Latvijā
Novados

Leperu četru bērnu ģimene – pirmie sabiedriskā labuma atbalsta saņēmēji Ances pagastā1

Foto – Rauls Vēliņš

Ventspils novada Ances pagastā mītošajai Leperu ģimenei, kurā jau auga divas meitas un dēls, februārī pievienojās ceturtā atvase – mazā Elizabeta, līdz ar ko kļuvusi par pirmo daudzbērnu ģimeni, kura no sabiedriskā labuma biedrības “J3” saņems vienreizēju atbalsta maksājumu 711 eiro (500 latu) vērtībā.

Jūrkalnes draugu grupa, kurā darbojās arī dakteris Rauls Vēliņš un dziedātājs Igo Fomins, pirms aptuveni diviem gadiem izšķīrusies par soli dibināt šādu atbalsta biedrību, jo konstatējusi, ka viņiem tuvajā un mīļajā Jūrkalnes skolā atlicis gauži maz bērnu. Vietējie patrioti sapratuši – kaut kas jādara demogrāfijas labā. Jūrkalnes un turpat līdzās esošajā Ances pagastā tika speciāli veikta aptauja, kurā sievietes reproduktīvajā vecumā kā vienu no svarīgākajiem atbalsta mehānismiem, kas būtu vēlams, lai viņas laistu pasaulē mazuli, minējušas tieši vienreizēju finansiālu pabalstu. To biedrība arī nolēma piešķirt ģimenēm, kas vismaz divus gadus deklarējusi dzīvesvietu vienā no abiem pagastiem un kurā dzims trešais, ceturtais vai katrs nākamais bērns. “Skaidrs, ka vairāk bērnu dzims ne no pabalstiem, bet no mīlestības, sabiedrības izpratnes, pretimnākšanas un labvēlības,” stāsta Rauls Vēliņš. Tomēr viņam labpatīk domāt, ka ar šādu cieņas apliecinājumu ir iespējams veicināt sabiedrības attieksmes maiņu attiecībā uz lielām ģimenēm.

Leperu ģimenes māmiņa Inga teic, ka vērtē biedrības iniciatīvu ļoti pozitīvi. “Mūsu pusē katrs centiens un līdzeklis dzimstības veicināšanai ir labs un novērtējams, jo citādi jau sākam justies kā rezervātā, kur ir milzu platības, kas maz apdzīvotas.” Uz “J3” sniegto finansējumu ģimene gan drīzāk raugoties kā patīkamu dāvanu. Par valsts sniegto atbalstu daudzbērnu ģimenēm Inga ir lakoniska: “Atbalsts lieliski atspoguļojas valsts dzimstības rādītājos.”

Patlaban biedrībai izdevies piesaistīt līdzekļus, lai atbalstītu vismaz desmit ģimenes. Biedrības pārstāvis Aigars Ālītis skaidro, ka biedrība cer ar laiku pierādīt, ka ar šādu iniciatīvu iespējams panākt, ka pagastos dzims vairāk bērnu. “Ļoti vēlamies, lai arī citi Latvijas pagasti iet mūsu pēdās un apliecina šādu ģimeņu vērtību,” aicina A. Ālītis.

Viedokļi


Kā pašvaldībās atbalsta kuplās ģimenes?


Diāna Kondratenko, Siguldas novada pašvaldības pārstāve:
 “Kopš pagājušā gada mūsu pašvaldība ieviesusi atbalsta programmu novada ģimenēm, kuru aprūpē ir trīs vai vairāk bērnu. Tā paredz nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus līdz pat 70% un līdz pat 65% samazinātu mācību maksu mākslu skolā un sporta skolā, atlaides pašvaldības bērnudārzu pakalpojumiem, kā arī vienreizējus pabalstus bērniem, kas apmeklē vispārizglītojošās skolas.”

Gunārs Arbidāns, Rēzeknes pilsētas pašvaldības pārvaldes “Sociālais dienests” vadītājs: “Daudzbērnu ģimeņu vecākiem braukšanai Rēzeknes pilsētas maršruta autobusos pienākas atlaide EUR 0,21 apmērā un braukšanas mēnešbiļeti var iegādāties ar 50% atlaidi, bet bērni vietējo transportu var izmantot bez maksas. Vēl kuplajām ģimenēm piemērojam arī nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi. Plānojam ieviest atlaides lielo ģimeņu sporta zāļu un baseinu apmeklējumiem.”

Inga Priede, Talsu novada pašvaldības pārstāve: “No šā gada daudzbērnu ģimenēm piešķiram pabalstu bērnu ēdināšanas izdevumu apmaksai, ja izglītības iestādes apmeklē vismaz trīs ģimenes bērni. Vēl kuplajām ģimenēm pienākas pabalsts kultūras, atpūtas un sporta pasākumu apmeklēšanai. No 2010. gada ģimenēm, kurās ir trīs un vairāk bērnu, par 30 – 50% tiek samazināta bērnudārza maksa. Ar 2013. gadu piemērojam arī nekustamā īpašuma nodokļa samazinājumu par 50%. Biedrībā “Talsu novada fonds” sadarbībā ar pašvaldību organizē daudzbērnu ģimenēm ekskursijas un koncertu apmeklējumu.”

LA.lv