×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
13. janvāris, 2016
Drukāt

Kučinskis pret Šadurski. Premjera meklējumi tuvojas finālam? (2)

Foto - LETA un Shutterstock, Jāņa Gruzdiņa ilustrācijaFoto - LETA un Shutterstock, Jāņa Gruzdiņa ilustrācija

Gan Kārlis Šadurskis (pirmajā attēlā no labās), gan Māris Kučinskis (otrajā attēlā no kreisās) pēc tikšanās ar prezidentu pauda pārliecību, ka viņš saņemtu Saeimas vairākuma atbalstu.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis vakar tikās ar visām trim pašreizējās koalīcijas partijām, kuras, visticamāk, veidos arī jauno valdību. Prezidents vēl nenosauca nevienu premjera kandidātu, bet partiju nosauktie pretendenti Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) un Māris Kučinskis (ZZS) savos paziņojumos “demonstrē muskuļus” un izrādās gluži kā bokseri pirms svarīga mača.

Māris Kučinskis pēc tikšanās ar prezidentu pauda pārliecību, ka viņš saņemtu Saeimas vairākuma atbalstu, “ja tas būtu nepieciešams”. Viņaprāt, nākamās valdības kodolu veidos ZZS un Nacionālā apvienība, ar kuru viņam jau esot bijušas sarunas. Tāpat Kučinskis runājis ar “Vienotības” tā sauktā liberālā sešnieka pārstāvjiem un “Vienotības” frakcijā ietilpstošajiem bijušajiem pilsētu mēriem un rēķinās arī ar šo deputātu atbalstu savai koalīcijai. Tomēr viņš pauda cerību, ka “Vienotība” nesašķelsies un kopīgi atbalstīs viņa vadītu valdību.

Zaļzemnieki žurnālistu priekšā centās demonstrēt apņēmību un pašpārliecību. ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis pat sāka dalīt ministru amatus. Viņaprāt, iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (“Vienotība”) labi pilda savus pienākumus, arī pret ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču (“Vienotība”) Brigmanim nebūtu iebildumu. Tāpat amatus, viņaprāt, varētu saglabāt aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS), zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), kultūras ministre Dace Melbārde (NA). Savukārt ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) jau esot piekritusi Kučinska valdībā strādāt par finanšu ministri. Tāpat ZZS pārņemtu daudzu kāroto Satiksmes ministriju, kuras vadību uzticētu pašreizējam labklājības ministram Uldim Augulim. Brigmanis arī neredz nepieciešamību nomainīt Saeimas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci (NA).

Arī Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) tāpat kā viņa konkurents pēc tikšanās ar prezidentu pauda pārliecību, ka spētu nodrošināt Saeimas vairākuma atbalstu, jo “ZZS ir valstiski domājoša partija un valstij šobrīd nepieciešama valdība”. ZZS izrādītās ambīcijas pašiem vadīt jauno valdību viņš nosauca par spēka spēli. Savukārt apgalvojumi par to, ka ZZS un NA veidošot nākamās valdības kodolu, Šadurskim un Solvitai Āboltiņai izsauca smaidu. Viņi atgādināja, ka 2002. gadā Einara Repšes vadītais “Jaunais laiks” valdības veidošanas sarunās izveidoja kodolu ar Aināra Šlesera Latvijas Pirmo partiju, kas gan ar skandālu pajuka. “Kodols izšķīda pirmais,” pasmējās Šadurskis. Tomēr atšķirībā no Kučinska, kuru premjera amatam pirmdien oficiāli izvirzīja ZZS valde, Šadurskis nav oficiāli izvirzīts. Līdz ar to rodas šaubas, vai viņam ir pilns atbalsts paša partijā. Kandidāts pats apgalvo, ka neformālās sarunās saņēmis pilnu “Vienotības” valdes un frakcijas atbalstu, tostarp arī no “liberālā sešnieka” un reģionālo partiju pārstāvjiem. “Mana kandidatūra nav oficiāli izvirzīta tikai tādēļ, ka šādu rīcību paredzēja mūsu vienošanās ar Valsts prezidentu. Mēs to respektējām un nevēlējāmies izdarīt spiedienu uz viņu,” skaidroja Šadurskis. Šodien pulksten 14 plānota “Vienotības” valdes un frakcijas kopsēde, kurā plānots oficiāli izvirzīt viņa kandidatūru.

Šodien Valsts prezidents abus iespējamos Ministru prezidenta amata kandidātus aicinājis uz vēl vienu tikšanos, lai individuāli pārrunātu viņu redzējumu par jaunās valdības darba prioritātēm un veicamajiem darbiem, kā arī iespējas izveidot stabilu un rīcībspējīgu valdību.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kauns Āboltiņai, kas savas varaskāres dēļ visu šo jezgu ievārīja, pie reizes nogremdējot Vienotību!

  2. Rīta Panorāma…Kučinskis: jebkurā gad., sadarbība Saeimā notiek arī ar Saskaņu; nebūtu bijuši Ukrainas notikumi, sarunas ar Saskaņu būtu vairāk iespējamas.

Draugiem Facebook Twitter Google+