Ekonomika
Nauda

Kur vērts ieguldīt naudu? 16


Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs Pēteris Putniņš
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs Pēteris Putniņš
Foto – LETA

Eiropas Centrālā bankas pasākumi ekonomikas attīstības veicināšanā un inflācijas mazināšanā, nodrošinot zemas refinansēšanas likmes, novedušas pie tā, ka bankas nevēlas aizņemties, tāpat maksāt saviem klientiem kaut cik ievērojamus procentus par noguldījumiem.

Kā atklāj banku galvenais uzraugs – Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), Jau esot gadījumi, kad par uzņēmuma konta atlikumu noguldītājs spiests maksāt bankai. Pagājušajā vasarā šādi signāli jau saņemti no SEB bankas.

Pēc FKTK vadītāja Pētera Putniņa domām, par Eiropas Centrālās bankas pūliņiem tagad spiestas maksāt gan bankas, gan dzīvības apdrošināšanas sabiedrības. Kā tām izkļūt no šīs sarežģītās situācijas, uz šo jautājumu pagaidām neesot atbildes.

Uz jautājumu, vai ar pašreizējām zemajām procentu likmēm iedzīvotājiem vispār vērts ieguldīt naudu bankā, Pēters Putniņš atbild, ka turēt naudu bankā vienmēr ir drošāk nekā mājās.
Noguldījumu drošībai, viņaprāt, kalpo Noguldījumu garantiju fonds (NGF) 100 000 eiro apmērā katram klientam.

Saistītie raksti

FKTK un sabiedrisko pētījumu centra SKDS kopīgi veiktā jaunākā aptauja liecina, ka Latvijas iedzīvotāju izpratne par šo valsts garantiju sistēmu ir augusi. Arvien vairāk iedzīvotāju zina par valsts garantēto atlīdzību ar NGF starpniecību. 2016. gadā tādu bija 48.6%, bet šogad jau 55% aptaujāto iedzīvotāju. Tāpat augusi uzticība valsts garantijām – pērn tām uzticējās 26,5%, bet šogad 30% aptaujāto iedzīvotāju.

Pēters Putniņš pieļauj, ka iedzīvotāji var pētīt iespējas ieguldīt naudu arī vērtspapīros. Tomēr jāzina, kādos vērtspapīros ieguldīt un kāds ir risks. Par to plašāk var izlasīt “Latvijas Avīzes” 21.februāra numurā publicētajā intervijā ar FKTK vadītāju.

LA.lv