×
Mobilā versija
Brīdinājums +7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
29. janvāris, 2015
Drukāt

Priekules novadā atrod lielu romiešu naudas depozītu (4)

Foto - Armands VijupsFoto - Armands Vijups

Aizvadītā gada decembrī Priekules novadā Kurzemē atrasts romiešu monētu depozīts, kas daļēji nonācis Ventspils muzeja rīcībā. Muzeja direktora vietnieks, arheologs Armands Vijups komentē, ka atradums ir nozīmīgs, kaut arī ne unikāls. Latvijā tas ir pirmais romiešu monētu depozīta atradums pēc nepilnu simt gadu pauzes.

Lauksaimnieciski apstrādātā laukā ļaužu pamestā apvidū, netālu no Virgas muižas, uzietās monētas ir viens no lielākajiem romiešu naudas depozītiem Latvijā. Atradējs Ventspils muzejam uzdāvinājis 70 bronzas monētu. Tā kā tuvumā keramikas lausku nav bijis, jādomā, senatnē tās tikušas noglabātas, ietītas audumā. Uz vairākuma sīknaudas gabalu saskatāms tā brīža imperatora profils vai profila aprises, tomēr kopumā laika zobs un patina monētas nav taupījuši. ”Tas ir normāli bronzai, kas ir gandrīz 2000 gadu veca,” saka arheologs Vijups. Vairākums monētu kvalificētas kā bronzas asi vai dupondiji. Tie ir ap 30 mm diametrā un 10 – 13 gramu smagi. Provizoriski nauda datēta ar 2. – 3. 
gadsimtu, kas vēl sakrīt ar Romas impērijas uzplaukuma brīdi. Apskatīt Ventspils muzejā tās gan varēšot ne agrāk kā gada vidū, jo restauratoriem vēl veicams liels darbs.

Vijups atzīst, ka tādas monētas bijušo Romas impērijas provinču teritorijās nav retums, taču, Latvijā nonākušas, tās ir interesantas kultūrvēsturiskā kontekstā. Latvijā līdz šim zināmi 12 romiešu monētu depozīti, no tiem divi Kurzemē – pie Vaiņodes un pie Tukuma. Visi depozīti ir atrasti vai nu 19. gadsimtā, vai 20. gadsimta sākumā, un septiņi no tiem tiek uzskatīti par “šaubīgiem”, tas ir tādiem, kuru iegūšanas apstākļi liek domāt, ka atklājēji tos paši sakomplektējuši, izmantojot pavisam citur iepriekš iegūtas monētas, lai “atradumu” varētu labāk pārdot. Tieši romiešu monētas ir senākā nauda, kas atrasta Latvijā, lai arī ir baumas par sengrieķu monētu klātbūtni.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. uzdāviniet Romai, viņiem krīze,izzagts uz nebēdu,gan noderēs

 2. Vai šie nav tie paši mantrači un kapu apganītāji, kuri izrakņāja un aplaupīja latgaļu kapus Viļakas pusē?

 3. Neesmu “mantracis”, bet, cik sapratu, tad tie nelegālie racēji labprāt tos atrastos dārgumus atdotu valstij, bet, diemžēl, vasts maksā ļoti niecīgu atlīdzību! Ja salīdzina ar Angliju, tad vajadzētu pieminēt arī to, ka Anglijā atlīdzība ir daudzas reizes lielāka…

  • Nesen zurnālā Ilustrētā Vēsture izlasīju ka Lielbritānijā ARHEOLOGS AMATIERIS malacis pozitīvs tēls, atradis senu romiešu žetonu, bet tad pašķirot divas lapas lasu ka pie mums Latvijā ir MELNIE RACĒJI kuri tad nu rok un rok.
   Krieviem vienmēr bijuši partizāni un izlūki, bet citiem bandīti un spiegi – vai nav līdzība?!
   Lemesis izvanda lauku dziļāk, nekā normāls cilvēks (bez pataloģijām) ar savu detektoru aizsniedz (5-10cm)
   Tad jau visi kas nopērk veikalā nazi, vai kam ir mājās nazis, ir slepkavas!
   Nebāzīsim visus vienā kulē (priekšlikums-atgādinājums)!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+