Latvijā
Rīga

KARTE: Vēsturiskie ebreju īpašumi Latvijā 12

Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padome šo ēku Rīgā, E. Birznieka-Upīša ielā 12, Foto – Karīna Miezāja

Latvijas Ebreju draudžu un kopienu restitūcijas fonda valdes pārstāvis Vladimirs Fogels “Latvijas Avīzei” pagājušajā nedēļā sacīja: “Latvijas ebreju kopiena neuzskata, ka ebreju īpašumu restitūcija Latvijā ir pabeigta, un turpinās sarunas ar valdību.”

Arī Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Krupņikovs paudis pārliecību, ka vienreiz par visām reizēm ir jābeidz kņada ap ebreju īpašumu restitūciju un jāsaņem atlīdzība, kā tas notika Lietuvā.

Rakstu “Ar pieciem īpašumiem vēl nav gana” LASIET ŠEIT

Portāls LA.lv izveidojis karti, kurā apkopoti vēsturiskie ebreju īpašumi Latvijā. Karte tapusi, izmantojot likumprojektā “Par atbalstu Latvijas ebreju kopienai” ietvertos datus. Šo likumprojektu 2006. gadā sagatavoja Aigara Kalvīša vadītā valdība, bet 9. Saeima to noraidīja.

Saskaņā ar šo dokumentu, Ebreju kopienai no valsts budžeta desmit gadu laikā būtu jāizmaksā atlīdzība 31 959 870 latu (aptuveni 45 miljoni eiro) apmērā. Likumprojekta pielikumā uzskaitīti desmitiem īpašumu, kuru kadastrālā vērtība veido kopējo atlīdzības summu. Tāpat noraidītajā projektā minēti 14 īpašumi, kuri nododami Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomei bez atlīdzības. Vēlāk – 2016. gadā – Saeimai pieņemot atsevišķus likumus, pieci no minētajiem 14 īpašumiem tika nodoti Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomei. Par citu īpašumu atgriešanu vai to vērtības kompensēšanu pagaidām lēmumu nav.

LA.lv