×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
22. februāris, 2012
Drukāt

Itāliešu uzņēmēji grib darīt galu “izspiešanas biznesam”

mafija_afp_11

Vairākus gadsimtus organizētās noziedzības grupējums, ko Neapoles apvidū sauc par kamorru, ar draudiem un vardarbību izspiedis “drošības” maksājumus no veikalu, kafejnīcu un citu mazo uzņēmumu īpašniekiem, kuri apņēmušies darīt galu “izspiešanas biznesam”. 


Par kamorras (saliktenis no vārdiem “capo” (boss) un “morra” (pilsētā populāra azartspēle) noziedzīgās darbības sākumu uzskata 18. gadsimta vidu, kad Neapolē tika izveidoti astoņi azartspēļu nami. Kopš tā laika kamorras tīkli aptvēruši vai visas uzņēmējdarbības jomas, pieprasot komersantiem maksāt “il pizzo” – “drošības naudu”. Kamorru uzskata par Itālijas organizētās noziedzības tīkla asiņaināko un nežēlīgāko atzaru, kura spīlēs nonākušie upuri visbiežāk izvēlas klusēt.

Neparasti, bet lielāko drosmi, kategoriski atsakoties maksāt kamorras bandītiem, apliecinājusi 70 gadus vecā Rafaela Otaviano, kurai pieder apģērbu veikals Erkolano pilsētiņā Neapoles tuvumā, atzīmē raidsabiedrība BBC. Kamorras cilvēki ienāca viņas veikalā un paziņoja: “Jūs zināt, kāpēc mēs esam šeit.” Otaviano kundze nolēma neatdot viņiem savu naudu un lūdza atstāt veikala telpas. Izbrīnītie bandīti pārjautāja, vai viņa apzinoties, ko dara, taču saņēma stingru atbildi: “Vācieties ārā!” Viņa apņēmās aizstāvēt ne tikai savu biznesu, bet aizsāka sabiedrisku kustību, lai panāktu bandītu padzīšanu no vietējās kopienas. Viņa devās uz policiju un fotogrāfijās atpazina gangsterus, kas bija ieradušies viņas veikalā pieprasīt “drošības naudu”. Drīz bandītus arestēja, bet Otaviano bija nepieciešama aizsardzība. “Pusotru gadu es dzīvoju un strādāju nemitīgā policijas apsardzībā,” viņa teica intervijā BBC.

 

Viņas piemērs pamudināja arī citus veikalu īpašniekus Erkolano pilsētiņā atteikties maksāt kamorrai. Ar pašvaldības palīdzību 2006. gadā vietējie uzņēmēji izveidoja apvienību savu interešu aizstāvībai. Kopš tā laika vairāk nekā 80 vietējo uzņēmumu īpašnieki atteikušies maksāt kamorrai, un viņu skaits pieaug.

 

Uz jautājumu, vai viņa nebaidās no kamorras atriebības par izaicinājumu, Otaviano atbild: “Esmu mierīga un par to pat nedomāju, jo nespētu dzīvot citādi. Vairs nav baiļu, jo mēs visi esam vienoti. Mums ir jācīnās pret kamorru nevis ar runāšanu, bet rīcību,” intervijā BBC uzsvēra drosmīgā uzņēmēja.

“Erkolano notiekošais un uzņēmēju apņēmība nemaksāt kamorrai ir ārkārtīgi svarīga,” paziņojis mafijas noziegumu izmeklētājs Neapoles prokuratūrā Rosario Kantelmo.

Pēc viņa vārdiem, vēl pirms diviem gadiem daudzi uzņēmēji atteicās atzīt, ka ir piekāpušies bandītu prasībām. “Uzņēmēji klusēja pat tad, ja viņiem draudēja apsūdzība par noziedzīgas organizācijas atbalstīšanu. Tagad šie cilvēki ir kļuvuši drosmīgāki un ir gatavi liecināt policijā pret izspiedējiem,” BBC atzina Kantelmo. Viņaprāt, tagad bandīti ir nobažījušies, jo nekad agrāk cietušie nebija uzdrīkstējušies liecināt pret izspiedējiem tiesā apsūdzēto klātbūtnē. “Mums vēl nav izdevies pilnībā izravēt kamorras ietekmi Erkolano un uzvarēt karā, taču mēs esam uzvarējuši daudzās svarīgās kaujās,” uzskata mafijas apkarotājs.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+