Sports
Ziemas sports

Krievi turpina svītrot – Phjončhanā nevarēs piedalīties neviens no Soču spēlēm1


Antons Šipuļins
Antons Šipuļins
foto: AP/LETA

Biatlonists Antons Šipuļins un slēpotājs Sergejs Ustjugovs, tāpat kā seškārtējais olimpiskais čempions šorttrekā Viktors Ans, nevarēs piedalīties gaidāmajās Phjončhanas olimpiskajās spēlēs, otrdien pavēstīja Krievijas Olimpiskā komiteja.

Krievijas mediji, atsaucoties uz neoficiālu informāciju, vēsta, ka Phjončhanā nevarēs piedalīties neviens krievu sportists, kurš bija Soču olimpiskajās spēlēs.

Jau vēstīts, ka Krievija 2014.gada Soču olimpiskajās spēlēs triumfēja medaļu ieskaitē, tomēr jau gadu vēlāk Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA) neatkarīgas komisijas izmeklēšanā, kuru vadīja kanādiešu jurists Ričards Maklarens, tika gūts apstiprinājums, ka Krievijā bija izveidota valsts atbalstīta dopinga sistēma, kulmināciju pārkāpumos sasniedzot tieši savās mājās notikušajās olimpiskajās spēlēs, kad virknei mājinieku sportistu tika nomainītas pozitīvas dopinga proves pret “tīrām” analīzēm.

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) decembrī piesprieda diskvalifikāciju visai Krievijas Olimpiskajai komitejai, kas tai liegs piedalīties Phjončhanas olimpiskajās spēlēs. Tiesa, Krievijas sportisti varēs startēt zem neitrāla karoga, bet uz viņu formastērpiem būs uzraksts “Olympic Athlete from Russia” (OAR) jeb “Olimpiskais sportists no Krievijas”.

SOK izveidoja īpašu ekspertu komisiju četru cilvēku sastāvā, kura rūpīgi izvērtēja, vai potenciālie pretendenti startam Phjončhanā atbilst noteiktiem kritērijiem. Tika vērtēts vai sportisti nekad nav diskvalificēti par dopinga lietošanu un nav pārkāpuši antidopinga noteikumus, vai viņi ir veiksmīgi izgājuši dopinga pārbaudes pirms olimpiskajām spēlēm. Krievijas Olimpiskā komiteja bija iesniegusi sarakstu ar 500 potenciālajiem Phjončhanas olimpisko spēļu dalībniekiem, bet pēc SOK ekspertu komisijas slēdziena no šī saraksta izslēgti 111 atlēti.

Šo 111 sportistu vārdi netika atklāti, bet tagad noskaidrojies, ka starp viņiem ir arī ļoti titulēti sportisti, kuri līdz šim dopinga lietošanā nebija apsūdzēti.

“Ar lielu nožēlu jāsaka, ka izslēgto sarakstā bija vairāki vadošie Krievijas sportisti, piemēram, Viktors Ans, Antons Šipuļins un Sergejs Ustjugovs, kuri nefigurēja Osvalda sarakstā,” aģentūrai TASS paudis Krievijas Olimpiskās komitejas viceprezidents Sergejs Pozdņakovs. “Viņi nekad nav tikuši pieķerti dopinga lietošanā un visu karjeru ticis uzskatīts, ka viņi ir tīri sportisti.”

Ans 2006.gada olimpiskajās spēlēs Turīnā, startējot zem savas dzimtenes Dienvidkorejas karoga, izcīnīja zelta medaļas 1000 un 1500 metru distancēs, 5000 metru stafetē, kā arī ieguva bronzu 500 metros.

Vankūveras olimpiskajām spēlēm viņš nekvalificējās, bet pirms četriem gadiem Sočos, pārstāvot Krieviju, triumfēja 500 un 100 metru distancēs, 5000 metru stafetē, bet 1500 metros tika pie bronzas.

Ana kontā ir arī 20 zelta medaļas pasaules čempionātos.

Ustjugovs ir viens no pasaules labākajiem slēpotājiem, pērn divas reizes uzvarot pasaules čempionātā un arī esot labākais prestižā “Tour de Ski” seriāla kopvērtējumā.

Savukārt Šipuļins divreiz iekļuvis Pasaules kausa biatlonā sezonas kopvērtējuma trijniekā un Soču olimpiskajās spēlēs kļuva par čempionu 4×7,5 kilometru stafetē.

Saistītie raksti

Iepriekš portāls “insidethegames.biz” prognozēja, ka Phjončhanā varētu startēt aptuveni 200 “Olimpisko sportistu no Krievijas”, kas būtu tikai nedaudz mazāk kā pirms četriem gadiem Sočos, kad savās mājās notikušajā Olimpiādē piedalījās 214 Krievijas atlēti.

SOK gan uzsver, ka no 389 sarakstā palikušajiem sportistiem vairāk kā 80% Sočos nestartēja. Jāpiebilst, ka 2002.gadā Soltleiksitijas Olimpiādē Krieviju pārstāvēja 151 sportists, pēc četriem gadiem Turīnā bija 174 atlētu liela komanda, bet 2010.gadā Vankūverā Krievijai bija 175 sportisti.

LA.lv