Ekonomika
Nauda

Latvijas Banka grasās internetā atvērt maksājumu radaru1

Foto: Ieva Čīka/LETA

Latvijas Banka šonedēļ grasās internetā atvērt maksājumu radaru, kur vienuviet varēs redzēt veikto darījumu apjomu uz pārskaitījuma un arī skaidrā naudā, vēstīts laikraksta “Latvijas Avīze” pielikumā “Latvijas Bizness”.

Nejaukt ar “Lursoft” klientu portfeļa kavēto maksājumu datubāzes monitoringu.

Latvijas Bankas maksājumu monitorings tikšot veikts divas reizes gadā, un tas balstīsies uz divām datu kopām.

Pirmā būs socioloģiskās aptaujas rezultāti, kurās iedzīvotāji atklās, cik daudz un kādus maksājumus veikuši iepriekšējā nedēļā.

Piemēram, tajā būs atsauce uz februārī veikto “Latvijas Fakti” aptauju, kurā secināts, ka nedēļas laikā vidēji viens iedzīvotājs veic astoņus maksājumus bezskaidrā un piecus – skaidrā naudā. Cilvēku pašvērtējums skaidras un bezskaidras naudas maksājumos.

Otrais datu bloks ir Latvijas Bankas apkopotā bezskaidras naudas statistika. Šiem datiem tikšot pievienoti Latvijas Bankas ekspertu komentāri par tendencēm skaidras un bezskaidras naudas lietojumā.

Saistītie raksti
Šis pakalpojums ir līdzīgs tam ekonomikas barometram, ko savulaik aizsāka “DnB “, ko pēc tam pārņēma citas bankas. Tikai šis ir par maksājumiem.

Tiesa, precīzi skaitļi var būt tikai par pārskaitījumiem, jo, kaut arī zināms, cik apritē eirozonā ir eiro monētu un banknošu, nav iespējams statistiski noteikt, cik daudz skaidras naudas tiek izmantots darījumos tieši Latvijā.

Te maksājumu radars paļausies uz socioloģiju.

LA.lv