×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
25. septembris, 2016
Drukāt

Juris Lorencs: Vai latvieši ir nacionālisti? Diemžēl nē. (31)

Foto - perkamkopa.lvFoto - perkamkopa.lv

Ceļojot pa pasauli, un it īpaši jau bijušās Padomju Savienības republikās man bieži jautā – vai tiešām latvieši ir tik lieli nacionālisti, kā par to runā un raksta. Mana atbilde ir – diemžēl nē.

Manuprāt, nacionālists ir tas, kurš savas valsts, savas tautas intereses stāda pirmajā vietā, turklāt nevis vārdos, bet gan darbos. Mēs parasti esam nacionālisti vien vārdos. Tad, ja nepieciešams izrādīt kādus, mūsuprāt, nacionālus simbolus, ārišķīgas zīmes, rīkot piemiņas brīžus, teikt šķietami patriotiskas runas, gausties par netaisnīgo likteni utt. To apliecina arī nesenā diskusija Saeimas Juridiskajā komisijā, kur spriests par etniskās piederības ierakstu Latvijas republikas pasē. Precīzāk – par iespēju to mainīt. Piemēram, no “igauņa” kļūt par “latvieti”. Komisijā šāda iespēja tika noraidīta.

Vispirms jau var strīdēties par pašu tautības ieraksta faktu, kas gan ir tikai brīvprātīgs (starp citu, šī brīvprātība raksturo neizlēmību). Turpinot uzrādīt etnisko piederību oficiālos dokumentos, mēs patiesībā tikai apliecinām savu vājumu. To, ka esam atteikušies no politiskās nācijas veidošanas, kurā, vismaz no ārpuses raugoties, visi Latvijas iedzīvotāji ir latvieši. To, ka esam uzdevuši cerību asimilēt (faktiski pārlatviskot) Latvijā dzīvojošos poļus, krievus utt. Mēs pat neprotam apzināties paši savu spēku, to, ka asimilācijas process notiek. Kurzemes un Vidzemes laukos tas neapstājās pat padomju laikā!

Bet ja nu mēs tomēr paliekam pie šī brīvprātīgā ieraksta, tad jājautā – kāpēc neļaut lietuvietim, igaunim vai krievam kļūt par latvieti “uz papīra”, ja viņš to patiesi vēlas? Manuprāt, tas vienkārši būtu racionāli un izdevīgi no latviešu tautas interešu viedokļa. “Etniskās tīrības” piekritēji neredz acīmredzamo faktu, ka šādi cittautieši “pēc asinīm”, kas sevi uzskata par latviešiem “pēc pārliecības”, parasti ir lielāki patrioti nekā paši latvieši. Uz līdzīgu parādību savulaik norādīja pat Ļeņins. Viņš rakstīja, ka vislielākie lielkrievu šovinisti, visīstākie “deržimordas” ir nevis paši krievi, bet gan pārkrievoti cittautieši. Lieliski piemēri tam ir Arvīds Pelše, Augusts Voss un Boriss Pugo.

Starp citu, pirmais cilvēks, kurš oficiālā veidā sevi nosauca par latvieti, bija vācietis. Turklāt nevis vienkārši ierakstīja papīrā, bet iekala akmenī, proti- savā kapakmenī. Iekala tik spēcīgi, ka vēl šodien Sunākstes kapsētā varam lasīt: “Sche aprakts G. F. Stenders Latwis, dzim. 1714, mir. 1796, ar sawu gaspazchu”. Tolaik tā bija demontrācija, savdabīga politiska akcija. Tautība, piederība nācijai bija jauns, svešs un nesaprotams jēdziens. Daudz lielāku lomu cilvēka identitātē spēlēja reliģija, valoda, izcelšanās utt. Arī ne cariskajā Krievijā, ne starpkaru Latvijā oficiālajos dokumentos tautība netika pieminēta. Eiropā to ieviesa vien Padomju Savienība, nedaudz vēlāk par cilvēka etnisko izcelsmi sāka interesēties nacistiskā Vācija.

Rezumējot: izmisīgā pieķeršanās latvisko “asiņu tīrībai” ir kārtējais apliecinājums tam, ka esam zaudējuši iekšējo dinamismu, ka vēlamies raudzīties nevis nākotnē, bet gan atpakaļ pagātnē. Iecementēt to, kas vēl atlicis. Diemžēl arī šis “vēl atlicis” ar katru gadu sarūk. Atliek vien cerēt, ka patiesībā esam stiprāki par politiķu doto vērtējumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (31)

 1. А в «неволе» то вы лучше размножались, чем сейчас, при полной «свободе» от всего, от бесплатного образования и бесплатного здравоохранения.

 2. Ar koloniālisma laiku salīdzināt nav korekti. Cara Krievijā pārkrievošanas laiks sākās ar latviešu nācijas noliegumu. Tad parādījās latgaļi. Krieviem vajadzēja sašķelt un iznīcināt. Tāpēc ne latvieši, bet latgalieši, vidzemnieki, kurzemnieki. Padzeme turpināja impērijas politiku. Ieraksts pasē bija liecība, ka vēl esi. Līvi un daudzas citas etniskas grupas tādas tiesības jau bija zaudējušas un oficiāli vairs neeksistēja. Kamēŗ oficiāli eksistēji, tev bija tiesības uz Padrepubliku vai vismaz autonomo apgabalu. Somu vai līvu valodu skolā nemācīja. Lai arī bija bijusi Somu-Karēļu PSR. Tautu skaitīšanas ir skaidrojušas apzināto etnisko piederību. Vēl 19.gs. tas ir sarežģīts jautājums. Vēl paliek valoda Ja tu pieņem ortodoksiju, tad esi jau neatšķirams no krieva. Šobrīd – esi izvēlējies Latvijas pasi, tātad esi latviešu nācijas piederīgais. Ar visu no tā izrietošā. Un Satversme nosaka, ka ir lietas, ko tu nevari mainīt. Migrantu bars nevar nobalsot, ka latviešu valoda vairs nav jāmācās. Statistiski šādi dati ir noderīgi. Tikai absolūts Latvijas nodevējs un kangars var mudināt veicināt krievvalodīgo iebraukšanu Latvijā, ja zina, ka tā ir iedzīvotāju grupa, kurai ir savtīgi nolūki iekārojot Latvijas pasi.

  • Чего то вы намутили здесь. А католицизм в Латгалию тоже мы занесли?! И латгальцы это не отдельный народ, а искусственное образование, и язык не язык, а так?! Ну что за бред. Очень многие с вами не согласятся, и правильно сделают.

   • Latvīts austrumūs aiz Aivīkstis Atbildēt

    Nabļuznej, krīvu okupant! Latgaļi ir tī poši latvīši, jū taišni tikai i vīneigi latgaļus senejuok sauca par latvīšim i poši latgali sevi sauca par latvīšim. Atguodoju bierneibu – vacvacuoki nikod nasacēja, ka jī ir latgali. Jī vīnmār sacēja, ka ir latvīši. Muna baba tai i dzeivis laikā pat čiuļu volūdu naīzavuicēja – vysu dzeivi nūrunuoja latgaliski.
    Bet Latgolys latgalim ir sova volūda i sova raksteiba – itai volūdai vajadzātu pīškiert regionaluos volūdys statusu. Krīvu okupantu volūda Latveja beja, ir i vīnmār byus sveša volūda.

    • Рад за вас, что вы ещё не забыли свой язык и даже можете на нём писать. А вот по поводу ваших наскоков на Россию хочу вам напомнить, что в России латгалы до сих пор считаются отдельной национальностью (во всех переписях населения), а латгальский язык и культуру изучают в Петербургском университете. Вот так.

     • Latvīts austrumūs aiz Aivīkstis

      Krievu kolonisti pret Latgales latgaļiem jau cara laikos īstenoja rusifikācijas politiku. Tā no 1865.-1904.gadam Latgalē bija drukas aizliegums latīņu burtiem. Latgales latgaļi jeb latvieši drīkstēja rakstīt tikai un vienīgi kirilicā; Latgalē (kuru kolonizēja krievi) bija aizliegts iegādāties, pirkt un izplatīt grāmatas latīņu burtiem. Latgaļi cīnījās pret rusifikāciju – viņi rakstīja grāmatas ar roku latīņu burtiem un tā cīnījās par latviešu tautas apgaismību un izglītību.
      Kad krievi no 1945.-1991.gadam okupēja, kolonizēja un rusificēja Latviju, tad Latgalē arī bija drukas aizliegums – krievu okupanti apkaroja latgaļu valodu (literatūras latgaliski nebija, skolās latgaļu valodas nebija, laikrakstu latgaliski nebija). Krievu okupanti pret latgaļiem īstenoja t.s. kultūrgenocīdu!
      Un, ja tagad kāds šovinistisks krievs, naturalizēts okupants vai SC deputāts uzmetas par latgaļu draugu, tad tie ir visīstākie meli un divkosība. Un Krievijā vairs pasēs neraksta tautību “latgaļec”; arī citas tautības vairs nenorāda Krievijā izdotajās pasēs.

     • Ага, вас потянуло в так глубоко в историю. Что же, можно порассуждать о и царской политике того времени. Вы помните, как называлась эта территория в то время? «Инфлянты Польские»! И эта территория до 1772 года принадлежала Польше, если вы не забыли. Именно отсюда и католицизм. Да и сами термины «латгалец» и «Латгалия» появились значительно позднее. В энциклопедии Брокгауза-Ефрона вас именовали по простому: «литовское племя». Территория эта с 1802 года входила в состав Витебской губернии, и крепостное право здесь, в отличии от от других будущих частей Латвии, отменили только в 1861 году – одновременно с основной массой Российских губерний. А вот в Курляндии крепостное право было отменено в 1817 году, в Лифляндии в 1819 году. Однако, существенная разница.
      И запрет на использование латиницы, царским правительством был введён не как средство борьбы именно с латгальским языком, а как средство для ослабления польского влияния в губерниях, ранее входивших в состав Польши, непосредственно после после двух польских восстаний. Конечно, царское правительство проводило колониальную политику, в полном соотвествии с нормами того времени, как все другие страны. Англия вам в пример. Да, всеми силами поощрялся переход населения в православие и проводилась организованная колонизация страны православными, преимущественно – русскими. Но не только отслужившие 25 лет солдаты воспользовались возможностью получить землю, но и многие латыши воспользовались такой же возможностью перейдя в православие. И может быть именно по этому Латгалия и проголосовала за вхождение в состав Латвии.
      Остальные ваши претензия не принимаю.

 3. Vispirms iemācies latviešu valodu un pareizrakstību, un pēc tam mēģini izteikt domas tā lai citiem nerodas šaubas par tavām prāta spējām un kompetenci šādu jautājumu risināšanā.

 4. Tautības vai etniskais jēdziens nav tik svarīgs, ja tauta jeb nācija ir puslīdz viendabīga un tai nedraud asimilācija. Tāpēc lielām tautām tā nav tik svarīga, kā mazām tautām. Paldies Dievam, ka tāds “tautības” jēdziens Latvijas PSR pastāvēja, jo kā gan citādi mēs zinātu, ka pagājušā gs. 80. gados latvieši kļūst par minoritāti paši savā zemē? Komunisti to viegli apstrīdētu kā vietējo nacionālistu izdomājumu, bet fakts paliek fakts, ka šie dati parādījās PSRS statistikā. Un Atmodas laikā tas bija pārliecinošs arguments PSRS rusifikācijas politikas pierādījumam Latvijā. Tieši ieraksts pasē “latvietis” deva iespēju noraut stopsignālu šai asimilācijai. Vai tiešām lorenciem un co ir tik īsa atmiņa un to tik grūti saprast?

 5. Latvieši visos laikos bija un tagad arī ir individuālisti.Pašlaik rietumos valdošās un līdz absurdam novestās cilvēktiesības iepotē indivīdam domu ,ka viņa tiesības ir augstākas par tautas,nācijas pastāvēšanas tiesībām.Nacionālo rīcību un pat domāšanu sekmīgi izravēja krievu ,vācu un atkal krievu okupācijas,kas lika pārvācoties vai pārkrievoties.Tagad latvieši sāk pievērsties pat islamam,jo pašreizējie varturi no latviešu apziņas izdzēš tautas vēsturi, īpaši tās varonīgo cīņu lappuses.

 6. Latviešiem jākļūst par nacionālistiem! Atbildēt

  Ja latvieši būtu nacionālisti, tad jau sen būtu novākts okupantu stabs Pārdaugavā!

 7. Latvieši ir nacionālisti, bet ne ”politiskie” nacionālisti. Latviešu nacionālisms ir etnisks – tas ir tautiskums, kas nevar tikt pārdefinēts kā vienkārša ”izvēle”. Protams, var pieminēt igauņu un leišu vēlmi pāriet latviešos, bet būsim reāli – drīz runa būs par imigrantu tūkstošiem, kas vienkārši gribēs atvieglot sev pārvietošanos ES robežās un ekonomisku labumu iegūšanu. Tātad – kaut kādam standartam ir jābūt.

  • Latviju - latviešiem! Atbildēt

   Ja latvieši būtu nacionālisti, tad latvieši ar okupantiem un sveštautiešiem nerunātu krievu valodā. Daudzi krievruņi pat sūdzas, ka viņi nevar apgūt latviešu valodu, jo latvieši to neļauj – latvieši paši no brīva prāta pāriet uz krievu valodu un izdabā šiem krievruņiem. Krieviski apkalpo valsts iestādēs, pašvaldību iestādēs – gandrīz visur; privātajos uzņēmumos arī 99% gadījumu apkalpošana notiek krieviski. Latvieši neiebilst, ka Latvijā ir valsts uzturētas krievu skolas.
   Igauņi kopumā ir lielāki nacionālisti nekā latvieši. Reti kurš igaunis sarunā ar krievruni pāries uz krievu valodu. Lietuvieši arī sargā un tur cieņā savu valodu.

 8. Autoram var piekrist var nepiekrist, bet kāpēc tikai PĒC balsojuma notiek diskusijas, kas tad ir latvietība un vai latvieši ir nacionālisti? Tādus jautājumus nedrīkst izlemt pēc pāris deputātu iesnieguma, kas tagad noteiks, ka latvieši ir politiska, nevis etniska nācija. Loģiski, ka tas tika noraidīts – sasteigti un neprofesionāli.

 9. Autor, neaiztiec tikai latviešus, lūdzu!
  Jo, ja nu es gribu te kļūt par ebreju / žīdu, ko tad? Vai tādi te nedzīvo, nav mūsu pavalstnieki?

 10. Vao latvieši ir citplanētiešu , vai dievu rases tiešie pēcteči – diemžēl nē , viņi ir tādi paši kā pārējie Zemeslodes stadarta cilvēciņi …

 11. Ja latvieši būtu nacionālisti, tad viņi tik ļoti nemīlētu krievu valodā runājošos okupantus un kolonistus – latvieši jau 1991.gadā būtu veikuši deokupāciju un dekolonizāciju.
  Piemēram partija NA – VL – TB/LNNK nav nacionālistu partija. Bet kā raksta Lorencs – “nacionālists ir tas, kurš savas valsts, savas tautas intereses stāda pirmajā vietā, turklāt nevis vārdos, bet gan darbos”. Latviešu tautas interesēs NAV okupantu un potenciālo “zaļo cilvēciņu” atstāšana Latvijā, jo okupanti ilgstoši un pamazām grauj un nīcina ārā Latviju, un tie okupanti, kuri ir naturalizējušies – tie tiek pie balsstiesībām, pārņem varu Rīgā, kā arī sāk atbalstītus tādus likumprojektus kā “krievu valoda – oficiāla valsts valoda Latvijā” u.c., kas ir pret latviešu tautas interesēm.

  • Jā, tieši dekolonizācija ir mēraukla esi vai nē nacionālists.

  • «Афтар, выпей йаду!» – вот это про вас и для вас. Вы у нас кто? Царь, бог, парламент, или бесноватый фюрер? Кто дал вам право решать и определять судьбу других людей?! Никто! Возомнили себя единственным и полномочным представителем латышского народа, да? Так ведь нет, есть и другие люди, и у них может быть и другое мнение.
   Так что, вы свою оккупацию и свои интересы засуньте себе знаете куда? Вот именно туда.

   • Arī latviešiem ir tiesības un pienākums padzīt okupantus Atbildēt

    grafist, kāpēc krievu nācija 1944.gadā no Krievijas padzina vāciešu okupantus? Ar kādām tiesībām?! Kāpēc krievi vienpersoniski izlēma vāciešu likteni un neievēroja vāciski runājošo okupantu cilvēktiesības?!

    • Ах, простите – извините, надо было дать убить себя и всех своих родных и близких. Так что ли?! Чтобы вам лично было приятно и радостно? Так вот огорчу, некому было бы радоваться то, места в немецком «раю» вам тоже не было предусмотрено!
     Не надо путать «божий дар с яичницой»!

     • Вот, опять вы путаете «божий дар с яичницой»! Оккупацию ещё заслужить надо. А так, при преступном согласии руководства, в соответствии с договором, просто анексия и только.

     • kā ir iespējams anektēt to,kas nav okupēts?Tad jau “zaprosto”lai tava raša steidzīgi anektē ASV-tāpat no attāluma,tad nebūs caurām dienām jāskandina ASV -tā un ASV- šitā,bet mēs tie labie un pareizie,kaut gan darām visu tāpat,jo taču ASV tā kaut kad ir darījušas..

     • А я вам настоятельно советую ещё раз пройтись тщательно по тем признакам, по которым собственно и определяют оккупацию как действие, а не как политический лозунг. Ну например, такой: «Обязательное нахождение в состоянии войны де-юре или де-факто, насильственный характер вторжения вооружённых сил оккупирующей стороны». И такой: «Обязательное принятие на себя функций управления, установление своей администрации на оккупированной территории».
      Войска с цветами встречали? Встречали. Выборы в местные органы власти были? Были.
      А про Америку скажу так: срок аренды Аляски уже кончился, надо бы вернуть её законным владельцам.

  • Vispirms jātiek skaidrībā par kolaboracionistu tautību.Negribu būt piederīgs viņu tautībai un būt viņu vadībā,kas ir sevišķi pazemojoši un pretīgi.

 12. integrēt nevar, var integrēties, cik ilgi murgosim. Un vai vajag, vakar transportā voņučka pārdzēries, vemj tikai lamu vārdus……………….jums tādus vajag?????????????????????????????????? Ir jābūt likumam, ka tādiem Latvijā nav vietas.

 13. Mums taču ir augsti profesionāla Kultūras ministrija, kas nodrošina integrācijas teoriju un praksi. Varbūt ministrei pajautāt?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Rēķinu par ūdeni nesamaksājāt?

Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas. Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+