Foto-Valdis Semjonovs

Kukainis, kurš cenšas līdzināties orhidejai – Jansonu ģimenes mājas mīlulis! 0

Roberts Jansons, kas kopā ar ģimeni dzīvo Līčos un mācās Ulbrokas vidusskolas 7. klasē, jau kopš bērnības izrādījis lielu interesi par dzīvajām radībām. Mazs būdams, nesis mājās vardes un ķirzakas. Vēlāk vecāki dēlam par prieku iegādājušies akvāriju ar zivtiņām, hameleonu un citas radībiņas. Patlaban viens no Roberta mīluļiem ir orhideju dievlūdzējs (latīniskais nosaukums – Hymenopus coronatus) – kukainis, kas iedomājas, ka ir orhidejas zieds.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Šo neparasto kukaini Roberts iegādājās Lielbritānijas interneta veikalā. Patiesībā sākumā kukaiņi bija divi – tēviņš un mātīte, bet tēviņa mūžs diemžēl drīz aprāvās, jo tas nespēja tikt ārā no vecās ādas. Orhideju dievlūdzēju tēviņi apvalku maina septiņas, bet mātītes – deviņas reizes dzīvē. Tas neaug, tāpēc kukainim, lai tas varētu paaugties lielāks, no vecās ādas nākas atbrīvoties un nomainīt to pret jaunu un lielāku.

Kad Roberts pa pastu saņēma savus jaunos mīluļus, tie bija tikai divas nedēļas veci un pavisam sīciņi. Tieši šajā vecumā tie ir tik ļoti līdzīgi orhidejas ziediem, ka, ievietotus ziedošā orhidejā, tos nemaz no ziediem nevar atšķirt. No tā arī cēlies šo dievlūdzēju nosaukums. Nesen izšķīlušies, šie kukaiņi paslēpjas orhideju ziedos un pielāgojas to krāsai, jo tā vieglāk var tikt pie barības – mušām un citiem kukaiņiem, kuri nolaižas uz zieda, lai baudītu nektāru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Orhideju dievlūdzējs pārtiek no mušām, sienāžiem, odiem, dunduriem un citiem lidoņiem. Vasarās Roberts tos saķer pagalmā, bet ziemā puisis pats inkubē mušas vai caur sludinājumiem iegādājas circeņus. Par to, ka dēls no makšķernieku veikalos nopērkamajiem tārpiem audzē mušas, nav priecīga viņa mamma, jo kāda muša vienmēr pamanās aizbēgt un pēc tam lidinās pa māju. Orhideju dievlūdzējs nav ēdelīgs – apēd tikai pa vienai mušai divās dienās. Arī mūsu viesošanās brīdī radībiņa nejutās izsalkusi un par mušu neizrādīja interesi.

Foto-Valdis Semjonovs

Šobrīd dievlūdzēju mātīte astoņu mēnešu vecumā ir izaugusi aptuveni septiņus centimetrus gara, un tas ir maksimālais lielums, ko pieaugušas mātītes sasniedz. Tēviņi tik lieli neizaug. Pieaudzis orhideju dievlūdzēju tēviņš sasniedz tikai 2,5 cm garumu. Turklāt, ja tēviņu ar mātīti vēlas pārot, tēviņš jābaro vēl retāk un tas jātur vēsākos apstākļos. Turēt vienā terārijā abu dzimumu radības noteikti nedrīkst, citādi mātīte tēviņu var sākt grauzt jau pārošanās laikā vai apēst pēc tās. Roberts mums nodemonstrē, kā šis eksotiskais kukainis lido, tiesa, lidojums nav tāls. Par to, ka radībiņa varētu aizbēgt, nav jāsatraucas.

Roberts savu mīluli izmitinājis diezgan lielā terārijā – tā izmēri ir 60 x 30 x 30 cm. Minimālais ieteicamais izmērs orhideju dievlūdzēja mītnei ir 30 x 20 x 20 cm, stāsta Roberts. Terārijā jāievieto dabīgie vai mākslīgie akmeņi un koku zari, kur kukainim rāpot. Roberts orhideju dievlūdzēja mājā atradis vietu pat mākslīgajai klintij. Vairākas reizes dienā terārijā jāizsmidzina ūdens, jo kukainis padzeras no lāsēm, kas sakrājušās uz terārija sienām un koku lapām. Jāieber arī pakaiši. Lai radītu pēc iespējas dabiskāku vidi, šim nolūkam var izmantot kokosa šķiedru, melnzemi vai trūdēt sākušas koku lapas. Savā dzimtenē Malaizijā orhideju dievlūdzēji mājo mežos, kur lielākoties pavada laiku kokos. Savvaļā orhideju dievlūdzēji nereti kļūst par barību. Tie ir gards kumoss pūcēm, vardēm, hameleoniem, piena čūskām un sikspārņiem.

Reklāma
Reklāma

Nākotnē Roberts nolēmis iegādāties otru orhideju dievlūdzēju – tēviņu – vai jaunu kukaiņu pāri. Tad viņš varēs vērot, kā šķiļas mazuļi. Vispirms mātīte izdēj kokonu, kurā ir ļoti daudz oliņu. Pēc kāda laika no kokona izšķiļas sīkas tārpiņiem līdzīgas būtnes. Drīz tārpiņiem parādās kājas, tie sāk mainīt ādu un pamazām turpina augt, līdz izaug par pieaugušiem kukaiņiem. Mūža garums gan nav liels – mātītes dzīvo nedaudz vairāk kā vienu gadu, tēviņi – tikai pusgadu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.