×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
1. februāris, 2012
Drukāt

Jaunākā Priekuļos izaudzētā šķirne – ‘Gundega‘


Foto no autoru arhīvaFoto no autoru arhīva

2011. gada nogalē tika reģistrēta jaunākā Priekuļos izveidotā kartupeļu šķirne ‘Gundega’.

 

Selekcija – darbs, kas dzen uz priekšu un neļauj apstāties, sagādājot gan lielu prieku, gan rūgtu vilšanos. Tā apvieno zināšanas, pieredzi, intuīciju, mērķtiecību, pacietību un smagu ikdienas darbu. Pāri visam – veiksme. Jaunas kartupeļu šķirnes izaudzēšana prasa 10–12 gadus un dažreiz pat vairāk. Tas ir tāpat kā radīt, izauklēt un izaudzināt bērnu. Kad viss atlases un izvērtēšanas process ir beidzies, to palaiž tautās. Kāds būs jaunās šķirnes liktenis? Vai tai piemītošās īpašības apmierinās audzētājus? Selekcionārs bažīgi gaida atsauksmes un turpina darbu, meklējot arvien jaunas kombinācijas mērķa sasniegšanai.

2011. gads kartupeļu selekcijas darbam Priekuļos bija apaļas jubilejas gads. 80 gadi pagājuši kopš tālā 1931. gada, kad Priekuļu selekcijas un izmēģinājumu stacijā sāka strādāt Erihs Knappe un nodibināja kartupeļu selekcijas nodaļu. Līdz tam Priekuļos veica dažādu Rietumeiropas kartupeļu šķirņu salīdzinājumus, lai atlasītu Latvijas klimatam piemērotākās. Interesanti, ka pirmais 119 kartupeļu šķirņu salīdzinājums Priekuļos tika veikts jau 1838. gadā, kad stacija vēl nebija dibināta.
Gundega.B

2011. – jubilejas – gada nogalē tika reģistrēta jaunākā Priekuļos izveidotā kartupeļu šķirne ‘Gundega’. Šķirne ir vidēji vēla, izturīga pret nematodi, relatīvi izturīga pret vīrusu izraisītām slimībām. Ceri vidēji stāvi, labi aplapoti, ziedi sārti violeti. Bumbuļi apaļi ovāli, ar sārtu mizu un dzeltenu mīkstumu. Vārīti bumbuļi miltaini (atbilst BC vārīšanas tipam), atdziestot nedaudz tumšojas.

Cietes daudzums svārstās 16,3–21,3% robežās. Vidējā raža pēdējos trijos gados bija 32,5 
t/ha – nedaudz zemāka kā standartšķirnei ‘Brasla’ (36,3 t/ha). Cienītājus jaunā šķirne varētu iekarot ar sārto mizu un jauko bumbuļu izskatu, kā arī labajām kulinārajām īpašībām. Stādījums ar ‘Gundegu’ būs izskatīgs, jo šķirne relatīvi izturīga pret lakstu puvi un vīrusslimībām. Jaunā šķirne labi augs smagākās smilšmāla augsnēs vai labi iekultivētās smilts augsnēs ar pietiekamu mitruma nodrošinājumu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+