×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
11. maijs, 2012
Drukāt

Kā glābt vecu pagrabu?

pagrabs2

“Pagrabam griesti un grīda ir no caurumainajiem betona paneļiem (1,5 x 6 m). Griestiem vidus pamazām sāk sēsties, jo virsū uzbērts pārāk daudz māla. Kā labāk rīkoties?” 
Ilvars Brūveris Kuldīgas novadā

 

Betona paneļiem sēžoties, tajos parādās mikroplaisas, pa kurām iesūcas ūdens, un armatūra sāk rūsēt un strauji bojāties. Diemžēl griesti var iebrukt ar lielu brīkšķi, tāpēc steigšus jārīkojas. Vispirms jānoņem biezais māla slānis, mazinot paneļu slodzi. Ekonomiskā variantā, uzliekot uz pagraba vienkāršu jumtiņu, griestus var apbērt ar 35 cm kūdras, pirms tam paneļus noklājot ar hidroizolāciju – jumta papi un bitumu. Kūdra kalpo lieliski, ja to sargā no mitruma. Ja nevēlas taisīt jumtiņu, mālu var aizstāt ar keramzītu vai pat putuplastu. Pagraba griestu stiprināšanai labāk neizmantot starpsienas, jo tās ierobežo gaisa cirkulāciju un apgrūtina telpu izmantošanu, radot arī nevēlamu slodzi uz dobtajiem grīdas paneļiem. Labāks risinājums griestu nostiprināšanai ir izmantot H veida18 x 12 cm šķērsgriezuma metāla lenķdzelzi (švelleri). Abās pagraba pusēs izkaļ grīdā 50 x 50 cm un 65 cm dziļas bedres un tajās ielej betona pamatus. Uz tiem no ķieģeļiem uzmūrē 36×36 cm šķērsgriezuma balstus, augšpusē atstājot vietu, kur uzlikt leņķdzelzi.

– Obligāti stutēm jāizmanto pildītie dūmvadu ķieģeļi, jo porainie slodzes dēļ sāks plaisāt, – uzsver mūsu tradicionālās celtniecības eksperts Ojārs Skujiņš.

Ar domkratu atslogotos griestus nedaudz paceļ uz augšu un šķērsām telpai ievieto švelleri, kas griestu paneļus sadalīs uz pusēm – pa 3 m. To iepriekš ieteicams labi noklāt ar autogrunti, jo arī pagraba mitrā vide provocē rūsas veidošanos.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+