×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
11. novembris, 2016
Drukāt

Lidojošie vilki. Medī tikai retais, bet vajadzētu! (16)

Foto: LETAFoto: LETA

Vārnas nav tikai dabas sanitāri un atkritumu vācēji. Protams, viņas uzlasa itin visu, kas slikti guļ. Pilsētās viņu plašā ēdienkarte papildinās ar drazām un atkritumiem. Dabā vārnas nokopj maitu un piebeidz novārgušos. Pavasarī viņas izlaupa putnu ligzdas – apēd olas un nogalina putnēnus. Taču vārnas ir kā lidojoši vilki. Viņas arī medī un visai veiksmīgi.

Novembra vidū pastaigas laikā pilsētas teritorijā uzgāju slokas. Ir tāds brīdis migrācijas grafikā, kad vietējie putni ir ārā no savām ierastajām platībām un uz laiku, līdz pat divām trim nedēļām, apmetas citur. Katru gadu tās ir Liepājā, pilsētas mežos gar kāpām. Iestājoties pirmajam salam, putni pārvietojas tuvāk jūrai, kas kā šķidrais sildītājs notur ziemu atstatus. Šajā periodā slokas maz pārvietojas, bet paliek vienā vietā. Ja esi atradis putnu šodien, rīt tas būs apmēram tajā pašā meža pleķītī.

Divās vietās iepriekšējā rītā suņi pointēja slokas. Tādēļ nākamajā dienā devos pastaigā ar fotoaparātu rokās. Pilsētas teritorijā šaut nedrīkst, taču fotomedības arī ir medības!

Pirmo putnu atradām kādus 100 metrus no vietas, kur tas bija vakar. Suņi veiksmīgi nopointēja un pēc komandas pacēla sloku. Devos uz otro vietu piekrastes kāpu paēnā esošajā lapu koku mežiņā. Gar cilvēku nostaigātām takām bija pilns ar sloku pēdām un raksturīgajiem mazo caurumiņu virknējumiem – putni meklē kukaiņus un kāpurus un ar knābi baksta zemi. Vietās, kur rudenī sakrājas ūdens un tagad sniegs ir mitrs un plāns, arī vijas sloku kāju nospiedumi. Vērojot suņus, sapratu, ka tie uzvedas, it kā meklētu jau beigtu medījumu. Palūkojos apkārt, bet ieraudzīju tikai vārnas tupam sniegā un saspringti lūkojamies manī un suņos. Ko tās tur darīja?

Kad tuvojos, pelēkās plēsoņas pacēlās un aizlidoja prom. Manām acīm pavērās bēdīgs skats – nogalināta sloka ar jau apknābātu kaklu un izplūktām astes spalvām. Kāpēc mani tas apbēdināja? Jo sloka ir inteliģents un simpātisks putns, kuru man interesē atrast kopā ar suņiem un veiksmīga šāviena gadījumā ielikt savā ķešā, nevis ļaut vārnām to noknābt beigtu!

Padomju laikos vārnas tika uzskatītas par kaitēkļiem. Par katru maksāja trīs rubļus. Proti, par vārnu kāju pāri varēja nopelnīt vienu zaļo (ja kāds neatceras, trīs rubļu banknote padomju laikos bija pelēcīgi zaļā krāsā). Šī nodarbe bija tik populāra un nauda tik vilinoša, ka citi šāva pat sīļus, nokrāsoja ķepiņas melnas un nodeva kā vārnu kājas, kas, protams, nebija tas pats labākais piemērs. Un pelēko lidojošo vilku bija daudz mazāk nekā tagad. Mūsdienās vārnas medī tikai retais. Bet vajadzētu! Sezona turpinās līdz pat aprīļa beigām, un tagad es noteikti lūkošu, kur var kādu vārnu nomedīt!

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. “…iepriekšējā rītā suņi pointēja slokas.”
  Kas, te pa vidu kāds žargonvārs, tipa fenj -ā, arī?

 2. Kaut ko tik stulbu un tumsonīgu kādu laiku nebija nācies lasīt. Kundzītei pilnīgi nekādas saprašanas par dabā notiekošajiem procesiem.

 3. Tas stulbais mednieks, kas sava prieka pēc to inteliģento putnu gatavs nošaut ir daudzreiz kaitīgāks par vārnu, kura nogalina savas iztikas dēļ…, pie kam veic dabisko atlasi, nevis izšauj visus, kas pagadās.

 4. Kāpēc mani tas apbēdināja? Jo sloka ir inteliģents un simpātisks putns, kuru man interesē atrast kopā ar suņiem un veiksmīga šāviena gadījumā ielikt savā ķešā
  —-
  Dabas ekspluatetajs teloti raud par varnu. Cik stulbs raksts…

 5. Paldies autorei par jauko rakstu, bet…vai latviešu valodā ir ieviests jaunvārds pointēt? Ko par to saka valodnieki? Pie mums 19. gs. beigās bija tāda ļaužu kategorija, ko trāpīgi nosauca par švaukstiem, kas par varītēm centās savā runā ieviest svešvārdus. Vai tagad pie mums nenotiek kas līdzīgs, tikai daudz lielākos apmēros?

 6. Vārnas un žagatas ir vainojamas cūku mēra izplatībā, aizlido uz mežu noķēpājas ar kritušās cūkas asinīm, tad atlido pie zemnieka uz pagalmu, kā rezultātā zemnieks savas cūkas var rakt zemē…

  • Ne jau vārnas vainīgas, bet pieaugošā konkurence lauksaimniecības preču tirgū no Latvijas ražotāju puses liek palaist šīs slimības. Tāpēc, lai katra tante neturētu mājās ruksi, bet pirktu Spānijā augušo vai Latvijā dāņu audzēto! Nevajag būt naiviem.

 7. Tas, ka mednieks vienkārši stulbi trenkā jaukos putnus slokas ir daudz nosodāmāk, nekā tas, ka dabīgais atbirums dabā notiek. Varbūt vārna apēda to putnu, ko iepriekšējā dienā mednieka suns nokoda vai pārbiedēja līdz nāvei. Žēl tā cilvēka ar ieroci, kas neko jēdzīgāku par vārnu nevar nomedīt!

 8. Arī pirmskara Latvijā mans tēvs-mednieks,vāca vārnu kājas un olas,par kurām mednieku biedrība maksāja atlīdzību!

 9. Drīz jau kļūs par ezeru zivju biedu no jūras uz iekšzemi pārcēlušies kormorāni. Tā kā dabisko ienaidnieku šeit viņiem nav, tad kolonijas izplešas ļoti ātri. Un mazākās ūdenstilpnes tiek iztukšotas no zivīm vēl ātrāk.
  Pagaidām brīnos, kāpēc trauksmi neceļ makšķernieki, zvejnieki un ūdenstilpņu īpašnieki. Vēl jo vairāk, ka koloniju dzīvesvietās iet bojā koki no šo putnu izkārnījumiem.

 10. vai vārna ir inteliģents putns nezinu,bet ļoti gudrs gan. Manā apkārtnē arī dzīvojās kādi simti vārnu un žagatas, mazāk.Dārzā tiek norīts un sabojāts viss ,sākot ar zemenēm,beidzot ar āboliem,sīpolus vienīgi neaiztiek:):) Kaimiņš arī sūdzās,pat sunim izrij barību,jāstāv klāt kamēr suns paēd.Rudeņos savairojušās daudz ,pavasarī uz pusi paliek mazāk ,laikam pa ziemu iznīkst.

 11. Arī vārna ir inteliģents putns. Starp citu dabā viss ir savās vietās un smieklīgi lasīt mednieka aizvainojumu par to, ka viņa medījumu nocopējis kāds cits.

 12. Arī vārna ir inteliģents putns

 13. Tieši šogad ievēroju, ka Rīgā vārnu kļuvis vairāk. Tās tāpat kā zvirbuļi un baloži nāk pie soliņiem diedelēt no cilvēkiem pārtiku. Varbūt arī senāk bija gadījumi, bet šogad tas ļoti krita acīs.

 14. Juglā pat zīlītes pazudušas vārnu dēļ.
  Kaķiem acis izknābtas. Mežoņi.

 15. Tu smejies vai parmums medniekiem ? Vairs nekadu jenotu, lapsu,varnu atsausana sen nenotiek.Jo luk bananu republikai nevajag ne adas ne plesonu samazinasanu.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +29.4
Alūksne +27.5
Daugavpils +27.2
Saldus +29.0
Liepāja +30.4
Jelgava +28.6
Ventspils +20.2
Limbaži +28
Madona +29.3
Rēzekne +27.6
Draugiem Facebook Twitter Google+