Praktiski
Mājas mīluļi

Kļūt par mīluļa saimnieku: deviņas priekšrocības, kuras novērtēsi uzreiz0

Foto – Shutterstock

Palīdz aizmirst negatīvu pieredzi

Būt par suņa saimnieku nenozīmē tikai ziedot savu laiku, lai vestu mīluli pastaigā, viņu koptu un barotu. It kā pavisam nemanot, arī suns un kaķis iegulda savas spējas un prasmes, lai cilvēks justos pēc iespējas labāk. Vai pamanīji, ka kļuvi daudz priecīgāks un mierīgāks, kad četrkājainais draugs ienāca tavā ģimenē?

Nevar noliegt, ka bieži vien mājdzīvnieki pilda kompanjona funkciju, jo cilvēks alkst pēc kādas dzīvas būtnes, kas viņu sagaidīs mājās un būs priecīgs pavadīt laiku kopā. Nereti šī dzīvā būtne pat palīdz novērst dažādas veselības kaites un nostiprināt imunitāti.

“Reader’s Digest” piedāvā deviņus būtiskus aspektus, kuros liela nozīme ir tieši četrkājainajiem draugiem. Uzlabo veselību un garastāvokli – tās nav vienīgās kaķa un suņa prasmes, kuras cilvēks jūt jau pirmajās mājdzīvnieka dienās ģimenē.

Ja cilvēks iepriekš ir pieredzējis pāridarījumus un neiecietību no apkārtējiem cilvēkiem, kuri citus atgrūž un nevēlas iesaistīties komunikācijā, gan suns, gan kaķis patiesībā var palīdzēt šo pieredzi aizmirst vai padarīt mazāk nepatīkamu.

Žurnālā “Anthrozoos” publicētais pētījums liecina, ka cilvēki, kuriem ir bijusi negatīva pieredze saskarsmē ar citiem cilvēkiem un kuri paši rūpējas par kādu dzīvnieciņu, var domāt pozitīvi, būt empātiski un izvairīties no jebkā, kas viņus var satraukt. Pētījums veikts, cilvēkiem vaicājot par viņu pagātni un nepatīkamo pieredzi. Kad cilvēki tajā dalījās, viņiem lūgts izvēlēties starp dažādām fotogrāfijām, kurās redzami kaķi, suņi, cilvēki un rotaļlietas. Noskaidrots, ka tie, kuri izvēlējās dzīvnieku fotogrāfijas, pēc atkārtota lūguma spēja daudz vieglāk runāt par piedzīvoto.

Pietiek pat ar mirkli, kas pavadīts domās par četrkājaino draugu, lai garastāvoklis uzlabotos, cilvēks atmaigtu un spētu daudz pozitīvāk raudzīties gan uz pagātnes notikumiem, gan tagadni un nākotni.

Palīdz nejusties vientuļam

Foto – Shutterstock.com

Nebūt nav tā, ka vientuļi ir tikai gados veci cilvēki, kuriem nav, ar ko parunāties vai pabūt kopā. Arī jauni cilvēki darba dunā var justies vieni. Taču četrkājainais draugs visu vērš par labu!

Vientulība tiek minēta arī kā dažādu slimību iemesls. Lai tās nesekmētu, iesaka dažādu vecumu cilvēkiem rūpēties par kādu suņuku vai kaķīti, turklāt īpaši vecāka gadagājuma cilvēku starpā novērojama pozitīva tendence. Proti, balstoties uz žurnālā “Aging & Mental Health” publicēta pētījuma rezultātiem, gados veci cilvēki, kuri rūpējas par kādu mīluli, par 36 procentiem retāk apgalvo, ka viņi ir vai jūtas vientuļi. Savukārt tie seniori, kuru mājās nemīt četrkājainais draugs, biežāk jutīsies vientuļi.

Jāatceras, ka tiem cilvēkiem, kuri dzīvo vieni, kuri nestrādā un kuru bērni jau ir pieauguši, bieži vien ir vienmuļi un garlaicīgi. Ja apkārt nav cilvēku, ar ko pārrunāt dažādas tēmas, draisks un priecīgs suņuks vai mierīgs kaķis būs lielisks kompanjons ikdienā.

Samazina stresu

Ne velti dzīvnieciņi tiek izmantoti terapijā. Viņi nomierina vien ar to, ka atrodas klāt sasirgušam vai stresa nomocītam cilvēkam. Suņiem pat nekas daudz nav jādara, vien jābūt uzticamam draugam, jāvelta cilvēkam savs aizkustinošais skatiens un jāļaujas glaudīšanai. Efekts, jo suns rada cilvēkā, ir gluži vai maģisks!

Kāds zviedru speciālistu veiktais pētījums liecina, ka sievietēm novērots zemāks stresa hormona jeb kortizola līmenis asinīs, ja viņas pirms tam 15-30 minūtes ir pavadījušas suņuka klātbūtnē. Iedomājies, ja 30 minūšu vietā ar suni varētu pavadīt vai visu dienu? Stresa, iespējams, nebūtu vispār!

Tiem cilvēkiem, kuri rūpējas par mīluli, pēc pat pavisam neilgas laika pavadīšanas ar četrkājaino draugu ir palielināts labā hormona jeb oksitocīna līmenis. Turklāt šī hormona līmenis palielinājās jau teju vai uzreiz – vienu līdz piecas minūtes pēc komunikācijas ar četrkājaino draugu. Laimei tiešām vajag maz! Jāpiebilst, ka arī sirdsdarbība šiem cilvēkiem bija vienmērīgāka pēc tam, kad pavadīts laiks kopā ar suni.

Pasargā sirdi

Žurnālā “Journal of Vascular and Interventional Neurology” publicēts pētījums par riskiem, kas palielina sirds slimības un izraisa nāvi. Ja mājoklī ir kaķis, dzīvnieciņš samazina saimnieka risku saslimt ar sirds slimībām.

20 gadus ilgušais pētījums ļāvis secināt, ka tie saimnieki, kuru mājoklī mita kaķis, ir mazāk pakļauti nāvei no sirds slimībām un to izraisītām komplikācijām nekā tie cilvēki, kuriem kaķis nekad nav bijis. Turklāt, kā liecina pētījums, pietika vien ar salīdzinoši neilgu laika sprīdi, ko cilvēks pavada kopā ar kaķīti, lai šis fakts tiktu ņemts vērā kopējā datu apstrādē.

Kā iemesli šādai kaķu spējai pasargāt saimnieku no sirds slimībām tiek minēta gan nomierinošais efekts, kādu sniedz murrājošie dzīvnieciņi, gan arī konkrētāk nedefinēti un pašu saimnieku ieviesti rīki, kā būt veselam un izvairīties no sirds slimībām.

Palīdz saglabāt spicu prātu

Nav noslēpums, ka kaķis un suns tā saimniekam liek būt nemitīgā attīstībā un saiknē. Suns cilvēku pieradina pie konkrēta dienas ritma, savukārt kaķis ar dažādām neparastām darbībām atkal un atkal nodarbina saimnieka prātu ar domām, kā padarīt kaķa ikdienu interesantu.

“Anthrozoos” publicētais pētījums rāda, ka gados vecāki cilvēki, kuru ģimenēs mīt četrkājainais draugs, daudz labāk pilda dažādus uzdevumus, piemēram, viņiem ir labāk uzmanības noturība, cilvēki daudz veiksmīgāk atceras dažādas lietas, notikumus un darbības, viņiem joprojām ir lieliskas kognitīvās spējas. Savukārt cilvēkiem, kuri nerūpējas ne par kaķīti, ne sunīti, šādas spējas ir sliktākas.

Rūpējoties par kaķi vai suni, saimniekam jāatceras gan viņus pabarot, gan iztīrīt kaķa kastīti, gan izvest pastaigā suni un, protams, ar dzīvnieciņiem paspēlēties.

Veicina fiziskās aktivitātes

Ja mājoklī dzīvo kaķītis, saprotams, ar viņu būs grūtāk iziet pastaigā, turklāt šiem mīluļiem tas nemaz nav tik ļoti nepieciešams. Pavisam pretēji ir ar suņiem, kuriem vismaz divas reizes dienā pastaiga ir obligāta. Tas arī ir lielisks veids, kā no rīta un vakarā pats saimnieks var kārtīgi izstaigāties.

Gan lēna gaita, gan aktīvāka skriešana un, iespējams, arī dažādi šķēršļi ir tas, ko saimnieks ar savu suni var baudīt pastaigas laikā. Ja saimnieks ir jauns un aktīvs un ja sunim ir vajadzīga liela fiziskā slodze, var rīkot pat garākus kopīgos skrējienus, kuru laikā gan suns, gan cilvēks gūs tik nepieciešamās fiziskās aktivitātes. Pēc tam kopīga atpūšanās, nopeldēšanās un vakariņas būs lielisks atalgojums!

Mičiganas Universitātes speciālisti ASV noskaidrojuši, ka cilvēki ar suņiem pavada par pusstundu garāku laika posmu dažādās sportiskās aktivitātēs nekā tie cilvēki, kuriem četrkājainā drauga nav.

Palīdz atvieglot sāpes

Ne velti dzīvnieku saimnieki bieži stāsta, kā viņu mājas mīluļi apguļas uz sāpošās kājas vai pie vēdera, sildīdami šo ķermeņa daļu. Kaķi visbiežāk arī murrā, gulēdami pie saimniekam sāpošās ķermeņa daļas.

Četrkājaino draugu spēja atvieglot cilvēka sāpes pierādīta arī pētījumos. Piemēram, “Anthrozoos” publicētais pētījums liecina, ka cilvēki, kuri pēc kaulu operācijām vismaz piecas līdz 15 minūtes pavada kopā ar suni, pret sāpēm izmantoja mazāku daudzumu medikamentu. Savukārt tie cilvēki, kuri pēc pārciestās ķirurģiskās iejaukšanās nepavadīja laiku ar dzīvniekiem, izmantoja lielāku daudzumu pretsāpju medikamentu.

Neveicina alerģiju attīstību bērnībā

Lai arī kā arguments mājdzīvnieku neesamībai ģimenē bieži vien tiek minēta tieši alerģija, žurnālā “Clinical & Experimental Allergy” publicēts pamatots skaidrojums, ka dzīvnieki patiesībā alerģijas neveicina.

Noskaidrots, ka 18 gadus veciem cilvēkiem ir mazāka iespējamība sirgt no alerģijām tad, ja viņi auguši ģimenē, kurā mīt arī četrkājainais draugs. Turklāt būtiski, lai suns vai kaķis ģimenē būtu jau tad, kad mazulis vēl nav pat gadu vecs, secināts pētījumā. Tādējādi ir lielāka iespējamība, ka mazais cilvēciņš nebūs alerģisks pret attiecīgo dzīvnieku.

Tiesa, pasargāšana no alerģijām galvenokārt darbojas vien cilvēka pirmajos dzīves gados un mazotnē. Ja cilvēks jau ir pieaudzis un sirgst no alerģijām, dzīvnieciņš diemžēl nepalīdzēs no tām atbrīvoties.

Palīdz uzmanīt cukura līmeni asinīs

Deviņus līdz 19 gadus veci cilvēki, kuri rūpējas par četrkājaino draugu, daudz labāk spēj kontrolēt 1. tipa cukura diabētu, noskaidrots kādā mazā pētījumā, kas publicēts žurnālā “PLoS ONE”. Būtiski, lai jaunais cilvēks būtu rūpējies par mīluli, nevis tikai mutiski apliecinājis, ka viņam mājoklī dzīvo kaķītis vai sunītis un ka dzīvnieciņš ir ļoti mīļš.

Cilvēkiem, kuri tiešām rūpējas par savu dzīvnieciņu, novērota divarpus reizes lielāka iespējamība saglabāt veselīgu cukura līmeni asinīs. Tam gan ir pavisam saprotams skaidrojums, proti, rūpes par dzīvnieku pieradina cilvēku pie rutīnas un regulāras konkrētu darbu veikšanas. Līdzīgi kā barot sunīti vai kaķīti, tā arī kontrolēt savu cukura līmeni asinīs cilvēks var iemācīties.

Tāpat, protams, dzīvnieciņš veicina empātiju un savstarpējo sapratni, kas cilvēkiem bez mājas mīluļiem bieži vien netiek iemācīts.

LA.lv