×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
18. augusts, 2016
Drukāt

Jaundarbi un pasaules elpa Starptautiskajā garīgās mūzikas festivālā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No 24. augusta līdz 8. septembrim Rīgas dievnamos notiks 19. Starptautiskā garīgās mūzikas festivāls. Apvienojot mūziķus no piecām pasaules valstīm, festivāls piecos koncertos šogad piedāvās personisku intonāciju latviešu komponistu jaundarbos, kā arī pasaules mūzikas klasiku. Kopā ar Valsts akadēmisko kori “Latvija” festivālā uzstāsies solisti un diriģenti no dažādām valstīm, piedāvājot saklausīt pasaules mūzikas elpu.

19. Starptautiskā garīgās mūzikas festivāla atklāšanas koncerta centrālā ass – vairāku latviešu jaunās paaudzes komponistu darbu pirmatskaņojumi, kuros tiks izdziedāti personiski stāsti, atziņas un pārdomas par katra cilvēka dzīves pamatu – attiecībām ar Dievu.

Komponists Jānis Šipkēvics jeb Shipsi viņa radīto himnu “Ubi Caritas” uzrakstījis kā atgādinājumu par to, kas mūsu dzīvē ir vissvarīgākais. “Kur žēlsirdība un mīlestība mīt, tur Dievs mīt. Šajā laikā tas varbūt izklausās banāli, ka mūzikā cenšamies atrast atbildes, kuras politika un citi spēki nespēj rast, taču nav iespējams risināt konfliktu ar spēku,” stāsta Shipsi.

Savukārt komponists Raimonds Tiguls pamatu darbam “The Brook” (Strautiņš) guvis, viesojoties Islandē, kur pirms vairākiem gadiem dzirdējis dzejoli ar tikpat vienkāršu nosaukumu. Dzejoļa galvenajam varonim bērnībā patīk rakt strautiņus un vēlāk viņš saprot, ka arī dzīve tecējusi kā strautiņš un lauzusi savu ceļu. “Te var vilkt paralēles ar manu dzīvi, bērnību pavadīju laukos un biju īpaši aizrāvies ar strautiņu rakšanu. Turpinot šo analoģiju, skaņdarbs vēsta par dzīvi kā strautiņu, kurš laužas uz priekšu un apbalvojums ir ceļš uz jūru, uz kaut ko plašāku,” atklāj R. Tiguls.

Komponistes Evijas Skuķes skaņdarba “Gods” pamatā autore izmantojusi dažādu reliģiju tekstus, akcentējot elementus, kas vieno visas ticības. “Tas nav gluži parasts skaņdarbs korim “acapella”, jo dziedātājiem nāksies katram savā laikā pārvietoties pa telpu. Klausītājam, iespējams, radīsies cīņas sajūta, jo materiāli apzināti slāņosies pāri viens otram,” saka E. Skuķe.

Tikmēr Daces Aperānes jaundarbs varētu raisīt romantiskas un gaisīgas pārdomas. Koncertā kora “Latvija” diriģenta Māra Sirmā vadībā piedalīsies koklētāja Laima Jansone, kontrabasists Džoels Illerhags no Zviedrijas, bet pie klavierēm Jānis Šipkēvics.

27. augustā Rīgas Sv. Pētera tiks atskaņots viens no noslēpumainākajiem opusiem – Volfganga Amadeja Mocarta “Rekviēms”, Koncertā uzstāsies Liepājas Simfoniskais orķestris, dziedās soprāns Margarita Vilsone, mecosoprāns Annika Šlihta no Vācijas, tenors Ģula Rabs no Ungārijas, basbaritons Horhe A. Martiness no Vācijas, kā arī VAK “Latvija”, pie diriģenta pults Atvars Lakstīgala. Koncerts 26. augustā izskanēs arī Liepājā, koncertzālē “Lielais Dzintars”.

31. augustā Sv. Pētera baznīcā skanēs Austrijas komponistu sakrālā mūzika: Franča Šuberta, Antona Heilera, Mihaila Haidna, Antona Bruknera, Hugo Volfa, Herviga Reitera un Arnolda Šēnberga darbi. Koncertā piedalīsies vijolnieks Sandis Šteinbergs, VAK “Latvija”, kuru diriģēs “Wiener Singverein” vadītājs, Grācas Mākslu universitātes kordiriģēšanas profesors Johanness Princs.

3. septembrī Sv. Pētera baznīcā skanēs operas “Suņa sirds” autora Aleksandra Raskatova autorkoncerts, Koncertā uzstāsies Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un VAK “Latvija” igauņu diriģenta Andresa Mustonena vadībā.

Festivāla noslēgumā, 8. septembrī, notiks Pētera Vaska autorkoncerts, veltīts komponista 70. jubilejai. Kopā ar kori “Latvija” un diriģentu Māri Sirmo, ērģelnieci Kristīni Adamaiti tiks atskaņoti darbi “Credo”, “Mūsu Tēvs”, “Missa”, kā arī notiks P. Vaska opusa “Gloria” otrās redakcijas pirmatskaņojums un jaundarba “Mein Herr mein Gott” pasaules pirmatskaņojums.

 

Varbūt noder!!

19. Starptautiskā garīgās mūzikas festivāla programma

24. VIII 19.00 Rīgā, Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā atklāšanas koncerts, jaundarbi

27. VIII 19.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā V. A. Mocarts, “Rekviēms”, “25. simfonija”

31. VIII 19.00 Rīgā, Sv. Pētera baznīcā Austrijas garīgā mūzika

3. IX 19.00 Rīgā, Sv. Pētera baznīcā A. Raskatovs, “Bizantijas mesa”

8. IX 20.00 Rīgas Domā Pētera Vaska autorkoncerts

Biļetes: “Biļešu paradīze” tirdzniecības vietās, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 7 – 30

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+