Laukos
Piensaimniecība

Kad piens kļūst kaitīgs0

Foto – LETA

Ja govs pienā ir paaugstināts somatisko šūnu skaits, vai šāds produkts ir kaitīgs cilvēkiem? Jautā Evita Dundagas novadā

Atbild Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra konsultants eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns

Viss atkarīgs no somatisko šūnu skaita pienā. Ja ir līdz 400 000 vienā mililitrā, pienu vēl var nodot pārstrādei. Tas noteikts regulā Nr. 853/2004 par dzīvnieku izcelsmes pārtikas higiēnu, piena kvalitāti.

Ja somatisko šūnu skaits pienā ir virs pusotra miljona, tas liecina par klīnisku tesmeņa iekaisumu govij. Taču ne vienmēr pienā būs redzamas organoleptiskas pārmaiņas paaugstināta somatisko šūnu skaita dēļ. Piensaimniecībās, kurās ievēro labas saimniekošanas prakses nosacījumus un nodrošina labu piena kvalitāti, somatisko šūnu skaits nepārsniedz 150 000/1 ml piena. Šādu pienu var lietot uzturā gan cilvēki, gan dzīvnieki.

Pienu vairs nedrīkst izmantot, ja tam nav viendabīgas konsistences, ir citāda krāsa, smarža, parādās recekļi un somatisko šūnu skaits tajā pārsniedz 400 000/1 ml. Lietojot uzturā, šāds piens var izraisīt gremošanas trakta traucējumus un caureju. Pat ja pienu karsē, tajā saglabājas baktēriju toksīni, ar kuriem var saindēties.

Ļoti mazs somatisko šūnu skaits (ap 25 000/1 ml) liecina, ka dzīvniekam ir slikta imunitāte. Veterinārārsts jāizsauc, ja somatisko šūnu skaits pienā ir virs 250–300/1 ml.

Pēc labas prakses nosacījumiem lopkopjiem pašiem ik pēc 10 dienām ar ekspresmetodi jeb Kalifornijas mastīta testu būtu jāpārbauda dzīvnieki. To veic šādi: vispirms noslauc pirmās piena strūklas, tad uz paletes no katra pupa iezīmētajās iedobēs ieslauc 2 ml piena. Pievienojot reaģentu, rezultāts ir zināms jau pēc 15 sekundēm. Kalifornijas mastīta testa komplektā ietilpst dozators, reaģents un lāpstiņa, uz kuras slaukt, un tas maksā vidēji 12–15 eiro. Nopērkot šādu komplektu, vienas govs pārbaude izmaksā tikai 0,30 eiro.

Pienu iespējams pārbaudīt arī laboratoriski, piemēram, SIA “Piensaimnieku laboratorija” (Ulbrokā, Institūta ielā 1), bet tas maksā dārgāk – 0,32 eiro (bez PVN) plus testēšanas pārskats par 0,76 eiro.

UZZIŅA

Somatiskās šūnas pienā ir atmirušās tesmeņa alveolu šūnas, bojāgājušie leikocīti un eritrocīti, kā arī citu šūnu atlūzas. Šīm šūnām pienā jābūt, taču to skaits ir limitēts.

LA.lv