×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
25. oktobris, 2013
Drukāt

ČEPĀNE: LATVISKĀ IDENTITĀTE KĀ TILTS (66)

Foto - Dainis BUšmanisFoto - Dainis BUšmanis

Autors: Ilma Čepāne, Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja, Latvijas Universitātes profesore

Pēc referenduma par krievu valodu kā otro valsts valodu Saeima Juridiskajai komisijai nodeva vairāku Saeimas deputātu priekšlikumu grozīt Satversmi. Lai neapdraudētu mūsu valstiskuma vērtības, projektā tika norādīti panti, kuru grozīšana nebūtu pieļaujama. Diskusijas raisījās par to, kā to varētu atspoguļot Satversmē.

Tāpēc palīgā tika aicināta Valsts prezidenta Konstitucionālo tiesību komisija. 2012. gada 17. septembrī tā pabeidza darbu pie ļoti apjomīga zinātniskā pētījuma, kura tapšanā piedalījās Latvijas ievērojamākie konstitucionālo tiesību eksperti. Šajā atzinumā tika pārliecinoši pierādīts, ka pastāv neaizskarams Satversmes kodols, kas atspoguļo Latvijas valsts konstitucionālo identitāti. Komisija par piemērotāko risinājumu valsts mērķu, darbības pamatprincipu un Latvijas konstitucionālās identitātes būtības atspoguļošanai ieteica izvērstu Sa-tversmes preambulu.

Diemžēl valsts institūcijas nebija atradušas laiku pievērsties Satversmes preambulas projekta izstrādei. Tāpēc atzinību ir pelnījis profesors E. Levits, kas, būdams iepriekš minētās komisijas priekšsēdētājs, ir izstrādājis preambulas projektu. Ar sava projekta versijām viņš ir iepazīstinājis Latvijas juristus un politiķus jau kopš šī gada vasaras sākuma.

Tāpēc neticama ir saceltā ažiotāža ap šo projektu. No “Saskaņas centra” atsevišķu politiķu puses projekta autors un tie, kas piedalījušies tā apspriešanā, tiek vainoti konstitūcijas “prihvatizācijā” vai pat valsts apvērsuma organizēšanā. Atsevišķi t.s. “liberālie “pētnieki”, kuru vidū ir pat tādi, kas saņem algu no valsts budžeta, preambulas projektam piedēvē rasismu un dēvē to par “pirmsholokausta ideju”.

Protams, ka demokrātiskā sabiedrībā nav iespējama situācija, kad visi domātu vienādi. Taču vienlaikus šķiet, ka šie “pētnieki” balansē uz robežas, kas šķir akadēmisko brīvību no naida kurināšanas un Levita kunga goda un cieņas aizskaršanas.

Pievienojos tiem, kas saka, ka jautājums par preambulu ir ne tik daudz juridisks, cik galvenokārt politisks jautājums. Lai arī kādas juridiskas nepilnības mēs te atrastu, viens no galvenajiem jautājumiem preambulas projektā ir attieksme pret latviešu nācijas lomu Latvijas valsts dibināšanā un neatkarības atjaunošanā, kā arī latviešu valodas un kultūras saglabāšanu un attīstību.

Vislielākais satraukums ir radies no jēdzienu “valstsnācija” un “latviešu nācija” pieminēšanas šajā projektā. Es nevaru piekrist tiem, kas preambulā jauši vai nejauši ir saskatījuši saukli “Latviju latviešiem!”. Tāpēc nedaudz atļaujiet pievērsties tiesību vēsturei.

Latvijas valsts ir izveidota latviešu nācijas pašnoteikšanās ceļā. Šo latviešu nācijas valstsgribu rakstiski pirmo reizi formulēja mūsu izcilais valstsvīrs Miķelis Valters jau savā 1903. gadā publicētajā rakstā “Patvaldību nost! Krieviju nost!”, kur lasāmi vārdi: “Latvieši, lauzieties ārā no Krievijas!”. Līdz šis mērķis kļuva īstenība, pagāja vēl 15 gadi, kuru laikā latviešu tauta piedzīvoja lielas ciešanas.

Latviešu Pagaidu Nacionālā padomes 1917. gada 17. novembra uzsaukums “Visiem latviešiem” bija pirmais kvazikonstitucionāla rakstura valsts dokuments, kas izteica latviešu nācijas valstsgribu, t.i., savā zemē dibināt savu nacionālu valsti.

Tolaik neatkarīga, demokrātiska Latvija bija vajadzīga tikai latviešiem. Neviens latviešiem to nedāvināja. Apkārtējās valstis mēģināja topošo, vēl nestabilo Latvijas valsti nožņaugt. Sava nacionāla valsts latviešiem bija jāizcīna.

Iepazīstoties ar Tautas padomes svinīgās sēdes protokolu par Latvijas valsts pasludināšanu 1918. gada 18. novembrī, varam pārliecināties, cik ārkārtīgi liela vēlme latviešiem ir bijusi pēc savas valsts.

Vienlaikus Latvijas valsts nav domāta tikai latviešiem, bet gan visiem Latvijas pilsoņiem. Valsts nesēja konstitucionālo tiesību un politiskā izpratnē ir Latvijas tauta kā juridisks veidojums. Latvijas tautā ietilpst gan latvieši, gan mazākumtautību piederīgie, gan cilvēki, kuri savu nacionālo piederību noliedz. Visiem ir vienādas tiesības.

Taču tas nenozīmē, ka latvieši būtu kaut kur pazuduši. Latvieši ir šeit. Un cerams, ka, neraugoties uz mūsu valsts noliedzēju vēlmēm, būs vēl ilgi. Tā ir realitāte, kaut arī dažiem tā nepatīk. Un ir pilnīgi leģitīmi, ja arī latvieši tiek iezīmēti Satversmē, kas savulaik netika darīts, jo toreiz tā bija pašsaprotamība. Taču pēc ilgstošas okupācijas tā daudziem vairs nav pašsaprotamība. Tādēļ norāde uz latviešu nācijas lomu valsts izveidē un Latvijas valsts uzdevumu, cita starpā – nodrošināt latviešu nācijas, valodas un kultūras pastāvēšanu, ir tikai loģiska un taisnīga. Mēs neesam un negribam būt bezvēstures mankurti.

Valsts latviskā identitāte nav saistīta ar konkrēta cilvēka nacionālo identitāti – tā var būt kopēja gan cilvēkam, kas sevi uzskata par latvieti, gan par ukraini, gan par poli, gan par krievu, gan par vācieti utt. Tā nevar nevienam būt aizskaroša. Tieši otrādi, arī tiem Latvijas pilsoņiem, kuri sevi identificē ar kādu mazākumtautību, nevis ar latviešiem, ir jābūt ieinteresētiem Latvijas latviskās nacionālas identitātes stiprināšanā, jo tā ir mūsu kopējā saistviela, kas piesaista mūs tieši Latvijai, nevis kādai citai valstij.

Satversmes preambula ir nepieciešama kaut vai tādēļ, ka uz valsts varu pretendē politiķi, kas uzskata, ka mūsdienu Latvija nav 1918. gadā dibinātās valsts turpinājums, bet gan jauna – “otrā” – Latvijas Republika, kurai, piemēram, par saviem pilsoņiem automātiski būtu jāpasludina visi tie, kas šeit ieradās okupācijas laikā. Viņi arī atklāti sludina, ka, gadījumā ja nākšot pie varas, tiks dibināta jauna – “trešā” – Latvijas Republika, kas balstīšoties uz jaunām vērtībām. Šaubos, vai šajā “trešajā republikā” rūpēs latviešu nācijas, tās valodas, kultūras un dzīvesziņas saglabāšana un aizsardzība.

Es pilnībā noraidu jebkādus absurdus pārmetumus par valsts apvērsuma mēģinājumu, kas it kā tiekot gatavots ar šo Sa-tversmes paplašināšanas priekšlikumu. Daudz vairāk valsts “apvērsuma un valsts pamatu graušanas” pazīmēm atbilda to politiķu rīcība, kas gatavoja un atbalstīja referendumu, kas paredzēja grozīt Sa-
tversmi un noteikt, ka Latvijā ir otra valsts valoda, kā arī iniciatīvu, kas paredzēja pilsonības “nulles varianta” ieviešanu.

Konstitucionālo tiesību kontekstā ir atzīts, ka preambulas, cita starpā, pilda tā saucamo “tilta funkciju” – sasaista kopā valsts un nācijas pagātni, tagadni un nākotni. Valsts nav acumirklīgas un konkrētas izdevības jautājums – ja ir izdevīgi, tā mums ir, ja vairs negribam, tad metam prom. Šādu utilitāru, ekstrēmi egoistisku attieksmi pret valsti mēs nevaram atļauties.

Pievienot komentāru

Komentāri (66)

 1. Delfi&tvnet rakstu lasitajs Atbildēt

  Ludzu ielieciet sadu lidzigu rakstu ari citos informacijas avotos, jo reti kur var izlasit tik pamatigu un sakarigu rakstu par so preambulu.

  Paldies

 2. No M.Zālītes runas LU aulā Atbildēt

  *Instrukcija. Kā iznīcināt savu valsti.*

  Padariet par modes lietu izteikt savu valsti nicinošus un niecinošus
  spriedumus publiskajā telpā, jo biežāk, jo labāk. Iesmejiet par valsti,
  ņirgājieties, ierēciet par to, lai visi redz jūsu jaunos keramikas kroņus.

  Iestāstiet sev, ka visi citi ir atbildīgi par to, kas notiek, izņemot
  vienpersoniski jūs pašu.

  Piekopiet viedokļu līderu diskreditējošus apmelojumus, izvērsiet
  nepamatotus apvainojumus, kompromitējiet viņus, sagraujiet viņus drupās,
  lai sabiedrībai nebūtu citu viedokļu līderu, kā vienīgi jūs.

  Atbalstiet citu valstu ārpolitiskās intereses medijos, kur vien
  iespējams, un tīksminieties, baudot svešas varas un naudas neizsakāmo
  maigumu, murminot Nikija Frenča romāna virsrakstu – Nogalini mani maigi!

  Nebaidieties būt ideoloģiski korumpēts sava pašlabuma dēļ, un neslēpiet
  savu ietekmes aģenta lomu, jo tas tāpat ir redzams.

 3. Ja tādi cilvēki kā Endziņš vadītu valsti,tad mēs būtu atttīstīta, saliesēta valsts,kur cilvēkam ir vērtība. Šīsdienas politikāņi tik ļoti baidās no tautas cienītām personām, ka cenšas viņus pastmt malā, apliet ar netīrumiem, lai tikai neapdraudēetu pašu siltās un ienesīgās vietiņas.

  • Izlasiet šodienas Dienā Māras Zālītes fantastisko rakstu!
   Tad jūs nerunāsiet par endziņiem u.c. , kas ir pret šadas preambulas projekta izstrādi.

 4. Vislielākās nepatikšanas valstī sastrādā Vienotības juristu bars,kas raisa nemieru, šašķeļ tautu un uzspļauj viņu viedoklim. Tāt urpiniet ! Drīz par visu noteicēji būsiet tikai jūs !
  Beidzās jūsu psrs,beigsies arī psrs Es !

 5. Visu cieņu Čepānes kundzei.
  Lai suņi rej, bet Jūs ejat tālāk.

 6. bijušais AP deputāts 25. oktobris, 2013 22:09 Atbildēt

  Ir bezjēdzīgi komentēt dažu nelaimīgo, piedodiet, vēmekļus. Taču visam ir sava robeža. Iespējams ka kāds zem dažādiem nikiem gānās par autori. Vai pašam neriebjas izplatīt tādu dezinformāciju?
  No visiem, kas balsoja par 4.maija deklarāciju, tikai seši nebija PSKP biedri. Atceros , ka tie bija Čepāne, Batarevskis, Cilinski, Seile un vēl daži. Nevar noniecināt arī tos PSKP biedrus, kas pārgāja neatkarības atbalstītāju pusē, bez viņiem mēs pie brīvas Latvijas netiktu.
  Sen nebija iznācis piedalīties tik airzaujošā konferencē, kāda šodien notika universitātē , kur bez Levita un Čepānes runāja Zālīte, Īvāns, Liepa, Kusiņš, Ījabs, Kūle, lietuviešu un igauņu profesori. Paldies viņiem.

 7. Čepāne, cik jūsu Vienotība maksā šiem ziņu portāla komentāru rakstītājiem,kas jūs slavina un reklamē jūsu netīros gājienus, bet noliek oponentus un cilvēkus,kuri jums neliekuļo,bet pasaka patiesību. Nolaižaties no mākoņiem,jo esat pārāk tālu novirzījušies no reālās Latvijas dzīves.

 8. Man gan liekas, ka Čepāne ir izbijusi komuniste,arī tad mācēja ielīst. Vienotība ar lielajiem juristiem-Čepāni un oārējiem turpina kompartijas laikā uzņemto kursu. Sašķelt tautu un norobežot varenos valdītājus no reņģēdāju masas. Tasjums lieliski izdodas,meli un demogoģija tāpat.
  Vai tie;s;am JŪS- VARENIE, domājat, ka cilvēkiem na galvas un viņi neredz, ko jūs darat un, kādi ir jūsu mērķi ????
  Endziņš bija un ir Tautas cienīts cilvēks,bet jūs gan nē.

 9. Paldies, Levita k-gam par ieguldīto darbu un Čepānes k-dzei par līdzdarbošanos, bet Endziņš šoreiz ar saviem argumentiem nepārliecina.

 10. Paldies Čepānes kundze!Paldies arī Levita kungam! Saprotu un pievienojos. Mēs nedrīkstam aizxmirst, kādu postu nodarīja 50 gadu ilgā okupācija. Endziņa kungs runā kā bijušais LU partijas sekretārs, žēl ka tā, bet tā ir patiesība.

  • Vai tad tai vecai kazai nevadzetu aiziet pensija tik stulbi kautko izteikt par okupaciju vai tad vina pie varas sededama nav Latviesus aidzinusi trimda uz arzemem. Kautko vienmer vajag tai vecai Kazai muldet.

 11. Visas šīs demagoģijas iemesls ir referendums,kura rīkošanu kaut kā vajadzētu aizliegt nemainot satversmi.Satversmi mainīt nav drosmes,tāpēc tiek daudz runāts aplinkus,bez konkrētības,skaidras atbildes par šīs kampaņas īstiem nolūkiem. Teikt un neko nepateikt latvieši sauc par muldēšanu.

 12. 4.maija Republika ir izveidota nelikumīgi. Par latvieti var piedzimt, par latvieti nevar kļūt. Nevajag izdabāt mirstošjam multikulturālismam.

  • Nebūtu 4.maija republikas, mēs būtu turpat, kur tagad Moldava vai Ukraina.
   Jūsu viedoklis par “tīrajiem latviešim” jau tuvojas nacionālsociālismam.
   Jautājums- kā var konstatēt, vai kādam dzīslās rit tikai latvieša asinis? Tas taču nav iespējams.
   Pat adoptēts bērns no Krievijas utml. bērnu nama, ja viņš nonāks latviešu ģimenē un tiks audzināts latviskā garā, būs latvietis.

 13. Paldies Čepānei un Levitam! Atbildēt

  Paldies Jums! Mums katram savā vietā ir jādara savs darbs, lai mūsu unikālais latviešu pasaules redzējums (attieksme) neizzsustu. Paldies Jums, ka jūs savā vietā neslinkojat, ka esat padarījuši to, ko no jums visi gaida. Paldies.

 14. Mainīt politisko karti Latvijā – dibināt jaunu latvisku partiju, izstājoties-brutāli pametot eirozonu, palikt NATO, atjaunot LVL kā maksāšanas līdzekli un darbvietu radīšanas instrumentu kā Lielbritānijā, Islandē, Dānijā… Ar jauno partiju iegūt Saeimā vairākumu (kas ir viegli sasniedzams pie esošiem apstākļiem), mainīt likumdošanu, 1/3 no okupantiem, mazākais deportēt, atteikties no parādiem SVF, PB kā no neleģitīmiem – tie sataisīti pretēji Satversmei un neprasot tautai tika glābts Parex..no kā sāka celties valsts parādi. Sabalansēt importu ar eksportu, radīt aizsargbarjeras, lai valūtu spekulanti ar LVL nevarētu spekulēt, uzlikt ārvalstu kapitālam nesamērīgus nodokļus, lai tie pārstāj izzagt valsti, izvedot peļņu. Ar kompleksiem pasākumiem radīt atvieglojumus latviešu atgriešanai no ārzemēm, aizliegt Grantiņam no LRTT iebraukt Latvijā, tiesāt viņu par ilgstošu naida celšanu starp latviešiem. Tiesāt varturus, Berzinu, Lembergu, u.c., aizliegt ar ofšoriem izzagt valsti kā to dara Lembergs katru dienu..u.c. pasākumi. Citādi Latvija ir nolemta nabadzībai un parādu verdzībai, jo latvieši turpina pamest valsti. Esošos politiķus – Dombrovski, Āboltiņu, Vilku, Repši, Ušakovu, Urbanoviču, Brigmani, Zīli, Dzintaru, Kreitusi ar ģimeni, Čepāni ar ģimeni, Lembergu, Sesku, Gorbunovu u.c deportēt no valsts bez tiesībām atgriezties.

 15. N.Māstrihts 25. oktobris, 2013 11:41 Atbildēt
  Cuk var melot! Cita Saeima, citā sastāvā šo preambulu līdzīgā kārtā var atcelt!Beidziet vecie komunisti kā Čepāne melot vienreiz savas partijas vienotība interesēs! Latvieši turpina pamst Latviju un čepānes, āboltinas turpina melot!
  N.Māstrihts 25. oktobris, 2013 11:32 Atbildēt
  Čepāne kā Čepānis, bij, kompartijas Liepājas rajona 1. sekretārs ir pretīgi demagogi – deportējami no Latvijas. Parazīti, kas apmāna tautu – neko preambula nedos, ja šie baidās, ka SC nāks pie varas valdībā. Tāpat kā preambulu ieviesīs, tāpat to var atcelt.Meli un demagoģija, zagšana kā kolhozu laikos turpinās. Kopār Čepāni deportējama arī Ilga Kreituse ar Kreitusu -vīru, kas ir līdzīgi gaisa jaucēji latvijā. Parazīti, kas pārmantojuši varu, izzog Latviju, padzen latviešus no Latvijas, valsti iedzen parādos – tā ir ilgstoša Čepānes un Kreituses politika – genocīds pret latviešu tautu.

 16. Latviešu traģēdija turpinās……jau 30 gadus….
  ” Diemžēl lauki – mūsu pamats – ir iznīcināts. ” Lidija Lasmane-Doroņina
  https://gulags.wordpress.com/2013/06/16/lidija-lasmane-doronina-mums-jaatgriezas-pie-pamatvertibam-un-vienmer-jabut-nomoda/

 17. Turpinām murgot….

 18. bijušais AP deputāts Atbildēt

  Ir bezjēdzīgi komentēt dažu nelaimīgo, piedodiet, vēmekļus. Taču visam ir sava robeža. Iespējams ka kāds zem dažādiem nikiem gānās par autori. Vai pašam neriebjas izplatīt tādu dezinformāciju?
  No visiem, kas balsoja par 4.maija deklarāciju, tikai seši nebija PSKP biedri. Atceros , ka tie bija Čepāne, Batarevskis, Cilinski, Seile un vēl daži. Nevar noniecināt arī tos PSKP biedrus, kas pārgāja neatkarības atbalstītāju pusē, bez viņiem mēs pie brīvas Latvijas netiktu.
  Sen nebija iznācis piedalīties tik airzaujošā konferencē, kāda šodien notika universitātē , kur bez Levita un Čepānes runāja Zālīte, Īvāns, Liepa, Kusiņš, Ījabs, Kūle, lietuviešu un igauņu profesori. Paldies viņiem.

  • Mainīt politisko karti Latvijā – dibināt jaunu latvisku partiju, izstājoties-brutāli pametot eirozonu, palikt NATO, atjaunot LVL kā maksāšanas līdzekli un darbvietu radīšanas instrumentu kā Lielbritānijā, Islandē, Dānijā… Ar jauno partiju iegūt Saeimā vairākumu (kas ir viegli sasniedzams pie esošiem apstākļiem), mainīt likumdošanu, 1/3 no okupantiem, mazākais deportēt, atteikties no parādiem SVF, PB kā no neleģitīmiem – tie sataisīti pretēji Satversmei un neprasot tautai tika glābts Parex..no kā sāka celties valsts parādi. Sabalansēt importu ar eksportu, radīt aizsargbarjeras, lai valūtu spekulanti ar LVL nevarētu spekulēt, uzlikt ārvalstu kapitālam nesamērīgus nodokļus, lai tie pārstāj izzagt valsti, izvedot peļņu. Ar kompleksiem pasākumiem radīt atvieglojumus latviešu atgriešanai no ārzemēm, aizliegt Grantiņam no LRTT iebraukt Latvijā, tiesāt viņu par ilgstošu naida celšanu starp latviešiem. Tiesāt varturus, Berzinu, Lembergu, u.c., aizliegt ar ofšoriem izzagt valsti kā to dara Lembergs katru dienu..u.c. pasākumi. Citādi Latvija ir nolemta nabadzībai un parādu verdzībai, jo latvieši turpina pamest valsti. Esošos politiķus – Dombrovski, Āboltiņu, Vilku, Repši, Ušakovu, Urbanoviču, Brigmani, Zīli, Dzintaru, Kreitusi ar ģimeni, Čepāni ar ģimeni, Lembergu, Sesku, Gorbunovu u.c deportēt no valsts bez tiesībām atgriezties.

 19. laimes zemes pilsons Atbildēt

  vēl viens komuunistu eksperts un musu aizstavis!! cik ilgi vecie komunisti veel figurees??

 20. te Latvijā zemes pietrūcis, puse nekopta

 21. latvieši jau saprot bez rakasta Atbildēt

  ka viss ir pareizi

 22. Čepāne,vai nav tāpat kā tavā PSRS laikā,kad izredzēto daļa nolēma sev labvēlīgas lietas, ignorējot lielāko sabiedrības daļu. Pie tā jūs esa tpieraduši un tādā pašā veidā turpiniet, tikai kažoki nomainīti.
  Vai neesat jau pietiekoši sašķēluši tautu un piespiest viņus pie zemes ?
  Pretīgi,ka jūsu valdīšanas laikā tiesības tautai tiek iznīcinātas drakoniskā veidā.
  Neaizmirstiet, ka jūs esat tautas kalpi, nevis diktatori !

  • ka esi prasta “učiķeļņica”,ja uzskati ,ka izredzētie “sovjeti”drīkst spiest latviešus viņu pašu zemē “pie zemes”, mūs drīkst ignorēt kaut kādi no Krievijas nomalēm salīduši svešas tautas fragment,bet mēs pat iebilst nedrīkstam.Lieliski,ka Čepāne un Levits ir saņēmuši drosmi un vismaz mēģina izcīnīt latviešiem kaut nelielu tiesisku aizstāvību savā zemē.Jau apriebies klanīties visādiem Lindermaņiem,Kabanoviem un Plineriem,tāpat arī tādām kušinātājām skolotājām ar domu,ka tikai viņus neaizvainotu.Viņi gan nemaz nekautrējas.

 23. Savādi, bet tā nu tas ir, ka atkal ir laiks bez šaubīšanās vēl un vēlreiz apliecināt latviešu nācijas nepārprotamās tiesības uz savu Latvijas valstī. Preambula ir viens no valstsgribas apliecināšanas veidiem. Paldies, Levita kungs, Čepānes kundze- nav viegli darāms darbs, bet īsti laikā un vietā. Tas jāturpina ikvienam, vismazāk, protams, cerot uz atbalstu anonīmajos ziņu portālos vai sociālajos tīklos.

 24. kĀDA IDENTITĀTE!? latvieši viens otru nīdē nost!

 25. Tālāk no tā, ko demogoģiski aģitē Vienotība ar Čepāni. Ticēt viņiem nedrīkst ne vārdam.

 26. Preambula tas ir labi . Bet nav labi Rigas ostu atdot Kremla “investoru” ipasuma…

 27. Nu jau kompartijniece Čepāne un nelatvietis Levits ķeras klāt Latvijai !!!
  Nepieļausim ,rokasnostno mūsu zemes. Viņa nekad nav bijusi jūsu,jo izdabājāt svešām varām.

  • Tu gan neesi nekāds ļatvietis, bet vaņa!!!!!!!!!!!!!!!!!! Neizliecies.

  • Cik neprofesionāli! Kauns lasīt, “latvieti”. Nesaprotu, vai Antonijas ielā visi spečuki sākuši streikot vai kāda cita liga uzmetusies, ja pakalpiņi tik lēti atšifrējamus nikus izvēlas un argumentācija tāda, ka pat kaķiem jāsmejas. Dagradājaties, biedri mīļie, degradējaties. Kļūstat absolūti neinteresanti..

  • labāk jau “latvijietis”Ušakovs un “latvietis”Elksniņš savus postulātus lai ceļ latviešiem priekšā.Un ja vēl dižais Latgales bajārs Urbanovičs ar savām Biškekas nojausmām padalās,tad lielāku laimi latviešiem nav ko kārot.

   • pārfrāzējot Gundara Āboliņa kapusvētkus – neapvaino dzimteni – Elksniņš ir no Viļakas
    par to kompartiju – nevajag jaukt ierindniekus ar funkcionāriem – tās ir dažādas pasaules kā bandīti un viņu ģimenes locekļi

 28. Šo cilvēku pa īstam iepazinām tikai tad, kad Vienotība tika pie valdības un sāka savu augstprātīgo iznīcības gājienu un pilsoņu tiesību apspiešanu. Līdz tam viņu cienīju, jo neredzēju viņas ĪSTO seju. īstā daba atklājas ,kad iegūst lielus labumus – varu,naidu… Šis ir tas gadījums. Populisms, viltus,meli un necilvēcība ir spilgtākā Vienotības iezīmes. Viņi sit pāri visiem iepriekšējie. Visu laiku balsoju par viņiem,arī aģitēju savējos un darba biedrus,līdzcilvēkus.

  Būšu priecīga, ja Saeimas vēlēšanās tiksim vaļā no šis uzkundzējušās LIELVARAS !!!!

 29. ir latgaliskā identitāte.

  Latviskā identitāte ir tikai atvasinājums un kombinācija.

 30. Var tikai priecāties par šī soļa NEPIECIEŠAMĪBAS skaidrojumu un cerēt, ka tas parādīsies arī citos laikrakstos un interneta vietnēs.

  • Garīgas civilizācijas veidošanai nepieciešama ir sabiedrības pārorientācija no sabiedrisko attiecību vērtēšanas politiskās kategorijās, kurās izpaužas fiziskā spēka un tendenciozi savtīgas propagandas vara, uz vērtēšanu dabas likumsakarībās, respektējot universālo principu: Dabas likumi – Dieva likumi.
   Bet, lai tas varētu notikt, tad cilvēkiem visi dabas likumi jāatzīst par universāliem un savai Homo sapiens sugai saistošiem; viņi nedrīkst atteikties no loģiskas domāšanas, pakļaut sevi politiskam racionālismam vai reliģiskas dabas surogātiem. Ir jāsaprot, ka tāda „reliģija”, kas ir pretrunā ar Dabu, tā ir pretrunā arī ar Dievu.

 31. Atkal ir pilni ar okupantu līdzskrējēju komentu- kangaru dvēseles, kuriem nekas nav svēts!

 32. skiet pavisam mulkiga doma – sen raditam, pieteikosi labam darbam, peksni kerties klat un rakstit preambulu!

  Svešvārdu vārdnīca
  – Izcelsme – franču préambule ‘priekšvārdi’ < latīņu praeambulus ‘priekšā ejošs, priekšējs’.
  – Konstitūcijas, starptautiska līguma, likuma vai cita svarīga dokumenta ievaddaļa, kurā izklāstīti tā mērķi un galvenie principi.

  • Šķiet, pavisam muļķīgi ir izlikties nesaprotam, ka apstākļi toreiz, kad Satversmi pieņēma, un tagad ir stipri atšķirīgi. 1922. Latvijā nebija iepludināti okupantu pūļi, kuri principā neatzīst, ka latviešiem te būtu kādas tiesības, kā vien piekrist visam, ko okupantu pēcteči te sadomā.
   Protams, ka preambula neko daudz neatrisina, tomēr pamatu pavisam likumīgi novērst tādus referendumus kā par otro valsts valodu tā dos.

 33. Labs, skaidrojošs raksts. Piekrītu un atbalstu. Atbalstāma un lietderīga šķiet arī komentētāja Cukermana ideja Preambulas projekta apspriešanas Saeimā procedūras paveikt līdz Latvijas valsts dzimšanas dienai un galīgo balsojumu Saeimā par Preambulas pieņemšanu veikt Saeimas svinīgajā sēdē Valstssvētkos, šī gada 18. novembrī.

  • Jā izskatās, ka esi liels pūļa suģestēšanas veidu speciālists. Vēl pasaki, ka tajā brīdī visiem visā Latvijā jāpieceļas kājās:DD

 34. Cuk var melot! Cita Saeima, citā sastāvā šo preambulu līdzīgā kārtā var atcelt!Beidziet vecie komunisti kā Čepāne melot vienreiz savas partijas vienotība interesēs! Latvieši turpina pamst Latviju un čepānes, āboltinas turpina melot!

 35. Čepāne kā Čepānis, bij, kompartijas Liepājas rajona 1. sekretārs ir pretīgi demagogi – deportējami no Latvijas. Parazīti, kas apmāna tautu – neko preambula nedos, ja šie baidās, ka SC nāks pie varas valdībā. Tāpat kā preambulu ieviesīs, tāpat to var atcelt.Meli un demagoģija, zagšana kā kolhozu laikos turpinās. Kopār Čepāni deportējama arī Ilga Kreituse ar Kreitusu -vīru, kas ir līdzīgi gaisa jaucēji latvijā. Parazīti, kas pārmantojuši varu, izzog Latviju, padzen latviešus no Latvijas, valsti iedzen parādos – tā ir ilgstoša Čepānes un Kreituses politika – genocīds pret latviešu tautu.

  • Tad,kad pie varas nāks SC,tad jau gan latvieši vairs nekur nebēgs prom,jo tā politika,kuru jau pašreiz realizē SC kremlini,ir taisni kā radīta latviešu tautas ,valodas un tradīciju saglabāšanai mūžos.Varbūt,tu,kremļa rupors,vari tā saprotami izskaidrot,ko jums te -tajā sliktajā Latvijā vajag?Vai tiešām jums nav ne mazākās iespējas savu varas kāri apmierināt pašiem savā zemē,ka visu laiku jāmeklē kāds vājāks un mazāks,kam uzsēsties kaklā?Interesanti kādu amatu ieņemtu Ušaks savu senču dzimtajā sādžā?Maskavas mērs jau nu gan viņš noteikti nebūtu.Kamēr te jau vietējie lumpeņi gandrīz iecēluši svētā kārtā.Lai vai kāds s…,bet savējais.

 36. PAldies Čepānes kundze, skaidrojumu par preambulas nepieciešamību vienkāršā tautas valodā. Mans lūgums būtu šāds. Preambulas pieņēmšanu organizēt īsi pirms Latvijas valsts dzimšanas dienas , tas 18. novembrī. Tas būtu sava veida stingrs mājiens visiem tiem, kas joprojām Latviju uzskata par Krievijas piedēkli un pieprasa krievu valodai valsts valodas statusu un pilsonības nulles variantu, ka arī visas krieviskā dominantes saglabāšanu un aktivizēšanu.

  • Vai noslaidrot. Čepāne NEKAD nav bijusi komunistu partijā. To var viegli pārbaudīt. Nekad, tāpēc beidz izplatīt nepatiesū informāciju!

 37. Paldies Čepānei par sadarbību ar Levitu, iznācis ir labs duets, kas varētu cīnīties par latvisku Latviju, kur cieņā tiktu turēta ikviena nācija, kas šeit dzīvo. Raksts uzrakstīts par sarežģītām lietām, bet skaidrs un saprotams.
  Lielā daļā sabiedrības, diemžēl pat latviešu cilvēkos, nav sajēgas par valsts dibināšanu, pašreizējo situāciju un mērķiem. Tiek tiražēts okupācijas varas mantinieku viedoklis par to, ka 1918.gadā nu visi krievi un vācieši esot plecu pie pleca cīnījušies par Latvijas valsts dibināšanu. Vai tad viņiem to vajadzēja? Protams, ka nevajadzēja.
  Ir pēdējais laiks kaut ko darīt šajā jomā, lai celtu latviešu pašapziņu.Vienalikus dzīvojot mierā un saticībā ar citām tautām.
  Pašu preambulu var rediģēt un saīsināt, bet, kā TV teica Bordāns, stāsts nav par krekliem, bet gan par sirdsapziņu.

 38. Paldies par precīzu “par” un “pret” atspoguļojumu! Ceru, ka šis raksts ir izsūtīts visiem Latvijas laikrakstiem un tiks pēc iespējas plašāk publicēt. Jo – kā pēdējā laikā arvien vairāk pārliecinos – izvērsta Satversmes preambula, kādu to piedāvā E. Levita kungs, visupirms ir nepieciešama latviešu valodā domājošiem un runājošiem. Kā mēs domājam, tā mēs runājam. Mūsu domas raisa mūsos sajūtas un ir iemesls konkrētai rīcībai vai bezdarbībai. Daudzi latvieši diemžēl nav domājuši un rīkojušies kā šīs valsts saimnieki. Rezultātā liela daļa tautas spiesta “mitināties” Maslova piramīdas pirmajā vai pagrabstāvā. Esmu pārliecināts – ja šāda izvērsta Satversmes preambula būtu pievienota Satversmei jau līdz ar Latvijas neatkarības atjaunošanu, mūsu valstsnācija savā līdzšinējā attīstībā būtu tikusi daudz augstāk un tālāk. Līdz ar to – arī pašas valsts attīstība. Uzskatu izvērstās Satversmes preambulas iekļaušanu Satversmē par mūslaiku (pašlaik ne ar tankiem, bet “maigo varu” un naudas varu īstenotās okupācijas apstākļos) Brīvības cīņu ekvivalentu un E. Levita kungu un citus latviešu juristus, kuri ir šo cīņu frontes priekšgalā, par pašu tautas cienījamiem, godājamiem un aizstāvamiem. Politiķi un arī viņu vēlētāji (tātad – visi mēs, šīs valsts pilsoņi, un katrs no mums) šajā cīņā ir vērojami un vērtējami, kas ir kas. Proti – kas un ko patiesībā domā, runā un dara 1918.gada 18.novembrī dibinātās latviešu valsts turpināšanas un attīstīšanas kontekstā.

 39. Daļa tā saucamie krievi kurus pārstāv daļa Saeimas deputātu, Latviju neuzskata par valsti un latviešu valodu par pastāvēt cienīgu. Tā ir problēma, kas pirmkārt jāatrisina Saeimā. Skaidrībai par valstisko nostāju ir jābūt.

 40. Ilma Čepāna kā allaž – argumentēta, loģiska. Visu cieņu!
  Tikai neņemiet, lūdzu, Čepānes kundze, tik ļoti pie sirds tos, kuri rej pēc pasūtījuma: katrs savu maizi pelna kā māk.
  Un, protams, paldies E. Levitam par preambulu – padarīts Latvijas pēcokupācijas situācijai ļoti nepieciešams darbs.

  • Egilu Levitu es satiku 3 reiz 3 nometnee Francijas Abrenee. Neviens vinju tur netureeja par nelatvieti. Vaards Levits protams apziimee izraeelieshu priesteru kastu, bet vai tad taadeelj Egils ir zhiids? Daudzu latvieshu uzvaards ir “Krievinjsh”. Bet vinji ir latvieshi. Taapat streelnieku komandieris Vaacietis ir iists latvietis. Nevis vaacietis. Dazhiem latvieshiem ir slimiiga maanija visur mekleet zhiidus, eebrejus un c. sveshiniekus. Buusim prieciigi, ka latvieshiem ir tik gudrs jurists kaa Levits!

 41. Labs raksts,ļoti skaidri un saprotama nostāja, tikai nesaprotu iepriekšējos komentārus par zemi un zemes nacionalizāciju…
  Vai pilnmēness vēl nav beidzies?

 42. ZEMES TIESĪBAS
  cilvēka māte ir Zemesmāte, cilvēka sieva nemīl vīra māti.
  Viņa dažādām viltībām cenšas nostāties Zemesmātes vietā. Pārdot, iemainīt,……………..

  • Latvijā nav spēkā zemes īpašuma un īpašnieku tiesības. Tās nav Latvijas zemes tiesības. Tās ir bijušo okupācijas režīmu, laupījuma sadalīšanas, pārdalīšanas un pārvaldīšanas tiesību paliekas. Kuras nav piemērotas Latvijas valstij un tās pamat iedzīvotājiem. Vienīgās likumīgās, dzīvās, mūžīgi atjaunojamās zemes tiesības, ir pamat iedzīvotāju, tēva dēla mantojuma tiesības.

 43. Cilvēks nevar piedzimt no sievietes Ievas. Cilvēks var piedzimt tikai un vienīgi no Dieva, no zemes, cilvēka un viņa sievas, tikai konkrētā telpas un laika dimensijas punktā. Tikai no tur sastopamajām, organiskajām, ķīmiskajām, minerālvielām. Šos nosacījumus nedrīkst vardarbīgi izmainīt

 44. Cilvēks ir no zemes dzimis, pieder zemei, ir dzimtās tēvu zemes zemes īpašums.
  Tas nav dzejolis. Tie ir fizikas, matemātikas, bioloģijas un citi dabas likumi.

 45. Gatavojiet laicīgi zemes nacionalizāciju. Pēc sevišķi stingrām, tēva dēla ģimenes mantojuma tiesībām, uz teritoriju kura nepārsniedz saprātīgās saimniekošanas robežas. Šeit ir jāizskaidro nacionalizācijas atšķirību no kolektivizācijas. Latvija ir viena no retajām valstīm kur tas ir iespējams. Pirmā reformas stadija, zemes tiesību atdalīšana no lietu , komerc, un pārējām cilvēku rakstītām tiesībām.

 46. !Piekriitu autoram

Draugiem Facebook Twitter Google+