×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
13. maijs, 2014
Drukāt

Karš ir sācies – sākumā zaudējam
. “LA” diskusija Aucē (16)

Diskusija AucēDiskusija Aucē

Foto - Ivars Bušmanis

Šādus jautājumus diskusijā “Sargies pats, tad NATO tevi sargās” ar Auces novada iedzīvotājiem piektdien pārrunāja Eiropas Parlamenta deputāti Krišjānis Kariņš (“V”), Inese Vaidere (“V”) un Roberts Zīle (NA), partijas “Latvijas attīstībai” valdes locekle Liene Cakare un aizsardzības ministra padomnieks Andis Jēkabsons.

Vai Latvija 
ir apdraudēta?


“Pateicoties NATO klātbūtnei Latvijā, ārējais apdraudējums nav tik liels kā iekšējais – un tā ir latviešiem nelabvēlīgā demogrāfija,” uzskata Krišjānis Kariņš. “Tomēr jābūt gataviem, ka austrumu kaimiņš centīsies izraisīt Latvijā nemierus. Mūsu uzdevums ir nepakļauties tāda veida provokācijām,” viņš noteica. “Kaimiņš ir mainījis taktiku, lai saglābtu savu varu. Putins nevis ceļ savas tautas labklājību, bet meklē ārējo ienaidnieku, un par to esam kļuvuši mēs visi, rietumnieki, kuri nosaukti par fašistiem. Ironija, ka visam Krievijas politiskajam ešelonam bērni studē rietumvalstīs.”

“Kamēr vien pastāvējušas valstis, tās ir bijušas apdraudētas. Ne velti akmenī kalta Senās Romas devīze: “Gribi mieru, gatavojies karam!” Latvijai šodien bruņota uzbrukuma draudu nav,” apliecināja Aizsardzības ministrijas pārstāvis. “Ukrainas notikumu ietekmē gan ir pieauguši citi draudi no Krievijas. Un tas ir iekšējais apdraudējums. Mēs divdesmit gadus dzīvojam sašķeltā sabiedrībā. Ukrainas notikumi rāda, cik viegli sašķeltā valstī sakūdīt vienu sabiedrības daļu pret otru. Skaidrs, ka mūsu valsts ir viegli ievainojama. Manuprāt, līdz šim politiķi nav darījuši neko vai viņu risinājumi ārkārtīgi vāji, lai to novērstu,” pārmeta Andis Jēkabsons.

“Varam runāt par militāriem vai politiskiem apdraudējumiem, bet cilvēkam lielākais apdraudējums ir viņš pats, it īpaši, ja viņš nevēlas neko mainīt savā dzīvē, ” uzskata Liene Cakare. “Jādomā, kā sargāt sevi, kā domāt par sevi, un ko darīt, lai pašam būtu labi, nevis gaidīt, ka viss notiks pats no sevis. Arī izbraukšana manā skatījumā ir vieglākā ceļa izvēle.”

Krievija 
uzbrūk draugiem


Diskusijā citēju Krievijas ārlietu ministra vietnieku Sergeju Rjabkovu, kurš nesenā intervijā faktiski atzinis, ka informatīvais karš ar Eiropu jau notiek. Tiesa, viņš lietoja vārdus “informatīvā pretstāvēšana”. Atbilstoši Krievijas jaunajai militārajai doktrīnai, mūsdienu karadarbība balstās uz cīņu par cilvēku apziņu. Mērķis ir panākt civiliedzīvotāju atbalstu uzbrucējam. Kara pirmajā fāzē ar informācijas, psiholoģiskiem, diplomātiskiem un ekonomiskiem ietekmēšanas līdzekļiem iedibina Krievijai vēlamo politisko un sabiedrības noskaņojumu. Tātad Krievija uzbruks draugiem?

“Apdraudējums no Krievijas ir nepārprotams,” norāda Roberts Zīle. “Man nebūtu nekas briesmīgāks kā vēlreiz zaudēt savu valsti. Putins veido savu Eir­āzijas savienību un par savu ienaidnieku pasludinājis ES un NATO. Ukraina ir tikai platforma, uz kuras notiek kaujas. Krievijas likums prasa aizsargāt ne tikai savus pilsoņus, bet arī savu pilsoņu īpašumus citās valstīs. Impērijas atjaunošanas pamatinstruments ir padomju cilvēks un viņa domāšana. Latvijai bīstamākais ir sagaidīt sliktus Saeimas vēlēšanu rezultātus un veidot Krievijai draudzīgu valdību. Tad mēs paši izslīdēsim no Rietumu ietekmes.”

Vai Latvija 
spēj aizstāvēties?


Vai Latvijas 5000 profesionālie karavīri un 8000 zemessargi spētu Latviju nosargāt pret tiem 100 tūkstošiem Krievijas karaspēka, kas ir pie robežas? Andis Jēkabsons atgādina, ka mums ir bijusi iespēja mācīties no iepriekšējās okupācijas. Autoritatīvais Valsts prezidents Ulmanis neļāva pretoties, tajā pašā laikā somi karoja un nosargāja valsts neatkarību. “Jā, Krievijai ir lielāka armija nekā Latvijai, taču skaidrs, ka mūsu bruņotie spēki var pretoties. Pirmās neatkarības posmā katra Baltijas valsts bruņojās līdz zobiem, bet nesadarbojās. 1939. gadā Latvijas armijai bija novirzīti 27% no valsts budžeta, un arī tad nevarējām nostāvēt pretī Krievijai, kura viltīgā veidā ar karabāzu līgumiem mūs okupēja. No tā mācījušies, iestājāmies NATO, kuras kolektīvās aizsardzības līguma 5. pants mūs sargā,” pārliecināts Jēkabsons.

“To jau Krievija saprot, ka tiešā konfrontācijā ar NATO tā zaudētu. Tāpēc šāda veida apdraudējuma nav. Krievijas ietekme var izpausties kā draudzīgā varā, tā arī nekārtībās. Mēs nemākam nosargāt savus objektus. Kad pēc 13. janvāra mītiņa Saeimai izdauzīja logus, to varēja ļoti vienkārši ieņemt,” sprieda Zīle. Iedomājāmies, ka vēl vieglāk kāda ekskursantu grupa varētu iebarikādēties Saeimā un pasludināt Latvijas PSR. “ASV desantnieki no Ādažiem jau nebrauktu tos izdzenāt, kas ielīduši Saeimas ēkā,” secina Zīle.

“Ikviena valsts ir tik stipra, cik gatavi ir tās iedzīvotāji par to krist. Ja iedzīvotāji labāk aizbrauc no valsts, skaidrs, ka valstij būs problēmas” pārliecināts Jēkabsons.

Inese Vaidere skumji secināja, ka aizsardzības budžets samazināts līdz 0,9%, kad vajadzēja 2%. Aizsardzības ministra padomnieks atgādināja, ka “Vienotībai” bija gan finanšu, gan aizsardzības ministri, gan premjers, bet “jūs ne tikai neatradāt 2% no IKP, bet izdevumus aizsardzībai konsekventi samazinājāt”.

Informatīvajā karā 
ir “okupētas teritorijas”


Liene Cakare uzskata, ka mūsu informatīvo telpu no ārpuses grauj destruktīvisms, informācijas sagrozīšana, demagoģija. Vai Krievijas kanālus skatīties ir bīstami? “Maigā vara ir līdzeklis. Jebkurš saprātīgs Latvijas iedzīvotājs sapratīs, kad ziņu raidījumos slavē Putina režīmu, un nepakļausies dezinformācijai. Taču arī izklaides raidījumos, starp citu komentāros, iepin šo varenības un pareizības iespaidu – arī tie ļoti ietekmē. Tāpēc ir būtiski no mazotnes audzināt piederību Latvijai, nacionālo un kultūras identitāti,” viņa izvērsa.

“Krievijas kanālos propaganda ir tīra naida kurināšana, ziņās ir meli (piemēram, apgalvojums, ka Ukrainā uzdarbojas fašisti). Tie 30% Latvijas iedzīvotāju, kas atbalsta Krievijas agresiju Krimā, acīmredzot barojas tikai no Krievijas TV kanāliem,” pauda Inese Vaidere. “Krievi filmās sevi rāda kā izlēmīgus, mēs – kā mazu un neizlēmīgu tautu. Vajag radīt savas filmas un TV stāstus, kuros parādītu, ka esam drosmīga kultūras tauta, kas ciena viens otru,” viņa piebilda.

“Nav apdraudējums, ja skatāties Krievijas televīziju tad, ja ieslēdzat arī Latvijas TV kanālus. Sliktā ziņa ir tā, ka liela mūsu sabiedrības daļa nekad neskatās Latvijas TV,” norādīja Roberts Zīle. “Mums jātiek vaļā no tā, ka mēs cenšamies apkalpot katru Latvijas krievu viņa valodā.”

Aucenieki bažījās, ka visur Latgalē nemaz nav pieejami Latvijas kanāli. Andis Jēkabsons Austrumlatgales pašvaldībās pārliecinājies, ka cilvēkiem, lai skatītos bezmaksas televīziju, nav pa kabatai dekoderi. Risinājums: bezmaksas dekoderi trūcīgajiem, ko Aizsardzības ministrija esot jau ierosinājusi Ekonomikas ministrijai.

Kā aizsargāt ēteru


Politiķi piekrita, ka šajā karā informatīvajā telpā Latvija ir ļoti ievainojama un daudzas pozīcijas jau zaudējusi. Katram bija savs padoms, kā to labāk aizsargāt.

“Informatīvā telpa ir jāsargā vispirms. Kas to uzrauga? Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome, kuras vadībā ir Ainārs Dimants. Viņš Ogres televīziju spiež bankrotēt,” pārmeta Roberts Zīle. “Tajā pašā laikā šī padome demonstrēja nevarību, kad Krievijas TV kanāls PBK Lietuvā pārraidīja melus par 1991. gada notikumiem pie Viļņas TV torņa. Lietuvieši slēdza šo kanālu, bet mūsējie pat nespēja to sodīt. Mums jānomaina šī padome pret tādu, kas elektronisko plašsaziņas līdzekli redz kā ieroci, ar ko karo par cilvēku smadzenēm. Šis ierocis ir ienaidnieka, un konkrētajā gadījumā – Putina administrācijas – rokās.”

Aizsardzības ministra padomnieks Andis Jēkabsons cīņā par smadzenēm galveno akcentu lika uz jaunās paaudzes audzināšanu: “Mūsu paaudzes uzdevums ir no skolas sola sākt mācīt vienotu vēsturi, vienotas vērtības, kas asociētos ar mūsu valsti. Mūsu ārējā drošība pieaugs vairākkārt, ja sakārtosim šo iekšējās drošības jautājumu.”

Divplūsmu skolas 
sašķeļ sabiedrību


Liene Cakare uzskata, ka patriotiski varam būt, tikai balstoties uz savu kultūru.

“Sabiedrības sašķeltībai vienīgais risinājums rodas izglītības sistēmā. Tie bērni, kuri Latvijā uzaug pilsētās, kur nav divvalodīgās skolas, itin visi neatkarīgi no tautības uzaug latviskā vidē un uzņem latviskās vērtības. To vajag panākt arī lielajās pilsētās. Mazākumtautību skolās jāizbeidz krievu bērnu atgrūšana no latviešu sabiedrības, ļaujot mūsu teritorijā dzīvot svešā informatīvajā telpā,” uzstāja Kariņš.

Viņu papildināja Vaidere: “Runas par mazākumtautību skolām ir tukšas. Jo divdesmit neatkarības gados divplūsmu skolas novedušas pie sašķeltas sabiedrības, jo nekā vienojoša nav. Kāpēc lai bērns, kas mājās runā krieviski, skolā – krieviski, veikalā pārdevējai ko prasīs latviski? Valsts finansētās skolās jāmāca latviešu valodā, tai jākļūst par sabiedrības vienojošu elementu.”

Svētku atbalstītāji: Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš, Lietuvas vēstniecība, Zemkopības ministrija, Latvijas Bērnu fonds, Aizsardzības ministrija un NBS, Jelgavas tipogrāfija, SIA “Balta Eko”, SIA “Drukātava”, SIA “VESTA-LK”, “Vienotība”, “Latvijas attīstībai”, “Arctic Paper Latvija”, Inese Vaidere, Roberts Zīle, Krišjānis Kariņš, Alfrēds Rubiks, Auces novada pašvaldība, Dobeles novada pašvaldība, SIA EK “Auce”

Informatīvie atbalstītāji: laikraksti “Latvijas avīze”,” Auces Novada Vēstis”, “Zemgale’”.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. ATBILDE LIENEI CAKAREI: 1)Cilvēks mūsu valstī ĻOTI DAUDZ SPIESTS DOMĀT PAR SEVI,jo katru dienu tiek “sarūpēti” dažādi pārsteigumi, 2) ja cilvēks domā par sevi, viņš NEKAD NEVAR BŪT lielākais apdraudējums sev!??????? 3) nosauciet KONKRĒTI TOS , kuri gaida, ka VISS notiks PATS NO SEVIS!?? 4)VAi tiešām IZBRAUKŠANA ir VIEGLĀKĀ CEĻA IZVĒLE?!!!!!!!!! MANAS DOMAS PAR SO TEIKUMU: NĒ?! BET ir SPIESTI izbraut uz valstīm, kur par darbu maksā daudz lielāku summu, kur TIEŠĀM DOMĀ par CILVĒKU, nevis DZEN VIENU VIENĪGU DEMAGOĢIJU VISUS ATJAUNOTNES 24 GADUS!!!??? Nevar tos skatus izdzēst no atmiņas, KĀ TIKA SAGRAUTA VISA LAUKSAIMNIECĪBA, RŪPNIECĪBA( kaut bija saistīta ar bijušo PSRS)u.c. nozares?! NONSENSS!!! PAR KO JŪS VISI UZ TURIENI GRIBĒDAMI TIKT TAGAD RUNĀJAT???? DEMAGOGI!!! Kur jūs redzat CILVĒKU??? … PĒC IEVĒLĒSANĀM 99% no jums VAIRS NEBŪS IERAUGĀMI PAT AR BINOKLI… VAI JUMS IR KAUT KRIPATIŅA KAUNA?????? VARBŪT pat NEZINAT, ko šis vards NOZĪMĒ???????? JA esat dumji, tad nevajag savu portretu “ZĪMĒT” citos cilvēkos, tantiņas un onkulīši…

 2. Nevari vien sagaidīt?

 3. Ne par Vienotības veikto sociālā budžeta konsolidāciju un valsts uzņēmumu valdēm,ne Zīles sociālekonomisko programmu-IIN samazināšanu TP un Vienotības oligarhiem,iedzīvotāji nav gatavi krist!

 4. Nu maisam gals ir vaļā! Liekēži un laimes meklētāji sāk sirot pa valsti un stāstīt teikas un pasakas!
  Šajā valstī varētu kaut kas mainīties tikai tad, kad cilvēki balsos par tiem, kas reāli ir kaut ko izdarījiuši, nevis tikai sola! Repšes frāze “Kā var nesolīt!”
  Kariņš lai vispirms atgriež nodokļu maksātāju naudu, kas tika iztērēta tiesājoties ar Lembergu par Kariņa nepareizi noformētu dokumentu!
  Šoreiz vēlēšanās nepiedalīšos, nav jēga! Vismaz sirdsapziņa būs tīra, ka neesmu savu balsi sašmucējis ar šiem laimes meklētājiem! Rauj viņus jods!

 5. Cilvēki ātri visu aizmirst. Bija tāds teiciens, ka no visām makslām mums svarīgakais ir kino, kuram citēja tikai sākumu. Turpinājumā izrādās bija – laikā kad daudzi vēl nemāk lasīt. Tagad to varētu teikt – laikā kad daudzi vairs nelasa. Cik naudas izniekots nekādām filmām, kur Krievija uzstājīgi pauž savu pārliecību caur kino. Pat ne tikai patriotisma ziņā, bet tādā pat sāpīgā jautājumā kā demogrāfija – kas tik varoņiem nav jāpārdzīvo, bet beigās viss labi un vēl bariņš bēnu klāt. Ar pozitīvo kino jāapliecina tautas vitālais spēks. Lai liekas ka pasaka, bet lai ir uz ko tiekties, lai ir labs piemērs.

 6. daargs laiks LATVIJAA Atbildēt

  Nesaprotu tik mieriigi diskutee veeleeshanaas Latvijaa.Tur Ukrainaa kuru katru briidii notiks iebrukums un neesam sagatavoti aizsardziibai.EU IZVIRTUSHIE ARII NEPALIIDZEES.Amerikas senatore kaadam jau pateica F…..G EU.PAT ZVIEDRIJAA UN SOMIJAA NAV NATO LOCEKLES.KO VAI PALIIGAA IES NEEE.

 7. Situācija ir nopietna. Kaut kas būtu jādara jau tagad, taču visi politiskie spēki gatavojas vēlēšanām…

 8. Kas vainīgs (oligarhi,kampēji,eirokrāti-birokrāti) – tas arī bailīgs. “Zin suns,ko ēdis”,bet ēduši kungi prihvatizācijas,denacionalizācijas un konsolidācijas laikā vareni. Tagad lai paši iet arlāčiem lauzties,nevis kādus auseklīšus atkal meklē!

 9. Bez Pleskavas divīzijas pie Latvijas robežas un 5.kolonas Latvijā vēl lielāks drauds neatkarībai ir nabadzībai ,kas tagad sevišķi izpaužas skolotāju ,pensionāru neapmierinātībā,kas var pāraugt plašos protestos.Varturi visus to vien darījuši ,lai šos 20 gadus palielinātu tautas nabadzību ,bet miljonāru labklājību.Neviens nav ieklausījies vārdos ,ka Latvijā būt bagātam ir lēti ,bet nabagam dārgi.

 10. izskatās ,ka latvija ir kļuvusi par iebraucamo vietu .,kur saimnieks vairs nav spējīgs uzturēt kārtību .lielā mērā tas ir noticis tamdēļ ,ka šis saimnieks ir pārāk mīksts un šiem iebraucējiem pakļāvīgs.

 11. “Кошка бросила котят.
  Это Путин виноват.
  Зайку бросила хозяйка.
  Кто виновен, угадай-ка!
  Вот кончается доска
  У несчастного бычка.
  Наша Таня громко плачет.
  Рядом Путин, не иначе.
  Свет погас, упал забор,
  У авто заглох мотор,
  Зуб здоровый удалили,
  Иль залез в квартиру вор,
  Не понравилось кино,
  Наступили Вы в г…но.
  У любого катаклизма
  Объяснение одно:
  Знает каждый демократ-
  Это Путин виноват!” (pikabu.ru)

  • nu lūk, latviešu liberāļi, – katrs izdzimtenis var jums “spļaut ģīmī”, bet jums šķiet, ka par maz viņu cienat, lai viņš tā nedarītu…
   Atjēdzaties taču – vismaz uz Saeimas vēlēšanām. Ar okupācijas paliekām ir jārīkojas tā, kā to paredz starptautiskā ANO jurisdikcija.

 12. Ja valdošais režīms turpinās kā līdz šim valdīt tad viņiem nav jābaidās no ārēja ienaidnieka bet pašiem no savas tautas jo liela daļa jauniešu ir bez darba arī dzīves līmenis daudziem tikai pasliktinās un tas vien jau būs tas kas liks ne tikai krieviem bet arī lielākai daļai Latviešu pieprasīt Krievijas virsvadību jo tur spēles noteikumi būs citādi.

 13. Jauna suga – krievvalodīgie. Un – mazākumtautību valoda, stāsta Latvijas Radio. Klanieties vien, latvieši, čekistu izgudrojumam un maļiet – „krievvalodīgie”- vārda „krievi” vietā.
  Rīgas naudas jau pilnā sparā strādā atklātu un slēptu reklāmu izplatīšanai. Ne jau par SC tieši, bet par Rīgas domes “labajiem darbiem” – sabiedriskajā transportā tele raidījumi, bukleti un izdevumi, ka iegulst iedzīvotāju pasta kastē ik dienu un visur citur.

  Latvijā ir krievi, čigāni, gruzīni, arī latvieši utt., bet krievi ir izgudrojuši krievus saukt citas sugas vārdā – “krievvalodīgie” (ar to domāts – mēs, okupanti vai?), krievvalodīgā prese, izdevumi. Šim vārdam ir krimināls, noziedzīgs raksturs – (1) sadalīt valsti divās nometnēs, kaut Latvijā dzīvo vairāki desmiti tautību.
  Ja avīzi izdod krievu valodā, tad tas ir “krievu” izdevums un ne vairāk. (2) Rādīt pasaulei, ka krievi apvieno vienā sugā visus cittautiešus, arī lietuviešiem piedēvējot šo tautības sugu Latvijā. Tā nav taisnība – gruzīni, ukraiņi, tatāri, čečeni un citas tautas Latvijā tiek pakļauti psiholoģiski – ideoloģiskai vardarbībai pret pašu gribu – viņi … čečeni u.c.) nekad nav paziņojuši, ka viņi ir “krievvalodīgo suga”.
  Un latvieši, kuri prot krievu valodu, arī ir krievvalodīgie? Krimā tatāri ir krievvalodīgie? Ukraiņi ir krievvalodīgie? Vismaz latviešu žurnālisti un amatpersonas būtu sapratuši, ka vārds “krievvalodīgie” ir smirdīgs, naidīgas politikai izvirzīts kā ierocis pret Latviju, šķeltniecisks un nekad to nelietotu, nepakļautos, jo krievu valoda tiek izmantota kā tautu pakļaušanas ideoloģiskais ierocis, kas ir ļoti bīstams.

  • 100% taisnība.Izglītībai jābūt TIKAI un VIENĪGI valsts valodā .Kā var būt ,ka krievu skolās var mācīt no Krievijā sastādītām grāmatām? Latviju jāieraksta Ginesa grāmatā,jo nekur šāds absurds nav sastopams. Nekas nav stulbāks par vārdu-krievvalodīgais.Es arī runāju un lasu krieviski,ja ļoti vajag.

  • Nekā jauna, arī padomju laikos krievu nebija, bet bija krievu tautības cilvēki (citi it kā nemaz nebija cilvēki).

Draugiem Facebook Twitter Google+