×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
13. marts, 2014
Drukāt

LBS par spēļu rezultātu ietekmēšanu diskvalificē pirmo spēlētāju

LETALETA

Totalizatoru kompāniju pārstāvis Arvīds Rasa (no kreisās), Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane, Latvijas Basketbola savienības (LBS) prezidents Valdis Voins, Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas priekšniece Signe Birne un LBS ģenerālsekretārs Edgars Šneps piedalās LBS un Latvijas Basketbola līgas rīkotajā preses konference, kurā informē par spēļu rezultātu ietekmēšanu.

Latvijas Basketbola savienība par spēļu rezultātu ietekmēšanu uz mūžu atņēmusi licenci 21 gadu jaunajam basketbolistam Artūram Suhanovam, kurš šo sezonu sāka LBL otrās divīzijas komandā Līvānos.

Tas ir pirmais reālais LBS piespriestais soda mērs kādam spēlētājam. Šajā gadījumā LBS savu lēmumu pamato, ka viņu rīcībā ir reāli pierādījumi. Par lēmumu informēta Starptautiskā Basketbola federācija (FIBA) un Ekonomikas policija. LBS rīcībā nonākusi Suhanova sarakste ar vairākiem spēlētājiem, kuriem viņš piedāvājis ietekmēt spēļu iznākumus un pat dažādi viņiem draudējis. Vairāki basketbolisti liecinājuši, ka viņš ir mēģinājis viņus ietekmēt.

Tiesa, viena Suhanova diskvalifikācija gan neatrisnās problēmu, kuras apmēri ir daudz lielāki. Ne tikai LBL čempionāta abās divīzijās, arī citos sporta veidos.

LBS vadība, tās prezidents Valdis Voins un ģenerālsekretārs Edgars Šneps gan aicina medijus un līdzjutējus balstīties uz faktiem, nevis baumām un pieņēmumiem. Tādēļ raganu medības netikšot sāktas. Tikmēr notikusi visu klubu pārstāvju sanāksme un esošās problēmas apzināšana.

Runas un aizdomas ir par vairāku komandu pārstāvjiem, vairāki esot izsaukti uz pārrunām LBS, par dažiem informēta klubu vadība. “LA” rīcībā ir neoficiāla informācija, ka vairāku aizdomās turēto spēlētāju vārdi netiks publiskoti iztrūkstošo pierādījumu dēļ, taču viņiem tiks liegts iziet laukumā šajā sezonā, par iespējamajiem iemesliem aizbildinoties ar savainojumiem vai izmaiņām komandu sastāvos.  Trešdien “Neatkarīgā” izteica aizdomas, ka šādi aizdomās turētie un no komandas atbrīvotie divi spēlētāji meklējami Saldus komandā – Nauris Miezis un lietuviešu leģionārs Mindaugs Stašis. Tiesa, diez vai spēlētāju nomelnošana bez pierādījumiem ir pareizākais šīs problēmas risinājums.

Par šādas problēmas esamību LBS virtuvē zināja jau sen. “Savienības rīcībā šobrīd ir tikai baumas, nojautas un minējumi, bet tā kā reālu pierādījumu nav, to nevar komentēt un sodīt. Tiesa, atsaucība no klubiem ir un tie tiek mudināti veikt jebkādas preventīvās darbības, lai tiktu galā ar spēļu sarunāšanas problēmu,” atzina Edgars Šneps. LBS sākusi sadarbību ar Ekonomikas policiju.

Šneps norādīja, ka Latvijas basketbolā lielākā riska zona ir LBL čempionāta otrā divīzija, kurā spēlē gan jaunieši, gan amatieri, kuriem šāda veida piepelnīšanās var šķist kā vienkāršs ceļš pēc vieglas naudas. Likmes uz LBL otrās divīzijas spēlēm piedāvā tikai daži ārvalstīs reģistrēti bukmeikeru uzņēmumi. LBS tos informējusi par savām aizdomām un lūgusi nepiedāvāt likmes uz LBL-2 spēlēm. Tiesa, šie lūgumi, visdrīzāk, netiks uzklausīti.

Katrā gadījumā šīs problēmas sakne nav bukmeikeru piedāvājumā, bet gan spēlētāju atbildībā. Atliek vien minēt, vai šī Suhanova lieta liks nodrebēt tiem, kas šādā veidā ir pārkāpuši godīgas spēles principus vai to gatavojās darīt. Taču ir precedents, lai katrs padomātu, ka spēļu rezultātu ietekmēšana ir pretlikumīga darbība. Jā, joprojām grūti pierādāma, turklāt Latvijas tiesībsargiem ar šāda veida krāpnieciskām darbībām ir pavisam maza pieredze. Tomēr darbs tiek veikts gan Latvijā, gan citās Eiropas savienības dalībvalstīs. Tāpat tiek solītas izmaiņas likumdošanā un stingrāka bukmeikeru uzņēmumu uzraudzība.

Par pārmaiņām likumdošanā iestājas arī Latvijā reģistrēti bukmeikeru uzņēmumi, kuri ir ieinteresēti palielināt savu Latvijas tirgus daļu, taču tajā pat laikā to piedāvājumi uz dažādiem sporta veidiem būtiski atpaliek no ārvalstīs reģistrētro uzņēmumu piedāvājumiem. LBS prezidents Valdis Voins gan norādīja, ka mērķis nav sākt cīņu pret legālu spēļu biznesu, bet gan tā blakusparādībām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+