×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
30. jūlijs, 2015
Drukāt

Medicīnas studentiem jālūdz pārbaudījums valsts valodā (13)

Foto-LETAFoto-LETA

Rīgas Stradiņa universitāte

Katru gadu vairākiem desmitiem Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes (MF) studentu nākas aizpildīt iesniegumu, kurā viņi saistībā ar savām nepietiekamajām zināšanām krievu valodā lūdz valsts eksāmena praktisko daļu kārtot valsts valodā

Kā skaidro portāls ir.lv, RSU MF studentiem pēc sešu gadu studijām valsts pārbaudījums sastāv no četrām daļām – testa, teorētiskā pārbaudījuma, praktisku uzdevumu manipulācijām uz manekeniem un praktiskās daļas, kurā dažādās slimnīcās jātiekas ar pacientiem. Parasti šādu iesniegumu raksta tie studenti, kuri pietiekami nepārvalda krievu valodu, bīstoties, ka tieši šādu pacientu “saņems” praktiskajā pārbaudījuma daļā un ar to netiks galā. Iesniegumā studenti raksta, ka nepietiekamo krievu valodas zināšanu dēļ lūdz “rast iespēju valsts pārbaudījuma praktisko daļu kārtot valsts valodā”.

MF dekāns profesors Guntis Bahs apgalvojis, ka tas ir iesniegums bez nozīmes, formu pildīt nemudina universitātes vadība un iesnieguma rakstīšana esot pašu studentu iniciatīva. Dekāns skaidrojis, ka eksāmena laikā studentam iespējams vērsties pie valsts pārbaudījuma eksaminācijas komisijas sekretāra un “darīt zināmu, ka viņš nevar realizēt šo eksāmenu, jo pacients negrib, nav uz vietas vai [traucē] kaut kādi citi apstākļi. Tad viņš var izlozēt vēl vienu pacientu”.

Kā atminējies kāds bijušais students, viņu iesniegumu rakstīt mudinājis kāds no pasniedzējiem. Dekāns to gan apšaubījis un sacījis, ka iesniegumam tāpat neesot nekādas vērtības.

Kā skaidrojis RSU Komunikācijas departamenta direktors Edijs Šauers, “veidlapā iedrukātais teksts ir tapis, lai risinātu konkrētu un aktuālu problēmu slimnīcās”, proti, RSU nav savas klīnikas, ar slimnīcām ir līgumattiecības un pacienti tajās runā dažādās valodās, tāpēc “studentiem klīnikās nākas sastapties ar valsts valodā nerunājošiem pacientiem, kas var radīt dažādus risināmus jautājumus valsts pārbaudījumu kārtošanas laikā”.

Kā norādījusi Izglītības un zinātnes ministrija, augstskolai mudināt rakstīt iesniegumu ar lūgumu nodrošināt eksāmenu valsts valodā nav likumīgi.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Par eksāmenu kārtošanas valodu nezinu, bet strādājot par ārstu, bez latviešu valodas IR jāpārvalda krievu valoda, un arī angļu. Kādi stulbeņi mācās par ārstiem, un ko no viņiem var sagaidīt, ja jau pat krievu valodu nav spējīgi iemācīties!
  Ja ārsts valodu nezin, slimniekam ir jāpieprasa tulks, un slimnīcai tas ir jāapmaksā. Visās Rietumvalstīs tā ir. Slims cilvēks NEDRĪKST palikt bez medicīniskās palīdzības tikai tāpēc, ka nerunā latviski.
  Ja cilvēks latviešu valodas nezināšanas dēļ ir atstāts bez palīdzības un sekas tam ir smagas, viņš pats vai viņa tuvinieki var griezties Eiropas cilvēktiesību tiesā, un viņi vinnēs.

  • Bet vai nav dzirdēts, ka pie mums ārsts runā ļoti sliktā latviešu valodā?!Ja cilvēks grib dzīvot Latvijā, viņam ir jāprot runāt latviski.Interesanti, ko darītu Krievijā, ja tur latvietis ar ārstu runātu latviski.Droši vien pateiktu-govoriķe po čelovečeski!

 2. … ARPRATS … NEZINAJU PAR SI INSTITUTA VALSTS UZMESANAS PRAKSI … ARI MEDICINAS FAKULTATE … PIETIEK JAU AR KOSMOPOLITANISKAJIEM POLITOLOGIEM UN POLITISKAS ZINATNES GUDRELIEM … !!!

  … KO SAKA IZGLITIBAS MINISTRIJA/TRS !!!???

  … VAI TAS ATBILST SATVERSMES , VISPAREJO NOTEIKUMU 4. KLAUZULAI … !!!!!!!!!!!!!!!

  … KAMDEL SATVERSMES TIES NEPARSKATA SO VVF UN CITU SARIKOTO VALSTS VALODAS UZMETEJU TIESIBAS LIKUMDOSANA, KAS ATLAVA SADAS ARPRATA INTERPRETACIJAS … su medicinistiem , valodas lietas … !!!

  … NU PASTAV VAJADZIBA KADAM STUDENTAM IESUDZET RSU AUGSTAKAJA TIESA … LAI REIZ IZBEIGTOS SIS APLAMIBAS UN PRETLIKUMIGAS DARBIBAS … !!!

 3. ” lūdz “rast iespēju valsts pārbaudījuma praktisko daļu kārtot valsts valodā”.”
  – – – – – – – – – – –
  Gļēvie padlatvieši ! Visādas Straujumas ,Āboltiņas, Zaķi, Pabriki, Dombrovski, Belēviči u.c. bāžas iekšā valdībā kaut vai ar varu, bet viņiem trūkst mugurkaula lai pastāvētu uz to, ka visās oficiālās iestādēs (tostarp skolās) darbībai jānotiek valsts valodā.

 4. Latviešu valoda ir Latvijas pamatvērtība.
  Citu valodu zināšanas ir ekstras, ja zini tad labi.

 5. Jā tikai Latvijā nav likumīgi kārtot valsts eksāmenu valsts valodā. Pat Jūras akadēmijā kārto latviešu valodā, bet RSU ar visiem saviem diženajiem rektoriem dziļi noliec galvas krievu nācijas pārākuma priekšā. Manu mazdēlu 1. slimnīcas uznemšanas nodaļā arī neapkalpoja latviski. Nu tāda izrādās ir universitates prasība Beļēviča kungs.

 6. ,,..mudināt rakstīt iesniegumu ar lūgumu nodrošināt eksāmenu valsts valodā nav likumīgi.” Bet vai
  n o d r o š i n ā t eksāmenu valsts valodā nav likumīgi?!

 7. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  ”Še, Rīgā, mēs vienmēr jūtamies kā svešinieki. Mēs vēl vienmēr esam ”iebraucēji no laukiem”. Tikai svešinieki uz reizes še jūtas kā mājās. Kur, kādā zemē gan varētu izdot šo famozo pavalstniecības likumu, kurš desmitiem tūkstošu sveštautiešu piešķir pavalstniecību gandrīz bez kādiem noteikumiem, neprasot ne mazāko saiti ar zemes valodu, tradīcijām, kultūru? To var tikai Rīga, šis internacionālais gadatirgus, kur katrs runā savā valodā un tikai latvietim vajag visas saprast.”
  /Kārlis Skalbe XX gadsimta divdesmitajos(!!!) gados/

 8. Labi buutu lietot pashu jauko valodu. Kaada vajadziiba buldureet sveshaadaa tiitaru valodaa?

 9. Es sarunās ar ārstiem kas beiguši stradiņus, esmu konstatējis un netieši paši ārsti izteicās, ja studens nepārvaldīs kādu citu valodu, šeit es domāju krievu valodu, eksamenos būs lielas problēmas, neskatoties, ka profesionālajos un medicīnas priekšmetos ir augstāka pakāpe. Tas notiek Latvijā. Pie vainas LAtvijas politiskā sistēma, es pat teiktu kosmopolītiskā sistēma, kas ir pārņēmusi Latviju. Sākums šai politikai sākās 1999.g. tā laika prezidentes VVF laika kad tika risināts jautajums par valsts valodu. Praktiski tur tika iestrādātas normas, ka daudzās jomās latiešu valoda kā valsts valoda nevar būt pretendējoša un galvenā. Šo kosmopolitismu uzspiedas VVF. Viss kas notiek šodien ir tās sekas, kuras politkāni neatzīs, ja vienigi NA. Esam ES valsts bez mugurkaula un nacionālas stājas, ka tā ir vairakam eiropas valstīm. Mēs izrādām patalogisku iecietību un toleranci pret visiem okupantiem un iebraukušajiem, bet tikai ne pret savu tautu. Apsurda pārņemtā valsts! Šādai nācijai nav nākotnes, jo tā apzināti iet iznīcības ceļu, cenšoties ar dziedāšanu to uzturēt. Tie ir maldi un tukšība.

 10. Nu, ārprāts! Kārtot valsts eksāmenu valsts valodā neesot likumīgi! Nevis ārstam, bet pacientam jāzin tās valsts valoda, kur vēršas pie ārsta. ja nezin, lai meklē tulku. Es Anglijā dzīvojot, ejot pie ārsta runāju angliski. Ja man ir problēmas – domāju ko darīt. Nu, Latvija ar savu ačgārno domāšanu…

 11. Laikam arī ārstiem būs jāsākrakstīt šādus iesniegumus

Draugiem Facebook Twitter Google+