Latvijā
Sabiedrība

Lai bērni nestrīdētos: 90 gadus vecs kungs parūpējas par neapstrīdamu testamentu 3

Foto – Fotolia

Advokatūras dienās teju 170 zvērināti advokāti snieguši aptuveni 2000 bezmaksas konsultācijas, liecina Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas apkopotā informācija. Iedzīvotāji visbiežāk vērsušies jautājumos, kas saistīti ar ģimenes un bērnu tiesībām, nekustamo īpašumu, mantojumu, parādsaistībām, kā arī krimināltiesībām, darba tiesiskajām attiecībām un citiem strīdiem.

“Iedzīvotāju attieksme pret tiesību jautājumiem ir uzlabojusies – cilvēki labprāt izmanto iespēju vērsties pie advokāta pēc palīdzības, lai spertu pirmo soli sava jautājuma vai problēmas sakārtošanā. Viens no pozitīvajiem piemēriem ir kāds 90 gadus vecs kungs, kurš vēlējās atrisināt savu mantojuma lietu, lai atvieglotu bērnu un mazbērnu nākotni,” skaidro zvērināta advokāte Tatjana Rancāne.

90 gadus vecais kungs, uzzinot par Advokatūras dienām, nolēma izmantot iespēju un pārrunāt ar advokātiem, kā rīkoties ar savu mantojumu – vairākiem īpašumiem, lai viņa bērnu un mazbērnu starpā nebūtu nekādu domstarpību. Kungs jau bija uzrakstījis testamentu, taču nezināja, kā to pareizi izmantot, lai pēc viņa nāves bērni to neapstrīdētu un viņa vēlmes izpildītu.

Šādos un līdzīgos gadījumos zvērināts advokāts Jānis Ernstsons atgādina, ka ir iespēja slēgt uztura līgumu. Ar uztura līgumu viena puse nodod otrai naudā vai graudā kādu mantisku vērtību, par ko otrā tai dod uzturu, kamēr uztura ņēmējs dzīvo, ja vien par šā pienākuma ilgumu nav norunāts citādi, skaidro eksperts.

“Testamenta sastādīšana neizslēdz iespēju, ka pēc mantojuma atklāšanas starp mantiniekiem nevarētu sākties strīdi, savukārt uztura līguma noslēgšana šādus strīdus maksimāli izslēdz. Tā galvenā priekšrocība ir tā, ka abas puses jau sākumā vienojas, kā bērni vai mazbērni palīdzēs un ko par to saņems, tādējādi visas neskaidrības atrisinot uzreiz. Uzskatu, ka tā ir pozitīva tendence, ka gados vecāki cilvēki meklē, kā sakārtot savas mantojuma lietas, tādējādi mazinot iespējamos konfliktus starp radiniekiem,” sacīja advokāts J. Ernstsons.

Šī gada Advokatūras dienās īpaša uzmanība tika veltīta ģimenes tiesībām, kas pēdējo gadu laikā ir bijis viens no pieprasītākajiem konsultāciju tematiem. Iespēju izmantot bezmaksas konsultācijas izmantoja gan vecāki, kam sasāpējuši jautājumi par bērnu aizbildniecību, saskarsmes tiesībām, gan laulātie, kas vēlējās saņemt atbildes uz jautājumiem par laulību šķiršanu, mantas dalīšanu un citiem jautājumiem.

Konsultācijas klātienē, telefoniski un elektroniski sniedza advokāti no Rīgas, Daugavpils, Liepājas, Ventspils, Jelgavas un citām Latvijas pilsētām. Advokatūras dienas Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija 2010. gadā iedibināja ar mērķi popularizēt zvērināta advokāta profesijas misiju – darboties sabiedrības interesēs, sniedzot tai praktisku palīdzību pēc labākās sirdsapziņas likumiem.

Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija ir neatkarīga Latvijas zvērinātu advokātu profesionāla korporācija, kas apvieno visus Latvijā praktizējošos zvērinātus advokātus.

LA.lv