Foto-LETA/AFP

Krievija un Ķīna bloķē Sīrijas sankciju rezolūciju 0

Krievija un Ķīna ceturtdien ANO Drošības padomē izmantoja savas veto tiesības, lai bloķētu rietumvalstu izstrādāto Sīrijas sankciju rezolūciju.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Lasīt citas ziņas

Rezolūcijā Sīrijas režīmam piedraudēts ar sankcijām, ja netiks pārtraukta smago ieroču izmantošana.

Šī ir jau trešā reize pēdējo deviņu mēnešu laikā, kad Krievija un Ķīna izmanto savas ANO Drošības padomes pastāvīgo dalībvalstu pilnvaras, lai nepieļautu rezolūcijas pieņemšanu Sīrijas jautājumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par rietumvalstu izstrādāto rezolūciju nobalsoja 11 Drošības padomes dalībvalstis, Krievija un Ķīna balsoja pret, bet Pakistāna un Dienvidāfrikas Republika atturējās.

Rietumu ierosinātajā rezolūcijā, atsaucoties uz ANO hartas 7.nodaļu, Sīrijas prezidentam Bašaram al Asadam bija draudēts ar nemilitārām sankcijām, ja viņš desmit dienu laikā kopš rezolūcijas pieņemšanas brīža neapturēs smago ieroču pielietošanu.

Kā skaidro rietumvalstu diplomāti, rezolūcijā tika izteikti tikai sankciju draudi, un, lai pret Sīrijas režīmu tiešām tiktu vērstas sankcijas, būtu nepieciešama jauna rezolūcija.

Kā pēc balsojuma skaidroja Krievijas vēstnieks ANO Vitālijs Čurkins, rezolūcijas mērķis bijis “pavērt ceļu sankciju spiedienam un tālākai ārējai militārai intervencei Sīrijas iekšējās lietās”.

“Viņu aprēķini izmantot ANO Drošības padomi, lai īstenotu savus plānus izdarīt spiedienu uz suverēnām valstīm, nevainagosies ar panākumiem,” piebilda Čurkins.

Pēc Čurkina domām, rietumvalstis mēģinājušas pieliet eļļu “ekstrēmistu, tostarp teroristisko grupējumu, ugunij”, un Lielbritānijas, ASV, Francijas, Vācijas un Portugāles virzītā rezolūcija nebija objektīva.

Vienlaikus Čurkins apliecināja, ka Krievija nevirzīs balsojumam tās sagatavoto sankciju par ANO uzraudzības misiju Sīrijā.

Savukārt Ķīnas vēstnieks ANO Li Baodons apgalvoja, ka sarunās par jauno rezolūciju rietumvalstis bijušas “iedomīgas un nelokāmas”.

Reaģējot uz kārtējo Krievijas un Ķīnas veto Sīrijas rezolūcijai, ASV paziņojušas, ka tās pret Asadu vērsīsies ar citiem līdzekļiem, neizmantojot ANO Drošības padomi.

Reklāma
Reklāma

“Mēs pastiprināsim savu darbu ar dažādiem partneriem ārpus Drošības padomes, lai pastiprinātu spiedienu pret Asada režīmu un nodrošinātu palīdzību tiem, kam tā ir nepieciešama,” solīja ASV vēstniece ANO Sūzana Raisa. “Drošības padome ir pilnībā izgājusies svarīgākajā šā gada uzdevumā.”

Kritiku Krievijai un Ķīnai ceturtdien veltīja arī Lielbritānija.

“Viņu rīcības aizsargā brutālu režīmu. Viņi izvēlējušies savas nacionālās intereses stādīt augstāks par miljoniem sīriešu dzīvību,” atzina Lielbritānijas vēstnieks ANO Marks Laiols Grants.

Savukārt Francijas vēstnieks Žerārs Aro pauda pārliecību: “Ir skaidrs, ka Krievijas mērķis ir nodrošināt Sīrijas režīmam vairāk laika opozīcijas apspiešanai.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.