×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
23. jūlijs, 2014
Drukāt

Māra Libeka: Smagais veselības ministra portfelis atklāj politisko nevarību (23)

Foto-Timurs SubhankulovsFoto-Timurs Subhankulovs

Partijai “Vienotība” no saviem vairāk nekā 3000 biedriem nav izdevies atrast nevienu, kurš spētu uzņemties politisko atbildību par veselības aprūpi. Smagā nasta joprojām uzkrauta uz valdības vadītājas Laimdotas Straujumas pleciem, un partijai nav izdevies izpildīt Valsts prezidenta Andra Bērziņa norādījumu, ka Ministru prezidente no tās jāatbrīvo. Uzrunātie kandidāti nevēlas nest ministra nepateicīgo portfeli tik īsu laiku par tik mazu algu. Īslaicīgā ministra meklēšana ir beigusies, un “Vienotība” ķērusies pie jauna varianta – tikšot veidota darba grupa, kas izstrādās priekšlikumus veselības jomas pārraudzīšanai un darāmo darbu sarakstu līdz Saeimas vēlēšanām, kā arī nākamajai valdībai. Darba grupu pārraudzīšot īpašs Ministru prezidentes parlamentārais sekretārs, kurš nākšot no Saeimas deputātu vidus, nesaņems algu un, visticamāk, būs bijusī labklājības ministre Ilze Viņķele. Tad kāpēc Viņķele nav izvirzīta par ministri? Politiskajās aizkulisēs izskanējis, ka Viņķele runā pārāk tiešu valodu un pirms vēlēšanām vajadzētu viņu pasaudzēt no sitieniem. Turpat tiek spriests, ka Ilze Viņķele varētu būt nākamās valdības veselības ministre – jau pēc vēlēšanām.

Veselības ministrijā jau ir parlamentārais sekretārs Renārs Putniņš, turklāt viņš palīdz izstrādāt veselības aprūpes sadaļu partijas programmai, tad kāpēc premjerministrei vajag savu sekretāru? Tāpēc, ka Putniņš esot pārāk zaļš politikā un arī ne pārāk kompetents veselības aprūpes jautājumos, man paskaidro.

Jautājumi rodas arī par kārtējo darba grupu. Veselības ministrijā jau daudzus gadus strādā gan veselības nozares stratēģiskā padome ar 29 medicīnas asociāciju vadošajām personām un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, gan arī galveno speciālistu institūcija ar 14 sabiedrībā pazīstamiem ārstiem. Abām grupām ir uzticēti cēli uzdevumi – piedalīties veselības politikas veidošanā un īstenošanā, veselības aprūpes ilgtermiņa un īstermiņa attīstības un finansēšanas plānu sagatavošanā, sniegt priekšlikumus veselības aprūpes budžeta izmaksu efektīvai izmantošanai, analizēt mediķu darba kvalitāti…

Ja tiek veidota jauna darba grupa, tad atliek secināt, ka pieminētās divas netiek galā ar saviem uzdevumiem vai arī tām tie netiek prasīti, tādēļ būtu likvidējamas. Taču šajās darba grupās strādā medicīnas vadošie speciālisti, kurus savā darba grupā, visticamāk, iesaistīs arī valdības vadītāja. Atšķirība tā, ka precīzāk formulēšot uzdevumus un plašāk tikšot pārstāvētas pacientiem un mediķiem svarīgākās nevalstiskās organizācijas. Lai katrs to medicīnas naudas deķi nerautu uz savu pusi, vissvarīgākais būšot vienoties par veselības aprūpes prioritātēm turpmākajiem četriem gadiem. Ilze Viņķele, iespējamā šīs grupas pārraudzītāja, iemēģinās roku jaunam izaicinājumam – veselības ministra amatam, glābjot “Vienotību” no apsmiekla, ka vairāk nekā 3000 biedru vidū nav neviena, izņemot premjerministri, kas spējīgs nedomāt par savu pašlabumu, uzņemoties politisko atbildību par medicīnu. Partija bez atbildīga kodola ir kā čaula, kura agrāk vai vēlāk sāk drupt.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Paldies Māra Libekai par tiešo un informatīvo rakstu, kas aprāda situācijas nopietnību un arī zināmā mērā absurdu. Diemžēl, darba grupas vadītājam vai vadītājai tomer ir jābūt ā r s t a m.
  Tas pats arī attiecās uz Veselības ministru. Domaju, ka kollēģis Renārs Putniņš ļoti labi ir orientējies veselības aprūpes jomā, katrā ziņā labāk un plašāk kā Ilze Viņķele. Mēs vispārīgi nezinam cik “kompetenta veselības aprūpes jautājumos” ir I. Viņķele. Bez politiskās gribas nekāda politiskā atbildība nevar būt. Un par atalgojumu priekšlaicīgi ir neētiski runāt !

 2. Komentējiet manis teikto ar apdomu… Es jūs neaiztieku un nefantazēju, ESAT vai NEESAT HOMO SOVJETIKUS!!!!!!!! Nezinu par Repši un Šleseru, jo man viņi GALĪGI NEINTERESĒ!!!!!!!!!!!!!!! Par pensiju nestrīdos, man tā ir pietiekoša, jo PATI TO ESMU NOPELNĪJU!!!! Viss man ir pašas un manu bērnu nopelns, kuriem diezzin vai būs pensija, jo ir 40-gadīgie un strādā Latvijā nevis kur citur…TĀ KĀ ES ESMU MIERĪGA un JŪS ARĪ NOMIERINIETIES…. MĪLIET VESELS VIŅĶELI!!! ATĻAUJU!!!

 3. Noziedznieki rotē pa apli.

 4. Ciklvēks ar tik NEŠPETNU muti kā VIŅKELES KUNDZE, vadot Labklājības ministriju, NEKAD NEBŪS LABA VESLĪBAS MINSTRE!!! Augstprātīga. lecīga, nesaprotoša, neapdomīga savā valodā!!! “Vienotībai” daudz nācies sarkt viņas sakarā…VIŅAI SVEŠI 4 NOZĪMĪGI JAUTĀJUMI SASKARSMĒ AR CILVĒKIEM: KUR, KAD, AR KO, KĀDĀ VEIDĀ??????? VIŅAS ŅIRGAS NEAIZMIRSTAS, JO BIJA ĻOTI PAZEMOJOŠAS!!! Pati “nejauši” bija piemirsusi, ka gan vecāki, gan pati uzaugusi valstī, KURAS VAIRS NEBIJA…

  • Tieši tapēc,ka vecāki / viņa skolniece!/ uzauguši,strādājuši un50 gadeus dzīvojuši okupācijā,kuras rezultatā 1991ģ’neatkarīgā valsts tika Krievijas izzagta un nebija ne centa atstāTS PENSIJĀM,VIŅA ARĪ VARĒJA ZINĀT,KA TIE KURI DZĪVOJA PSRS bija atstāti pie sasistas siles un viņa pateica taisnību par to,ka kase TUKŠA !!Arī rūpnicas sabruka,jo bija celtas migrantiem un priekš Krievijas kur aizplūda ražotais brāķis,jo neba uz Rietumiem sūtīja erzacpreci.Skaidra,jums ,protams, tīkamāks Repše /kā var nesolīt?/ vai Šlesers kas sola 500LS PENSIJAS utt.Nedzīvojiet komunisma fantāzijās.Arī 40 gadīgiem nebūs pensija kā ES,jo maksā nodokli no minimalās algas,bet vainīga būs valsts un ministri,vai ne?Būtu jau nu laiks domāt un DARĪT kā ES,ne tikai slaistīties tur ar izstieptu roku,jo tā nauda ko dod ES ir citu valstu nodokļu maksātāju nauda.Esam jau palikuši par parazītiem un tagad slavējam Ušaku ka pielabo bedres,bet nauda čupām nāk no viņa gānītās ES.Jūsos u.c. vēl tup homo sovjeticus!

 5. Viņķele Veselības ministre????????????? Viņa jau bija MINISTRE- IZŅIRDZĒJA, nevis darītāja!?!!!!!! LĪBEKAS KUNDZE! BIJU PAR JUMS AUGSTĀS DOMĀS, BET NU ATVAINOJIET…. VAIRS NĒ!!!!!!!!!!!!!! JA Viņķele būs Veselības nozares ministre, tad PENSIONĀRI LAI SAVLAICĪGI GATAVO RAGUTIŅAS BRAUCIENAM uz mežu… TĀ SIEVIETE ŽĒLUMA NEPAZĪST!!! BET MUTE GAN VIŅAI IR IESPAIDĪGI NEŽĒLĪGA!!!! Vai tas , ka dakteris Vidiņa kungs ir viņas tētis nozīmē, ka viņa BŪS LABA VESELĪBAS MINISTRE??? NĒ!!! Viņai cilvēku NAV žēl bijis kā Labklābības ministrei un TĀ būs arī Veselības ministres amatā!!! Sapratne, līdzjūtība, cilvēciba un vēlme sevi atdot AUGLĪGAM darbam tiek ieaudzināti ģimenē!!! Šīs īpašības NEVAR IEMĀCĪTIES!!!!!!!!!!! Tās vai nu IR vai NAV….

 6. Ļoti labs raksts!Viņķele būtu labākais variants,cilvēks no ārstu dinastijas,vismaz 4-ās paaudzēs.Viņa jau bija savā vietā arī LM kā ministre,BET viņa nav no Āboltiņas favorītiem,jo Solvita bīstas no konkurences un Ilze tāda ir priekš Āboltiņas.Tapēc Saeimas māte nelaidīs Viņķeli ne tuvumā MK.Ne labklājība,ne medicīna vai citas valsts lietas Solvitai neintersē,tikai – VARA !!!un ļizobļudi kā Zaķis.
  Viņķelei ir raksturs un sava,no partijas statūtiem nenozombēta domāšana un viedoklis.
  Āboltiņa ir aizsēdējies Brežņevs brunčos.

 7. Walther von Plettenberg Atbildēt

  Trūkst ideju. Nozares vadītāji ir apmierināti ar status-quo. Bet citas personas valdošā koalīcija aicināt negrasās. Viņķele arī ir staigājošā banalitāte. Tāpēc pagaidām nav ko cerēt uz uzlabojumiem.

  • Krieviem ir teiciens- dzirdēji zvanu,bet nezini no kurienes.Ja Viņķele būtu banalitāte/kas tad esi TU?/,tad viņa tupētu Solvitai pa labi roku,specnazovieti,

 8. Vinķele nebūtu sliktākais variants. Skaidrs, ka Circene virzīja ļoti vajadzīgas un sen nepieciešamas reformas. Veselības obligāto sociālo apdrošināšanu negrib pieļaut tikai tie, kam pašreizējā sistēma sniedz aizsegu un priekšrocības. Tiesa, taktika sistēmas ieviešanai nebija veiksmīga, bet nu jāsaprot taču, ka Somijā, Igaunijā, Lietuvā, Zviedrijā, Polijā un citās valstīs, kurās ieviesta obligātā sociālā apdrošināšana iegūst gan lielākā daļa sabiedrības, gan mediķu. To taču vajkadzētu saprast lielākajai daļai kaut cik loģiski domājošo. Nu neesam mēs tik bagāti kā Norvēģija vai ASV, kas var atļauties citas sistēmas.

  • Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

   Kādai taktikai tad būtu bijis jābūt. vienkārši pateikt, ka nav veiksmīga, neko neizsaka nedz risina. Te ir vajadzīgi pozitīvi ieteikumi un risinājumi.
   Pārējam visam piekrītu un atbalstu.

 9. Politiskā atbildība par medicīnu ! Medicīna ir tikai viena no 400 pakalpojumu sfēras apakšnozarēm.Mūsdienu tautsaimnieciskajā sistēmā medicīna ir bizness ,jo ekonomiskā paradigma neparedz neko pa brīvu ,visu to ,ko šajā sistēmā mēģina ievazāt no “taisnīguma “, “sociālistiskās sadales ” un citām “cilvēkmīļu “koncepcijām.Par medicīnu nav jāatbild ,tā ir jāorganizē un jāvada atbilstoši laikmeta prasībām.29 ar medicīnu saistītas asociācijas Latvijā ,vai nav pārlieku sadrumstaloti.Sega tiek vilkta uz dažādām pusēm ,visi nezin ko grib ,bet resursu ,tai skaitā pašu maksātāju nav.Latvijas jebkura biznesa mērogi allaž izceļas ar savu niecību.Visi runā par kaut ko lielu , bet seguma nav. Medicīnas var būt tik daudz cik ir reālu maksātāju.Valsts var uzņemties kādu nelielu nastu par grūtdieņiem ,bet ne vairāk.Tā lūk tad ir tā atbildība.Viss pārējais pragmātisks bizness.

 10. Mums ir 2 gudras personas veselības nozarē. Prezidents bija pirmais, kurš teica, ka esošā ministre
  ir jānomaina un šo domu tūlīt uztvēra gan STRAUJUMA, gan Saeimas vadītāja. Meklēja, meklēja, bet
  nevienu tā arī neatrada. Būtu paprasījuši pašam Bērziņam, varbūt viņa sieva-daktere uzņemtos to amatu? Tad mums vēl ir 2. gudrā galva nozarē : arodbiedrības boss Kera kungs, kurš teica, ka viņam atrast tos nozarē trūkstošos 80 miljonus eiro esot tīrais nieks. Kāpēc tad tik spējīgu cilvēku nelikt par ministru? Lai mazāk runā un vairāk dara paktisku darbu! Un visi būs apmierināti.

 11. Mārai jauna frizūra!

 12. Pārāk zaļs un nekompetents – bet strādā??

  • Tieši tā. Varbūt tā domāja,kad lika amatā. Tagad izrādās,ka ir Vienotības ilgbiedru konkukrents. Nebūtu Putniņš, Viņķele jau sen būtu ministra krēslā.

 13. Ja Viņkele rūnā tiešu valodu ,varētu pastāvēt iespēja ievēlēt viņu par prezidenti-godīgs cilvēks IR nepieciešams.

 14. ļoti labs raksts. Tieši šāda situācija arī ir. Nezinu par Viņķeles kompetenci,bet Putniņš drīzāk ir bīstams esošajiem medicīnas oligarhiem,jo jau ilgi neviens VM un NVD nespēj atbildēt uz vienkāršiem jautājumiem – kur ir statistika par visiem sniegtajiem medicīnas pakalpojumiem, kā ir aprēķinātas pakalpojumu cenas,ka sanāk slimnīcām zaudējumi,bet privātie, tai skaitā neatliekamā palīdzība, pelna, kāpēc aptiekās nav pieejamas lētas zāles utt. Drīzāk jaunais censoņa īsti nezin tabu tēmas un to cilāšana var izsaukt nopietnu neapmierinātības vilni “ekspertu” vidū. Tieši šī iemesla dēļ partiju pamet arī Veide. Vai viņa arī bija nekompetenta? Gan jau Vienotībā ir vēl kāds,kas varētu būt ministrs.

 15. Maara, kaapeec tu uzsver tikai slikto, bet nav neviena raksta, kas paraada arii to kas ir izdariits tieshi shiis valdiibas laikaa…

 16. Šī nav Māras smukākā bilde, bet teksts… vai tam kāda nozīme?

Draugiem Facebook Twitter Google+