Laukos
Lauku sēta

Padoms – kā neiekrist, pērkot kazlēnus0

Foto – Shutterstock

Jautājums. Pēc kādiem kritērijiem jāvērtē kazas vai kazlēni, tos pērkot? Inese Madonas novadā

Vandzenes pagasta zemnieku saimniecības Bērzi īpašniece Kristīne Piliena uzsver, ka primārais nosacījums ir pirkt dzīvniekus no pārraudzībā esoša ganāmpulka vai šķirnes saimniecības. Tad ir zināmi izcelšanās dati vai arī ciltskartītē var redzēt, kāda ir vecāku produktivitāte un kā dzīvnieki tiek novērtēti.

Svarīgi, lai pat dienu vecam kazlēnam būtu ausīs iespiests numurs un dzīvnieks būtu reģistrēts Lauksaimniecības datu centrā.

Dzīvniekiem arī jābūt veiktiem izmeklējumiem – nevis maziem kazlēniem, bet viņu vecākiem. Pēc tiem var spriest, vai ragaiņi ir veseli – vai kaza un āzis brīvi no brucelozes un artrīta-encefalīta (šī vīrusslimība nav saistīta ar ērču encefalītu; ar artrītu-encefalītu slimo tikai dzīvnieki). Kazkope pauž nožēlu, ka joprojām cilvēki iekrīt, iegādājoties mājdzīvniekus interneta portālos, jo uzticas informācijai sludinājumos: “Visi dzīvnieki ir veseli un izpotēti.” Uz to nedrīkst paļauties, pārdevējam vienmēr jāuzrāda dokumenti ar analīžu rezultātiem, kas apliecina, ka dzīvnieki patiešām ir veseli.

Cenas katrā saimniecībā var atšķirties – interneta sludinājumos dzīvniekus brīžiem dāvina par velti vai maina pret kafijas pakām.

Pērn pats dārgākais pirkums Latvijā bija 600 eiro par mēnesi vecu kazlēnu. Pircējam pašam jāizlemj, vai pārdevēja piedāvātā cena ir adekvāta. Pērkot dzīvniekus šķirnes saimniecībās, oficiālā 2,5–3 mēnešus veca kazlēna cena patlaban ir 100–150 eiro.

Šķirnes saimniecību vai pārraudzībā esošo ganāmpulku īpašnieki nemēdz lieki turēt slaucamas kazas – ja kāda jābrāķē, to likvidē, nevis tirgo. Pamatā saimniecības realizē kazlēnus vai grūsnas jaunkazas (tās maksā vidēji 180–250 eiro). Kristīne Piliena pro­gnozē, ka arī turpmāk cenas saglabāsies nemainīgas, jo ārzemēs kazkopji par dzīvniekiem prasa vēl lielāku summu – no 1000 līdz 1500 eiro.

LA.lv