Praktiski
Dārzs

Kokaugi krāsainam akcentam: kurus izvēlēties savam dārziņam 0

Foto – Peter Turner Photography/Shutterstock

“Gribu veidot jaunus stādījumus lauku sētā. Kādus kokaugus izvēlēties krāšņiem akcentiem pavasarī?” DACE VECPIEBALGAS NOVADĀ

Mūsu platuma grādos nav nemaz tik daudz ainaviski vērtīgu, agri pavasarī vēl pirms lapu saplaukšanas krāšņi ziedošu krūmu vai arī kokaugu ar izteiksmīgi krāsotiem un interesanti veidotiem stumbriem, kuri paši pirmie krīt acīs.

Dendroloģe, zemnieku saimniecības “Igaijas” vadītāja Aija Kaškure uzskata, ka katrā dārzā noteikti vajag olveida forsītiju (Forsythia ovata). Tā ir gandrīz vai ideāls augs, kas dārzā ienes košu akcentu. Var izvēlēties šķirnes ar dažādu dzelteno ziedu nokrāsu un krūma augstumu: ‘Maluch’ (kompakts, 1,5–2 m augsts, bagātīgi ziedošs krūms, dzelteni ziedi), ‘Tetragold’ (stāvs, diezgan zems krūms, tumšdzelteni ziedi), ‘Northern Gold’ (stāvs, 2,5 m augsts krūms ar zelta dzelteniem ziediem), ‘Dresdner Vorfruhling’ (plati augošs, blīvs krūms, gaiši dzelteni ziedi). Forsītiijas stāda barības vielām bagātās smilts vai māla augsnēs, saulainā, bet aizsargātā vietā, lai ziemā neizsaltu ziedpumpuri. Ja dzinumu gali tomēr ziemā apsaluši, jānogaida līdz plaukšanai. Tad bojātos dzinumus saīsina līdz vietai, kur no stumbra veidojas spēcīgi sāndzinumi.

Ne tikai pavasarī, bet arī vasarā uzmanību piesaista irbeņlapu fizokarps (Physocarpus opulifolius) ‘Luteus’, kam lapas plauk­stot ir dzeltenas, vēlāk – dzeltenzaļas. Zied jūnijā baltiem ziediem. Fizokarps ir spēcīgs, ātri augošs krūms ar biezu vainagu. Nav kaprīzs – aug gan nabadzīgās, gan auglīgās augsnēs, saulē vai pusēnā.

Krāsaino zaru dēļ var stādīt balto grimoni (Cornus alba) ‘Aurea’, ‘Sibirica’, kas dekoratīvi izskatās, pat vēl neizplaucis. Atvasainais grimonis ‘Flaviramea’ vairāk piemērots plašāku ainavu bagātināšanai. Labāk jutīsies mitrākās vietās.

Purpura kārkla (Salix purpurea) ‘Gracilis’ īpašais krāšņums ir apaļais, kompaktais, 1,5–2 m augstais vainadziņš. Jaunie, tievie un lokanie dzinumi ir purpura krāsā. Lai kārkls augtu krāšņs, tam vajadzīga saulaina vieta.

Lorem ipsum
FOTO: Leta
Saistītie raksti

Par dzīvīgumu dārzā gādā arī daļēji mūžzaļā rozmarīna zalktene (Daphne cneorum). Krūms ar paciliem dzinumiem. Aprīļa beigās dzinumu galos uzplaukst sārtas ziedkopas ar ļoti smaržīgiem ziediem.

Stādījumu papildinot ar skujeņiem – Rietumu tūju ‘Rheingold’, kalnu priedi ‘Winter Gold’, klājenisko kadiķi ‘Andorra Compact’ un ‘Blue Moon’, šie vasarzaļie krūmi ir dekoratīvi arī ziemā.

LA.lv