×
Mobilā versija
Brīdinājums +12°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
18. augusts, 2016
Drukāt

LB: sociālo iemaksu novirzīšana veselībai nākotnē samazinās pensijas (9)

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas eiro monētu prezentācija Latvijas Bankā. (Publicitātes foto)

Ja īsteno Veselības ministrijas piedāvājumu novirzīt veselības aprūpei noteiktu daļu no sociālajām iemaksām, tas nākotnē samazinās pensijas tiem cilvēkiem, kas patlaban ienāk darba tirgū, intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste.

Novirzot veselības aprūpes sistēmas finansēšanai no sociālajām iemaksām 1%, nākotnes pensija samazinātos par aptuveni 5%, novirzot 3% no sociālajām iemaksām, pensija nākotnē samazināsies par aptuveni 15%, skaidroja Rutkaste.

Latvijas Bankas eksperts arī pauda viedokli, ka 1% no sociālajām iemaksām jeb 70 miljoni eiro ir krietni par maz situācijas uzlabošana veselības aprūpē. “Tas neko nemaina, tā izšķīdīs,” sacīja Rutkaste, norādot, ka šāds papildu finansējuma apmērs nenovērsīs nepieejamību veselības aprūpē. Viņš uzsvēra, ka veselības aprūpē vajag gan vairāk resursus, gan daudz rūpīgāku kontroli pār naudas izlietojumu. Esot maza ticība, ka vienkārši iedodot naudu, tā tiktu izlietota efektīvi.

Rutkaste arī vērsa uzmanību, ka sociālajā budžetā nav pietiekamas rezerves, lai varētu papildus finansēt veselības aprūpi. Ja tiktu atrisina nodokļu iekasēšana un rastos papildu iespējas sociālajā budžetā, tad varēt apsvērt novirzīt veselības aprūpei daļu no sociālajām iemaksām, sacīja Latvijas Bankas speciālists.

Viņš arī pauda viedokli, ka Veselības ministrijas piedāvātie varianti nenovērstu pašreizējo principu, ka “slimais maksā par sevi”. Latvijas Banka ar savu izstrādāto veselības apdrošināšanas modeli piedāvā veselības riskus dalīt solidāri uz visu sabiedrību, lai “veselie maksātu par slimajiem”.

Kā ziņots, Veselības ministrijas atbalstītais modelis paredz uz esošā finansējuma bāzes palielināt veselības aprūpei pieejamo naudas apjomu iekšējas nodokļu pārdales rezultātā, piemēram, daļēja sociālu iemaksu vai cita papildus finansējuma novirzīšana veselības aprūpei. Ministrijā norāda, ka veselības obligātā maksājuma noteikšana, piemēram, 1% apmērā no sociālo iemaksu objekta ļautu gadā piesaistīt veselības aprūpei papildu ap 70 miljoniem eiro.
Tomēr, lai sāktu iecerētās reformas veselības aprūpes sistēmā, nākamgad būs pieejami aptuveni 45 miljoni eiro, nevis prasītie 70 miljoni.

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) medijiem atzina, ka jūtas mazliet pārsteigts par prasītajiem 70 miljoniem eiro. Viņaprāt, jau iepriekš iezīmētie 35 miljoni eiro un papildus vēl atrastie 10 miljoni eiro ir labs sākums, lai nāktu ar piedāvājumu par reformu veselības aprūpes sistēmā. Veselības ministrei Andai Čakšai esot jāiesniedz ziņojums par rindu mazināšanu veselības aprūpē, savukārt septembris būs veselības aprūpes finansējuma modeļa izstrādes mēnesis, noteica valdības vadītājs.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) uzskata, ka veselības aprūpes finansēšana jāsaista
ar sociālajām iemaksām.

Latvijas Bankas piedāvātais risinājums veselības aprūpes finansēšanas modeļa sakārtošanai paredz radīt konkurenci valsts apdrošinātājam jeb Nacionālajam veselības dienestam. Šajā modelī vienlaikus darbotos un savā starpā konkurētu valsts un privātie apdrošinātāji, nodrošinot izvēli un labākus pakalpojumus iedzīvotājiem, skaidro centrālā banka.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Kā Čakša teiks,tā būs! Atbildēt

  Tā lūk!

 2. ekonomikas īsais kurss Atbildēt

  Skaidrs, ka samazinās, un vēl demotivēs cilvēkus maksā nodokļus, jo nodokļu nauda tiek atņemta, tātad nodokļu sistēmai uzticēties nevar.

 3. Varbūt jāaizliedz Latvijas bankai tik dāsni atalgot savus darbiniekus! Kāpēc banka nav vienotajā atalgojuma sistēmā?

 4. Paši dalīs-paši pārbaudīs! Atbildēt

  Latvijas veselības aprūpes finnsēšanas modelī ir nepieciešamas daudz kardinālākas reformas,kas sistēmas dalībniekiem radītu motivāciju pastāvīgi rūpēties par pieejamā finansējuma lietderīgu un efektīvu izlietošanu,ne vien par pieejamās naudas mehānisku sadali ārstniecības iestāžu starpā.”
  Skat.”Ko obligātā veselības apdrošināšana nozīmēs Latvijas iedzīvotājiem”.Autors-Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs,Ir.lv,19.jūlijs 2016 16:55

 5. Maksājot 19.000 eiro pensijas šī nākotne pienāks,daudz ātrāk nekā prognozēts.

  • Pensiju vajag maksāt tāpat, kā tas notiek privātajos pensiju fondos. Katram nodokļu maksātājam sarēķina viņa paša nodokļus un tik viņam arī izmaksās. Tad nebūs tā, ka var noformēt lielu pensiju pēc pusgada rezultātiem un visu mūžu to saņemt. Kas šos 19 tūkstošus ir iemaksājis no pats saviem ienākumiem, tas arī saņems atpakaļ, bet no citu naudas nevienu centu.

 6. Vecās latviešu avīzēs lasīju padomu:ja piemetusies kāda kaite un netiek pie daktera jāiet pie balbiera.
  Viss vecais reizēm godā ceļams un lietā liekams.Jautājums : vai mums ir kārtīgi balbieri ( frizieri ja kāds nezin senvārdu).Agrāk ,pat vēl Staļina laikos frizieris darba pienākumus veica baltā halātā,pa rokai bija ass bārdas nazis un dezinfikācijas šķidrums ar ko var sniegt pirmo palīdzību savārgušam un pat ārstēt.Tagad dakteri un frizieri strādā džinsos ģērbušies.

  • Prakse, kad balbieris izdarīja arī vienkāršas operācijas, piemēram, bez anestēzijas izrāva zobu, pastāvēja laikos, kad latviešu avīzes vēl neizdeva. 20. gadsimta medicīna jau bija sarežģīts pasākums un nekādi Staļina frizieri nevienu nekad nav ārstējuši.

 7. Āzi par dārznieku? Atbildēt

  Veselības ministrijas tiešās pakļautības iestāde-Nacionālais veselības dienests,nevar būt apdrošinātājs! Sociālajā budžetā tiešām nav pietiekamas rezerves,lai palielinātu gan ministrijas ierēdņu resursus,gan aprūpētu iedzīvotāju veselību!

Draugiem Facebook Twitter Google+