Mobilā versija
+1.2°C
Auseklis, Gaisma
Ceturtdiena, 14. decembris, 2017
6. decembris, 2017
Drukāt

Krievijas portāli: latviešu nacionālais varonis Lāčplēsis patiesībā ir krievu kņazs (44)

Foto AFP/Scanpix/LETAFoto AFP/Scanpix/LETA

Lāčplēša diena nu jau pāris gadus ir kļuvusi par īpašu Krievijas propagandas uzbrukuma mērķi. Pērn reportāžā Krievijas kanālā NTV Lāčplēša dienas lāpu gājiens no Brāļu kapiem tika salīdzināts ar nacistisko Vāciju, melīgi apgalvots, ka gājiena dalībnieki klieguši nacistiskus saukļus un apgalvots, ka šādi pasākumi tiekot finansēti no valsts budžeta. Arī šogad pēc Lāčplēša dienas bija žurnālistes Darjas Grigorjevas reportāža citā Krievijas televīzijā “Rossija 24” – viņa bija devusies uz Lesteni, lai kauninātu tos, kas 11. novembrī piemin latviešu leģionārus. Tātad motīvs tas pats.

Tomēr ir arī citi paņēmieni. Tā drīz pēc Lāčplēša dienas interneta sociālajos tīklos parādījās kādā mazzināma portālā “fito-center.ru” publikācija “Latviešu nacionālais varonis – krievu kņazs”. Tās ievadā norādīts, ka latvieši gan svinot un līksmojot Lāčplēša dienā, taču pat nenojaušot, ka šis tēls nāk no krievu kultūras. Tas tiek pamatots ar to, ka eposa “Lāčplēsis” autors esot “īsts Krievijas patriots”, kuram “vārdi “Par ticību, caru un Tēvzemi” nebija tikai tukša skaņa, bet mudinājums darbībai”. Tieši tāpēc viņš savam literārajam darbam (rakstā apgalvots, ka tas uzrakstīts 1851. gadā) esot aizguvis varoni no krievu tautas. Lāčplēsis patiesībā esot kņazs Vjačeslavs Borisovičs (Vjačko), kurš cīnījies ar vācu Teitoņu ordeņa bruņiniekiem Jurjevā (tagad Tartu). Un arī citos “Lāčplēsī” aprakstītajos notikumos piedaloties nevis latvju ciltis, bet krievi, kas tajā laikā dzīvojuši tagadējās Kokneses apkārtnē. Tālāk raksta autors ar sagrābstītiem vēstures faktiem mēģina pierādīt savu teoriju, lai tā izskatītos ticama.

Ekrānuzņēmums no fito-center.ruEkrānuzņēmums no fito-center.ru

 

Izcelsme un izplatība

Atsevišķi šāds raksts varbūt nebūtu lielas uzmanības vērts, ja tas neraksturotu kopējo tendenci – regulārus mēģinājumus publicistikā raksturot Latviju kā “senu krievu zemi”. Līdz ar Krimas aneksiju Krievijā lielu popularitāti iemantojis sauklis “Крым наш” (“Krima mūsu”), un arī valsts līmenī iztērēti lieli līdzekļi, lai vēsturiski pamatotu Krievijas “vēsturiskās tiesības” uz pussalu, sasaistot tās pat ar Kijevas kņaza Vladimira Svjatoslaviča kristīšanos 988. gadā, kas notikusi Korsuņā (tagadējās Sevastopoles teritorijā). Uz šī fona “vēsturisko īpašumtiesību” pierādīšana Baltijā nav tik aktīva. Tomēr ik pa laikam šādi raksti vai televīzijas raidījumi parādās. Piemēram, nesen Krievijas medijos bija publicista Anatolija Vesermana intervija (tās fragmentus pārpublicējis arī Latvijas krievvalodīgais interneta portāls “Vesti.lv” ar virsrakstu “Latvija – okupētā Krievijas daļa”), kurā apgalvots, ka Baltija likumīgi piederot Krievijai, jo “Krievija Latviju un Igauniju nopirka par diviem miljoniem dālderu 1721. gadā”. Rakstā pausta pārliecība, ka Baltijas “republikas jebkurā brīdī var tikt iekļautas Krievijas sastāvā – lai tas notiktu, nepieciešams tikai sarīkot referendumu par izstāšanos no Eiropas Savienības un atgriešanos Krievijas sastāvā”.

Ekrānuzņēmums no vesti.lvEkrānuzņēmums no vesti.lv

 

Atmaskojums

Latvijas Universitātes profesors, Latvistikas un baltistikas nodaļas vadītājas Ojārs Lāms ir padziļināti pētījis gan Andreja Pumpura personību, gan eposu “Lāčplēsis”. Viņš ir grāmatas “Lāčplēša zvaigznājs” autors. Lūk, viņa komentārs: “Materiāls veidots no aplamībām un impēriskas fantāzijas. 1851. gadā, kas minēts kā “Lāčplēša” sacerēšanas gads, Pumpuram ir 10 gadi un viņš gana tēva cūkas, taču vēlākajā eposa tapšanā šim laikam ir gana liela nozīme, jo tieši bērnībā dzirdētās teikas kļūst par varoņa koncepcijas pamatu. Krievijas armijā Pumpurs nokļūst, nespēdams atrast civilu algotu darbu. Savā ziņā tas ir izmisuma solis, un Pumpuru motivē ne karadienests kā tāds, bet viņu iedvesmo serbu cīņa pret turkiem un nevis kaut kāds Krievijas patriotisms. Karadarbībā Pumpurs nekad nav piedalījies. Pumpura uzskatiem tomēr raksturīgs zināms prokrieviskums, kas saistīts ar domu, ka, sadarbojoties ar Krieviju, iespējams mazināt baltvāciešu dominanti Latvijā. Vjačko motīva izmantojums eposā ir maz ticams. Par šo Vjačko, kas bijis Kokneses valdnieks kādu laiku, ziņu ir maz. Indriķa hronikā viņš aprakstīts kā bīskapa nodevējs, kas no Kokneses tiek patriekts. Bēgot viņš pili nodedzina, viņa karadraudze izklīst. Pēc gada bīskaps atrod pils vietu, pilnu ar tārpiem un čūskām Vjačko atstātās netīrības dēļ. vēlāk Vjačko uzrodas Tērbatā, kuras aplenkumā iet bojā. Kokneses sakarā hronikā ir minēti “rutēņi”, kas varētu būt karadraudze, kas Vjačko palīdz ievākt meslus. Vjačko latīņu valodā ir saukts par Vetseki un līdzīgi. Ziņas ir ļoti trūcīgas un neskaidras.”

ATBALSTA
kkf

Paldies! Jūsu jautājums/ziņojums ir saņemts.

Pievienot komentāru

Komentāri (44)

 1. Tas leprekons Vasermans,par Baltiju un Ukrainu r5unā ar tādu naidu,it kā mēs viņam podiņu ar zeltu būtu nospēruši.

 2. Tipisks konglomerāts

 3. Nav brīnums, ka cienījamais žīds Vasermans izplata jaunas teorijas par Krievijas senvēsturi, tā tiek novērsta krievu uzmanība no žīdu progresīvajām izdarībām Krievijā 1917. un vēlākajos gados.
  Citi izplata ziņas, ka cars Nikolajs vienlaikus bijis Anglijas karalis un Vācijas ķeizars- atliek gaidīt pretenzijas uz minēto valstu teritorijām.

 4. Tā kā 90% Eiropas krievu ir pārkrievoti balti un somugri, tad minētais “krievu kņazs” ir vai nu somugrs vai balts, bet ne slāvs.

 5. rus shvain okupanti satempušies sapņo , dullam putnam dulla dziesma .

 6. Izrādās, ka Maskavas cars ir bijis senais balts … Jānis Bargais … ap Maskavu siroja seno baltu ciltis … Pievienosim Krieviju Latvijai! :::))) Krievi Krievijā ir mongoļu pēcteči …

 7. Varbūt japāņu hokejists?

 8. Nu tad pamazām jau sākās rīdīšanas kampaņa kuras butība ir izraisīt asinsizliešanu starp latviešu nacionalistiem un krievalodīgajiem slāviem un to uguni kurina krievu ēbreji,kuri jau arī valda Krievija un kuriem ir izdevies gudri izraisīt karu starp krieviem un ukraiņiem ,jo tie ir vienīgie kuri traucē tos.bet rezultāta visu saņems vecās derības pielūdzēji.

 9. nu ja paskatas ren tv tad visa pasaule celusies no krieviem 😉 ha ha neka vairak par slinko ivanu uz pečkas viņiem nav. kā vienmēr lielās ar to kā nav un grib citu labumus sev pievākt un piedēvēt.utainie mēsli.

 10. …un visi lielie atklājumi kopš 18.gadsimta ir veikti Krievijas Zinātņu akadēmijā (ja kāds no rietumiem kaut ko sajēdza, viņš uzreiz, pašam nezinot, kļuva šīs “akadēmijas” biedrs)…

 11. Joske no Burkānciema Atbildēt

  Diemžēl internets ir pārbāzsts ar melīgāk kartēm, kur bieži vien pat puse Latvijas pieskaitīta krievu vēsturiskām zemēm. Diemžēl tas jau sen ir pārmeties arī uz angliski rakstošiem mēdijiem. Pat Wikipedia ar to grēko. Sameklējiet angļu valodas wikipēdijā “slavs”.
  Vai tiešām nav apņēmīgu latviešu vēsturnieku, kas to varētu ierobežot?

 12. ja jau mūsējie

 13. ou, tad mēs iekarosim to ‘kņazus’, Nu Pumpur, lielas domas domājis esi

 14. Neviens vasermanis nespēj konkurēt ar pašmāju “ģēniju”, kurš par Lāčplēsi izteicās liberastu stilā:
  ” Protams, viņš ir teļš un lempis. Pilnīgs. […] principā Lāčplēsis ir pilnīgs lohs.“ (Citas Viestura Kairiša gudrības varat lasīt vēl un vēl Paula Raudsepa intervijā Ir – Kultūra, 10. – 16. septembris, 2015.)

 15. Arī Dieva dēls Jēzus Kristus esot bijis krievs, tātad Dievs ir…
  Jaunākie Krievijā veikti pētijumi liecina, ka arī Ādams visticamāk ir bijis krievs.

 16. 😀 😀 😀 Un Mocarts arī patiesībā ir krievs, ja tā labāk paskatās, tad arī Anglijas karaliene Elizabete (pariesībā Jeļizaveta) arī ir krieviete 😀 😀 Visas pasaules slavenības ir krievi. Kur tik slimi cilvēki var būt?! Visus varoņus piedēvēt sev.

 17. Bet Ilja Muromecs patiesībā ir vācu barons.

 18. Tas pierāda, ka krievu kņazi nekad nav bijuši krievi  

 19. Netiek slēpts, ka publikācija bijusi mazzināmā portālā, kurš nupat veiksmīgi izreklamēts no mūsu atmaskotāju puses. Bet virsrakstā stāv rakstīts “Krievijas portāli” daudzskaitlī, radot priekšstatu, ka daudzos šī ziņa publicēta. Kurš tad te ir viltus ziņu ražotājs?

 20. Jā,tā nu viš ir ar tiem varoņiem,piemēram vova vovovičs pukins neapšaubāmi ir etrusku,hiperboreju,udmurtu un pelēko pēcnācējs!

  • Prekrati vorovatj chuzije niki, ..! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, ..!

 21. tikai aizmirsa piebilst,ka pareizticīgo Dievs bija krievs,kura tēvs -krievs septiņās dienās radīja debesis un zemi,kura pieder krievam.Un tā kā tēvs runāja krieviski,krievu valoda ir valsts valoda visā pasaulē,seviši jau okupētajā Krievijas Latvijas guberņā.

 22. Cienu krievu tautu un izsaku lidzjutibu,tautai kurai nemitigi tiek pumpetas melu samazgas un skalotas smadzenws.Pat nelaimigie sportisti tiek indeti.

 23. Tad krievu valoda tadu vesturi macis Latvijas skolas ?

 24. Kādēļ krievu fašisti tik riebīgi smird?

 25. Maris=zurnaGlist!

 26. “Latviešu nacionālais varonis – krievu kņazs”.
  Nu un, lai tas būtu kaut romietis un autors pat prokrievisks?!
  Darbs taču palīdzēja veidot latviešu nāciju – es ar izlasīju un patika.
  Cik tur tās patiesības, cits jautājums..

 27. par Māria Antoneviča idiotismu un arī par problēmas idiotismu Atbildēt

  Cien . LA redakcija, Cien. Māris Antonevičs, beidziet lietot apzīmējumu “krievvalodīgie”! Latvijā ir mazākumtautības t.i citas nacionālas un etniskas identitātes pārstāvji. Latvijā nav tāda “krievvalodīgo” mazākumtautība! Iedzīvinot šo apzīmējumu ikdienas apritē jūs lejat ūdeni uz krievijas impēriski-ideoloģisko plānu “ruskij mir.” Beidziet veidot Latvijas nācijas pretmetu, proti, “krievvalodīgo” nāciju. Vai Latvijas Avīze ir Krievijas aģents?

  Daži vārdi par raksta idiotismu. Vai idiotismam ir jāpievērš uzmanība? Ja tā saucamie “žurnālisti” turpina imperijas ideoloģijai noderīgo idiotu darbu, tad šāds “žurnālists” un viņu atbalstušā plašsaziņa ir pieskaitāmi pie noderīgiem idiotiem. Šis ir lēts raksts, kurš neko nepasaka, neizglīto. Vai šis “ļoti godājamais” Māris Antonevičs maz ir spējīgs kaut ko izglītojošu uzrakstīt. Latvijas Avīze arī ir kļuvusi par nelasāmu, stulbu “ārkārtēju notikumu” izplatītāju. Kur ir, piemēram, raksts par Krievu zinātnieka Toporova darbiem, par viņa teorijām, kuras jau 50 gadus nav neviens apgāzis. Kur ir Toporova teoriju apskati par baltu kultūras izšķirošo nozīmi uz slāvu valodas un identitātes veidošanos? Kur? Nu ja, šāds darbs paņems desmitreiz vairāk laika to sagatavojot, nekā šāds idiotisms, kuru mēs lasām šodien.

  • Šī ir pasūtījuma sērija. Tur nav par ko brīnīties.
   bet nu arī pārējā žurnalistika nav daudz brīvāka.
   atcerieties ari, ka sistemas mērķis ir likt sasmērēties vai vismaz apsmērēties pēc iespējas visiem. atcerieties kā tas bija psrs..

  • gan vajadzētu saprast, ka avīžraksts ir informācija par notikušo, nevis debilo apmācībai.
   Īpaši tādu debilo, kuri nemaz negrib mācīties.

 28. Tā varētu arī būt, uz ko netieši norāda ka tauta ievēlēja Ušakovu (Ausainīti) , kā Rīgas mēra amatā

 29. Gan Krievijā gan pie mums naidu kurina vieni un tie paši spēki.
  Un ja kādi tai seko, tie ir vieni un tādi paši kompleksaini ļaudis.

 30. Kņazi nav krievu vārds. Krieviem vispār maz sava, jo viņi tomēr ir ļoti jauna tauta, kas konsolidējuies no leģionāriem, kas palikuši nevajadzīgi pēc kariem, izbēgušiem vergiem, klaiņojošām bandām utt. Tiem nav savas sākotnējās valodas un arheoloģiska laika vēstures.
  Kas attiecas uz teikām – viņu Iļja Muromietis, domājams saglabājies pāveidots no baltu teikām par varoni Īliņu, laikā, kad balti apdzīvoja teritoriju no Volgas līdz Daugavai.

 31. Šis fakts ir tikai tāds sīkums. Detaļa visā propqagandas jūrā. Kad noskatījos jaunizceptā “zinātnieka vēsturnieka” Afanasjeva 24 sēriju filmu par dažādiem vēstures jautājumiem, sviedri lija pār pieri. Bija sērijas, kuras es, lai noskatītos, man vajadzēja saņemties 3 mēnešus. Piemēram, ka Kristus bija dzimis tikai 12. gs. Visa cilvēce ir cēlusies no slāviem. Etruski tie ir krievi (ruskije). Jordānas upe patiesībā ir Dardeneļu jūras šaurums. Pasaules īstā vēsture sākusies tikai ap 16. gs. Utt. un tā jo projām.
  Daļēji jau to Afanasjevu var saprast. Krievijas Impērija sāka veidoties un izplesties un visas apkārtējās tautas tika pakļautas vai iznīcinātas ap 17. gs. Līdz ar to krievam liekas, ka visa pasaule piedzima 17. gs. un visi ir cēlušies no krieviem.
  Kad vēlāk sāku skatīties citas krievu “: pasaku” filmas tad tās tieši tā arī uztvēru. Piemēram, mistiskā tauta hiperboreji ir krievu senči, kuri apdzīvoja Krievijas ziemeļus. Tāpat šie slāvi ir aizgājuši uz Sibīriju un pirms vairākiem miljoniem gadu ir uzbūvējuši savu valsti. Arī Ķīnas mūri ir cēluši krievi, jo mūra aizsardzības sistēma ir vērsta pret dienvidiem un nevis pret ziemeļiem. un kas to visu ir būvējis, ne jau ķīnieši, bet krievi.
  Tad pajautājiet kāpēc Krievijā nekur netiek minēti baltu tautu apdzīvotie areāli no Vislas līdz pat Okas augštecei. Maskava ir uzbūvēta uz baltu tautu kādreiz apdzīvotājām teritorijām.
  Kāpēc Krievijā nerunā un nav pieejami akadēmiķa Valentīna Sedova un citu baltu pētnieku darbi? Bet pašreizējo Krievijas valsts teritoriju apdzīvoja tieši balti jau pirms 4,5 tūkstošiem gadu. Tikai ap 6. gs. šeit ielauzās slāvi. Ļoti iespējams, ka austrumbaltu un slāvi etnoģenēze arī izveidoja krievus.
  Vēsture ir daudz sarežģītāka nekā to gribētu politiķi.

 32. Muahaha.
  Krieviem pat sava cara nekad lāgā nav bijis – gandrīz visi ir importa :p
  Lāčplēsi mēs varētu viņiem aizdot tāpat, kā vikingi savulaik aizdeva Rjuriku.

 33. Palasiet somu un igauņu wikipēdiju par Latviju un latviešiem, maz neliksies!

Draugiem Facebook Twitter Google+