izdosies ar Rīgas domi vienoties, ka zemes gabalam maina detalplānojumu. Abas puses vienojušās par līgumu.

“”Briāna Investment”, kas ir mana kompānija, un “Gabriels” parakstīja kredīta un hipotēkas līgumu, ko sagatavoja advokātu birojs “Borenius” 2012.gada augustā. Atmaksas datums bija noteikts 2013.gada augusts. Krietni ilgu laiku atpakaļ,” norāda uzņēmējs. Tomēr Finbergam dokumentus ar Rīgas domi sakārtot neizdevās. Nauda tika prasīta atpakaļ. Sākās tiesvedība. Zemesgrāmatas tiesnesis piekrita, ka nauda būtu jāpiedzen.

SIA “Gabriels” to uzzinot steidzās uz tiesu un lūdza ierosināt tiesiskās aizsardzības procesu. Lietā, kuru skatīja tiesas priekšsēdētāja Iveta Krēvica, uzradās vairākas firmas, kuras kopumā uzņēmumam esot aizdevušas 6 miljonus eiro. Kas nozīmēja, ka “Briāna Investment” ar saviem prasītajiem 300 tūkstošiem eiro būtu jāstājas rindā aiz šiem naudas piedzinējiem.

Tomēr tiesā iesniegto kreditoru prasības izskatījās šaubīgas, vēstīja TV3. Viena firma no Isārija Finberga prasīja piedzīt miljonu, norādot, ka savulaik šo miljonu Finbergam aizdevusi ķīlā paņemot vecu mašīnu un vēl dažus mazvērtīgus aktīvus. Kāds cits uzņēmums gribēja atgūt 5 miljonus par it kā nenotikušu darījumu. Vidzemes priekšpilsētas tiesas priekšsēdētāja Krēvica nolēma, ka tiesiskās aizsardzības procesu var rosināt.

Ģenerālprokuratūra tiesneses lemto lietu noprotestēja. Un Augstākā tiesa lietu atdeva atpakaļ Vidzemes priekšpilsētas tiesai, lai to vēlreiz pārskatītu. Tad igauņu uzņēmējs par notikušo rakstīja sūdzību Tieslietu ministram.

Paralēli šai tiesvedībai notiek vēl cits strīds. Isārijs Finbergs un viņa firma grib pierādīt, ka starp viņu un igauņu uzņēmēju slēgtais līgums nav bijis aizdevums, bet gan rokas naudas līgums. Tas nozīmētu, ka 300 tūkstoši nemaz nav jāatdod.

Pirms trim nedēļām notika kārtējā tiesas sēde, kurā “Briāna Investment” vēršas pret SIA “Gabriels”. Tomēr tiesu atlika līdz nākamā gada maijam, jo ne Isārijs Finbergs, ne viņa advokāts veselības stāvokļa dēļ nespēja uz tiesu ierasties.

Igauņu uzņēmējs jūtas piekrāpts. Viņš esot uzskatījis, ka domstarpību gadījumā vismaz Latvijas tiesām varot uzticēties. Bet šobrīd neliela saimnieciska strīda risināšana iestiepusies nu jau piecu gadu garumā. Tāpēc viņš gatavojoties Latvijas valsti sūdzēt tiesā.

LA.lv