Pasaulē
Eiropa

Itālijā briest varastrīce. “Līgas” kampaņu finansē Krievija?1


Itālijas premjerministra vietnieks un partijas “Līga” vadītājs Mateo Salvini (no kreisās), tolaik vēl partijas nacionālais sekretārs, apspriežas ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu Āzijas un Eiropas samitā Milānā 2014. gada oktobrī.
Itālijas premjerministra vietnieks un partijas “Līga” vadītājs Mateo Salvini (no kreisās), tolaik vēl partijas nacionālais sekretārs, apspriežas ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu Āzijas un Eiropas samitā Milānā 2014. gada oktobrī.
Foto: RIANOVOSTI/SCANPIX/LETA

Itālijas premjerministra vietnieks un partijas “Līga” vadītājs Mateo Salvini, cenšoties izmantot savas partijas popularitātes pieaugumu, aicinājis rīkot pirmstermiņa vēlēšanas oktobrī.

Salvini šūpo valdības laivu

Labējās partijas “Līga” vadība paziņojusi, ka Itālijas Senātā rosinās neuzticības balsojumu premjerministram Džuzepem Kontem, cenšoties panākt koalīcijas valdības krišanu un ārkārtas vēlēšanu izsludināšanu. Iekšlietu ministrs un partijas “Līga” līderis Mateo Salvini aicinājis Konti atkāpties un paziņojis, ka ārkārtas vēlēšanas ir “vienīgā alternatīva” pašreizējai valdības koalīcijai, ko “Līga” veido kopā ar populistisko “Pieczvaigžņu kustību” (“M5S”).

Itālijas parlamenta augšpalāta pašlaik ir vasaras atvaļinājumā. Gaidāms, ka šīs nedēļas laikā parlamenta līderi lems, vai sasaukt augustā parlamenta ārkārtas sēdi, kurā varētu tikt izskatīts jautājums par (ne)uzticību pašreizējai valdībai. Ja valdības koalīcija izjuks, Itālijas prezidentam Serdžo Matarellam būs jālemj, vai izsludināt parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas vai uzticēt vairākuma valdības veidošanu citas partijas līderim.

Pēdējo mēnešu laikā ir audzis saspīlējums starp “Līgu” un “M5S”, bet koalīcijas krīze iestājās pagājušajā nedēļā, kad “M5S” nobalsoja pret daudzu miljardu eiro vērtu ātrvilciena līnijas projektu, kas savienotu Franciju un Itāliju un ko atbalsta “Līga”.

2018. gada martā notikušajās Itālijas parlamenta vēlēšanās “M5S” ieguva divreiz vairāk balsu nekā jebkura cita partija, bet Salvini izmantoja veto tiesības, lai bloķētu “M5S” līdera Luidži Di Maio prasību kļūt par premjeru. Pušu kompromisa izvēle premjera amatā bija ekonomikas profesors Džuzepe Konte, kurš ir pietuvināts Piec­zvaigžņu kustībai, bet nav nevienas partijas biedrs.

Bažas par politisko nestabilitāti

Vicepremjers Salvini salīdzinājis situāciju koalīcijas valdībā ar ķildām nesaderīgā laulībā: “Ja jūs vairāk laika veltāt apvainojumu un apsūdzību izteikšanai, tā vietā, lai mīlētos, jums jāsaņem drosme ieskatīties viens otram acīs un pieņemt saprātīgu lēmumu.” Premjerministrs Džuzepe Konte paziņojis, ka Salvini cenšas izmantot partijas “Līga” popularitātes pieaugumu, lai izjauktu koalīcijas valdību un panāktu pirmstermiņa vēlēšanu rīkošanu. “Izteikt neuzticību un mani atlaist var parlaments, nevis mans vietnieks,” teica premjerministrs Džuzepe Konte, atzīmē aģentūra ANSA.

“Iekšlietu ministra Salvini pilnvarās nav tiesību atlaist vai sasaukt parlamentu, lai lemtu, kā risināt politisku krīzi, kurā iesaistītas daudzas citas valsts pārvaldes iestādes,” piebilda premjerministrs Konte.

Viņš arī noraidīja Salvini apgalvojumu, ka valdības, kas darbojusies 14 mēnešus, rīcībspēju ierobežojuši pārāk daudz negatīvu lēmumu. “Šī valdība ir daudz strādājusi un maz runājusi,” apgalvoja Konte, piebilstot, ka “tas nav noticis pludmalē”, tā ironizējot par Salvini došanos uz Itālijas pludmalēm, lai sāktu neoficiālu priekšvēlēšanu kampaņu.

“Likumdevējiem būtu jāierodas parlamentā, ja vajadzīgs, jau šonedēļ, jo miljoniem itāliešu turpina strādāt,” Salvini paziņoja Peskaras kūrortā Adrijas jūras piekrastē.

Ja Salvini izdotos panākt pirmstermiņa vēlēšanu rīkošanu un tajās gūt panākumus, Itālijas politiskais kurss varētu kļūt vēl labējāks un uzstājīgāks, īpaši imigrācijas ierobežošanas jomā, atzīmē aģentūra “Associated Press”.

Pēc Salvini paziņojuma par “Līgas” izstāšanos no valdības koalīcijas akciju kurss Milānas biržā kritās par 2,4 procentiem un pieauga procentu likme Itālijas ārējā parāda atmaksai, apliecinot nervozitāti finanšu aprindās. Bažas par politisko nestabilitāti Itālijā laikā, kad jāpieņem svarīgi lēmumi par valsts budžetu, paudusi Eiropas Komisija, kur arī tuvākajos mēnešos jāpieņem stratēģiski lēmumi par amatu sadali un pilnvarām jaunajā Eiropas Komisijā.

“Līgas” kampaņu finansē Krievija?

Par gatavību kļūt par “Līgas” partneri, ja tiktu veidota jauna valdības koalīcija, paziņojusi galēji labējās partijas “Itālijas brāļi” līdere Džordža Meloni. Analītiķi atzīmē, ka varbūtēja koalīcijas valdība ar Meloni galēji labējās partijas piedalīšanos vēl vairāk sarežģītu Itālijas jau tā saspringtās attiecības ar Briseli.

Salvini uzstājīgi iebilst pret ES prasībām ievērot taupības budžetu, apgalvojot, ka lielākas valsts budžeta daļas atvēlēšana infrastruktūras projektiem veicinās Itālijas ekonomisko augsmi. Salvini partijai, kam ir izteikti prokrieviska nosliece, ir asas domstarpības ar ES par sankcijām pret Krieviju par tās veikto Krimas apgabala aneksiju un agresiju Ukrainas austrumos.

Šobrīd Itālijas prokuratūra izmeklē apsūdzību, ka Salvini tuvs sabiedrotais varētu būt iejaukts darījumā, lai saņemtu naudu no Krievijas partijas “Līga” kampaņas finansēšanai. Lidojumu dati liecina, ka pērn Salvini palīgs Džanluka Savoini vismaz 14 reizes apmeklējis Maskavu, kur pērn oktobrī viesnīcā “Metropole” notika sarunas, kurās tika apspriests slepens plāns partijas “Līga” finansēšanai, ziņo tīmekļa vietne “BuzzFeed News” pēc kopīgi veiktas izmeklēšanas ar pētnieciskās žurnālistikas grupu “Bellingcat” un “The Insider”.

LA.lv