×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
4. marts, 2015
Drukāt

Māra Libeka: Rīgas Austrumu slimnīca finanšu bedrē, arī citām ūdens smeļas mutē (16)

Foto - LETAFoto - LETA

Slimnīcu nonākšana gandrīz līdz maksātnespējai nav nekas īpašs. Kad ūdens smeļas mutē, tad par to uzzina arī sabiedrība. Valsts lielākās daudzprofilu ārstniecības iestādes Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas vadība nesen publiskoja savu katastrofālo finanšu situāciju, kas uz pacientiem, kā stāsta valde, nekādu iespaidu neatstāšot. Toties atstās uz pašiem mediķiem, kuri tā arī nesagaidīs algas pielikumu un būs spiesti meklēt labākas iespējas ārpus Latvijas. Gribot vai negribot tas ietekmēs pacientu ārstēšanas kvalitāti.

Patlaban Austrumu slimnīcas vadība kopā ar Veselības ministriju meklējot risinājumu, kā izkulties no zaudējumu bedres, kas četru gadu laikā pārsniedz 24 miljonus eiro. Viens no variantiem esot palielināt pamatkapitālu, pārņemot no Veselības ministrijas Gaiļezera un Linezera slimnīcu zemi. Bet tas nevairos naudu pašai slimnīcai. Spriežot, ko darīt ar Lin­ezera slimnīcu, iespējams, ka tur veidošot sociālās rehabilitācijas centru, bet klīst arī runas par privatizāciju.

Maksātnespējas draudi nav gājuši secen arī P. Stradiņa klīniskajai universitātes slimnīcai. 2012. gadā, kad jaunā “Stradiņu” valde pārņēma vadību, skanēja vaimanas par slimnīcas kritisko finansiālo stāvokli. Toreiz valdes priekšsēdētāja Rūta Valtere, kura amatā tika ar veselības ministres Ingrīdas Circenes svētību, devās uz valdību ar prasību piešķirt 10 miljonus latu finanšu situācijas stabilizācijai un ar trešo piegājienu to arī saņēma. “Stradiņos” tāpat kā “Gaiļezerā” ir gan valsts galvoti kredīti, gan mediķu pieticīgais atalgojums. Līdzās tam visam radušās ķibeles ar jaunā “Stradiņu” slimnīcas korpusa celtniecību. Valsts attieksme pret Austrumu slimnīcu ir sasniegusi rekordu – to pacientu ārstēšana, kuriem ir smagas veselības problēmas, izmaksā pat 10 līdz 15 reizes vairāk, nekā tiek samaksāts no budžeta.

Jau gadiem slimnīcu galvenās rūpes ir saņemt atbilstošu samaksu par padarīto darbu, un pie tā nav vainojams ne bijušais Veselības ministrijas valsts sekretārs Rinalds Muciņš, kuru veselības ministrs Guntis Belēvičs nosauca par sliktu piemēru komunikācijai ar Austrumu slimnīcas vadību, ne arī kāds cits no augstās ierēdniecības. Tas, ka kalns nav pārkāpts ceļa sākumā, ir visu pie varas bijušo un esošo politiķu atbildība. Belēvičs sola rakt ar buldozeru, bet kur ir viņa palīgi? Manāmi tikai tie, kas rosās ministrijā, lai steidzīgi pārkārtotu abu lielāko slimnīcu valdes.

To, ka veselības aprūpes sistēma irst pa vīlēm, apliecina vēl kāds fakts – Daugavpils reģionālā slimnīca apsver iespēju atteikties no insulta vienības neirologu trūkuma dēļ. Kopš 2010. gada Latvijas stacionāros ārstēto pacientu skaits, kuriem diagnosticēts insults, būtiski nav mainījies – šī nelaime uzbrūk apmēram 8,5 tūkstošiem cilvēku gadā un viņiem ir nepieciešama operatīva medicīniskā palīdzība. Tikai neirologam ir tiesības veikt diagnosticēšanu un pirmajās četrās stundās nepieciešamo terapiju. Tiesa, speciālistu trūkumā nereti vaino vietējo pašvaldību un slimnīcu neizdarību. Nav dūmu bez uguns, taču fakts, ka speciālistu trūkst visās reģionālajās slimnīcās, rāda, ka problēmas ir valstiskā līmenī. Tas nav normāli, ka neatliekamās palīdzības automašīnas vairākas reizes nedēļā ved pacientus no Daugavpils uz Rīgu, lai slimnieki varētu saņemt lora vai cita reģionālajos centros nesameklējama ārsta palīdzību.

Kur ņemt naudu medicīnai? Eiropas Komisija iesaka iekasēt vairāk naudas no pievienotās vērtības nodokļa – Latvijā esot lielākā plaisa starp to, ko iekasē un ko vajadzētu iekasēt. Joprojām neesot izsmeltas iespējas iekasēt vairāk naudas arī no citiem nodokļiem. Tur atrastos rezerves arī medicīnai. Bet, kamēr par to tiek runāts vajadzības izteiksmē, tikmēr Latvija joprojām ierindojas otrā augstākajā vietā ES valstu vidū pēc darbspējīgu cilvēku (no 20 līdz 64 gadiem) mirstības rādītāja.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Būs finanses! Jo lielākā daļa kas tur strādā ir pelnījusi tik pusminimālo! Tie lopi, kuri sevi dēvē par mediķiem vairāk nav pelnījuši. Nevis Austrumu slimnīca, bet pēdējā taka, ar kājām pa priekšu!

 2. ................. Atbildēt

  saimnieks neceļ privātmāju, ja grimst uzņēmums

 3. 10 milijoni ko piešķira Stradiņiem,bija iepriekšējās valdes izšķērdētie līdzekļi,nevis zaudējumi. Tika kapitāldaļu turētājs Muciņš nemeklēja vainīgos un tagad Dzenītis atbild par finansēm Bērnu slimnīcā. Haotiskie remonti un nenoslogota dārgā aparatūra,ir VM kontroles trūkums. Tāpat neviena no slimnīcām nav attītījusi ambulatoro pakalpojumu tīklu,kas or tik ienesīgs privātam biznesam. Boka saimniekoja pēc savien ieskatiem un var redzēt pie kā tas ir novedis – padomju domāšanas stils. Kredītus nevienai slimnīcai nedeva tāoat vien un valsts galvojums ir tikai kā pildus garants,ka nauda tiks atdota. Ir smeiklīgi,ka VM nespēj atrast spējīgus ,kompetentus un mūsdienīgus cilvēkus slimnīcu valdēm,bet saliek Edmunda Krastiņa draugus vēl no RD laikiem un ministra mīļākās bijušo vīru,kas maksā viņai uzturnaudu. tas nevairo uzticību ne valdībai,ne ministrijai.

 4. Šim rakstam pretī tagad derētu vēl vienu rakstu – ar Valsts Kontroles atzinumu, par kaut vai vienā gadā izšķērdēto līdzekļu summām visā valstī. Pieļauju, ka izšķērdētās summas pēc apjoma būtu krietni lielākas nekā tās, kas pietrūkst katru gadu reālām veselības pakalpojumu izmaksām. Lūk, tur arī ir trūkstošie līdzekļi.

 5. Bet ko lai dara? Vai tiešām mēs esam pārāk nabadzīga nācija, lai uzturētu sakarīgu valsti – ar aizsardzību, medicīnu, kultūru, sociālo palīdzību – visu, kas ir citām valstīm? Tad varbūt izīrējam šo teritoriju kādai sekmīgākai tautai, piemēram, kurdiem, un braucam visi uz Angliju?

 6. Vai tas “B”, kurš raksta par paģiru murgiem, pats gadījumā nav paģirains, ja nesaprot vienkārši uzrakstītu tekstu.

 7. Mani ari kaitina sie Libekas kundzes savarstijumi. Zemas algas Austrumu slimnica? smiekligi. Publiskojiet tas,bet kopa ar visam piemaksam un maksas pakalpojumiem un salidziniet ar algam regionos. Kauns klausities tas vaimanas. Austrumu slimnica notrallinajusi kreditu perkot parmerigi dargu aparaturu un remonti par 1000 eiro kvadratmetra. Nesaimnieciskums uz katra stura. Esiet objektiva,Libeka!

 8. Es nesaprotu, kas tā ir par ālēšanos ar tām slimnīcām. Slimnīcas ir vienkārši JĀLIKVIDĒ, jo viņas nav rentablas. Lauku rajonos slimnīcas izlikvidēja un, kāda vaina? Kam jāmirst, tas klusām nomirst, kam lemts dzīvot, tas dzīvo. Katrs savlaicīgi nomiris pensionārs ir visīstākais ieguvums valstij. Kad likvidēja slimnīcas, mums, lauciniekiem teica, ka priekš mums būšot slimnīcas Rīgā. Tad jau tik pat labi , gan mēs gan rīdzinieki varam aizbraukt uz tām slimnīcām citās Eiropas savienības valstīs. Ušakovs taču ārstējās Berlīnē, Vaškēvičs vēl tagad ārstājas Austrijā, mūsu sievietes jau tagad brauc dzemdēt uz Igauniju. Ja kādam nav ceļa naudas, tad taču var izsludināt ziedojumu vākšanu.
  Paldies visām mūsu valdošajām partijām par viņu pašaizliedzīgajām, nesavtīgajām rūpēm par tautu!
  Mūsu veiksmes stāsts rullē! Mēs progresējam tik strauji, ka vienkārši tie visi slimnieki un kropļi nespēj tam mūsu progrsam un izaugsmei tikt līdzi.

 9. Nu slēdzam visas slimnīcas un braucam ārstēties uz Krieviju, tas tagad tur ir pietiekoši lēti. Būs vairāk naudiņas tankiem un bruņumašīnām…..

 10. Kārtējais Libekas paģiru savārstījums

  • Kad pats reiz nonāksi slimnīcā, tad kvekšķēsi citādi. Šķiet, ka Tev tas brīdis nav tālu, un visticamāk, uz psihiatrisko, ja Tu šodien tā spēj nolamāt žurnālisti.

 11. Bija finanšu ministrs no Tautas partijas tāds Bērziņš, kas visu salaida grīstē!

 12. Nav nekad bijusi laba pārvaldība VM pakļautajās slimnīcās. Visām LV slimnīcām valsts nesedz ārstēšanas izmaksas, bet tāds stāvoklis nav nekur.

 13. Jefiņi valdībā nav sapratuši un nekad nesapratīs ,ka katras valsts un nācijas labklājības pamatā ir rūpnieciskā lielražošana.Banānu republikai nav pa spēkam uzturēt tādus monstrus kā Gaiļezera un Stradiņa tipa slimnicas,augstākais uz ko var cerēt šīs valsts ,,plānais,, gals ir ārstēties lazaretes tipa barakās un atskurbtuvēs,pēdējo katastrofāli trūkst.Resnais gals var ārstēties un ārstējas ārzemēs ,kā to dara piemēram Vaškevics,jeb t.s. Sports un citi miljonāri .

Draugiem Facebook Twitter Google+