×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
1. oktobris, 2015
Drukāt

Latvijā ģimenes arvien biežāk izlemj laist pasaulē trešo vai ceturto bērnu (14)

Foto - FotoliaFoto - Fotolia

Par spīti sliktajiem demogrāfijas skaitļiem, ir arī kāda ļoti pozitīva ziņa – Latvijas ģimenes arvien biežāk izlemj laist pasaulē trešo vai ceturto bērnu. Lai gan šis skaitlis palielinājies tikai par trim procentiem, tas ir lielākais pieaugums 30 gadu laikā, vēsta LNT raidījums “900 sekundes”.

Rīgas dzemdību nama vecmāte Kristīne Embure-Zapoļska, kuras darba stāžs ir vairāk nekā 20 gadi, ir novērojusi, ka salīdzinājumā ar 90.gadiem un 2000.gadu sākumu ģimenes biežāk atļaujas laist pasaulē trešo un ceturto bērnu.

Toreiz topošie vecāki mēģināja sapelnīt naudu mājokļa un auto iegādei un tikai pēc tam ķērās klāt bērnu plānošanai.

Pēdējo piecu gadu laikā ar katru nākamo gadu par labu trešajam bērnam izšķiras arvien vairāk vecāku. Pērn tādu piedzima nepilni trīs tūkstoši. Pēdējo 30 gadu laikā tas ir lielākais kāpums.

Latvija par četriem bērniem maksā 102 eiro lielo pabalstu. Demogrāfs Ilmārs Mežs uzskata, ka Latvijai vajadzētu sekot Igaunijas pieredzei. Tikmēr Latvija, apstiprinot jauno 2016.gada budžetu, ir pieļāvusi kļūdu – neapliekamā minimuma diferenciācijas jautājumā.

Atbalstot šādas iniciatīvas, valdības zemteksts esot daudzbērnu ģimenes nav mūsu prioritāte, ko var nolasīt arī cilvēki, kuri apdomā iespēju laist pasaulē trešo vai ceturto bērnu, tāpēc ļoti iespējams, ka pozitīva tendence laist pasaulē trešo bērnu var iet zudumā.

Tikmēr pēc pēdējiem Eurostat datiem tieši Latvijā no visām Eiropas savienības valstīm daudzbērnu ģimenēm ir vislielākais risks kļūt nabadzīgām. Agita gan paļaujas tikai uz pašu spēkiem un priecājas par igauņu māmiņām, kuras optimistiskāk var skatīties nākotnē.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Mums tikai viena, meitiņa! Visiem maniem paziņām, knapi viens bērns! Tikai vienam ir 3, bet divas lielas meitas Latvijā un sen jau ģimene pašķīrusies! Jauna džusu un puikiņš, Īrijā! Un vesela armija, Vecpuišu uk. Pilnīgs P. Visiem jau gadi nestāv uz vietas! Nav vairs 23-25, kad katru nedēļu jauna džuse. Un tagad jau pie durvīm klauvē vecums, kaites, kuras metas klāt viena pēc otras! Un 20 gadīgas nenāks, un vecākas visas ar svešiem bērniem, nolietotas!

 2. Jo nabagāks un muļķāks, jo vairāk bērnu. Tas Latvijā ir ievērots jau no seniem laikiem.

 3. kur tad tos bērnus liks, ja migranti visur???

 4. Kādi pabalsti tad te ir lai tādēl laistu bērnus pasaule,murgs. Bērnus laiž pasaulē,tāpēc ka viņus grib nevis naudas dēl,jo to ko lv maksā pat bērnu uzturēt nevar un neviens jau arī tik vienkārši nepalīdz.

 5. Priecājos! Manu draugu – paziņu lokā ir daudz trīs bērnu ģimeņu, ir arī vairāk. Visas labvēlīgas, stipras ģimenes, kur vecāki paši strādā un rūpējas par atvasēm. Man pašai arī ir trīs. Laba vajag daudz!

 6. Latvija nerūpējas pietiekoši par bērniem….braukšanas biļetes autobusos,vilcienos maksā brangu naudu,jo biļešu cenas,skolas vecumu sasniedzot,kā pieaugušajiem….Līdz ar to mani mazbērni nevar apciemot mani 250 km attālumā,atbraucot skolas brīvdienās ciemos…?!? Skumji.Tātad bērni brīvdienās nevar aizbraukt uz zooloģisko dārzu,cirku,teātri Rīgā,jo braukšanas biļešu cenas ir nesamērojamas ar ģimenes budžetu.
  Agrāk skolēniem bija 50 % atlaides,ar skolēnu apliecību,tad varēja sakrāt un atļauties braucienus…..,bet tagad sēdi mājās ar bērniem….Latvija,kurp mēs ejam……..?!?

 7. Manam dēlam ir viens bērns un ka paši saka viņu plāns ir izpildīts ne vienu vairāk.Un tik tiešām es ar nezinu nevienu kuram būtu pa diviem vairāk ja nu vienīgi tām ģimenēm kuras dzīvo tikkai no bērnu pabalstiem un ražo tos vienu pēc otra nedomājot kas ar tiem būs tālāk.

 8. cik daudz ģimenes laiž pasaulē bērnus naudas dēļ un tad kad naudas vairs nav tad čīkst lai viņiem ziedo jo lūk esam daudzbērnu ģimene .Mamaša ir ..bet tēva nav vai arī puse nonak bērnu namos.

 9. Dīvaini, nezin, no kurienes tie dati ir rauti. Personīgi, man apkārtējiem, ne draugiem, ne paziņām, ne radiem vairāk par divi bērni nav. Un veselai rindai jaunatnes, nav pat neviena. Un pat neplāno, neņemot vērā, ka gadi iet. Man divi dēli, vienam 20 otram 25. Bērnu nav nevienam, kad prasu, ko gaida, tad abi bēg, lai tik nav jāatbild. Bet arī saprotu viņus, ekonomiskā situācija dramatiska, kāda tur ģimenes plānošana? Pabalsti izsmiekls. Valsts atbalsta nekāda. Nu kādi bērni? Pat trīs????? Tiešām nezinu nevienu. Kārtējais blefs.

  • Dīvaini, bet vairums maniem paziņām akurāt tagad nāk trešie un ceturtie bērni, man pagaidām divi un bēs ar sievu plānojam vēl vismaz divus bet dikti gribētu piecus : )

 10. Paldies Dievam! Un Latvija ir miera zeme, taadeelj beernus var laist pasaulee! Latvijas armija ir tagad labaak apbrunjota un apnjeemiiga, taadeelj maz ticaams ka kaads Latvijai uzbruks . Un mums ir speeciigi sabiedrotie!

 11. Priekš kam vajag 100 bērnus. Pat vienu priekš kam vajag?

Draugiem Facebook Twitter Google+