×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
16. aprīlis, 2012
Drukāt

Kā dzīvi svin Užupē

Užupē Viļņas centrā 90. gados sākās pārsteidzošs sociālais eksperiments, pēc kura divdesmit gadu laikā šausmīgā kloāka pārvērtusies par brīnišķīgu, stilīgu, draudzīgu un pašpietiekamu vietu, raksta Krievijas portāls “Lenta.ru”.

 

Užupē bezpajumtniekus reizēm sūta uz “uzpošanos”. Iniciatīvas pilnie užupieši pierunā cits citu palīdzēt kādam nelabvēlīgos apstākļos dzīvojošam kaimiņam, un kādā skaistā dienā galvenajā rajona laukumā frizieris apgriež matus, modes māksliniece – apģērbj, zobārsts – ārstē zobus, bet fotogrāfs uzņem modes žurnālam, vēsta korespondents.

Užupes “šerifs” Vitauts Ratkēvičs stāsta: “Vienreiz mums piezvanīja no trešā policijas komisariāta un teica: “Mums ir nozieguma liecinieki. Taču viņi nevēlas runāt ar mums – viņi vēlas runāt ar Užupes policiju. Viņi neuzticas mums, bet gan jums.” Kopš tā laika Ratkēviču aicina lasīt policistiem lekcijas, lai viņiem paskaidrotu savu kārtības ieviešanas sistēmu. “Būtība pavisam vienkārša: pietiek ar Homo sovieticus domāšanu, kas paredz, ka tu par sevi neatbildi, bet kāds izlemj tavā vietā.” Padomju laikā Užupi nerādīja nevienam, jo tur mita alkoholiķi, zagļi un bezpajumtnieki un naktī tur nebija droši staigāt. Taču rajons pārvērtības piedzīvoja 90. gados, pateicoties šeit dzīvojošajiem māksliniekiem, un pašorganizācija aizgāja tik tālu, ka užupieši nolēma radīt savu republiku ar karogu, prezidentu, savu valūtu un armiju. Eksperiments ātri pievērsa uzmanību, rajonā parādījās bagātāki cilvēki, tas kļuva bohēmiskāks, un šeit sāka dzīvot arī Viļņas mērs Artūrs Zuoks. Tagad vietējie mēģina panākt speciālās ekonomiskās zonas statusu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+