×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
9. aprīlis, 2015
Drukāt

Liepājā būs apskatāma unikāla fotoizstāde par latviešu bēgļiem (1)

Foto: Dāvids HolmertsFoto: Dāvids Holmerts

Ilustratīvs foto.

Tikai nepilnas divas dienas, 15. un 16. aprīlī līdz plkst. 12 Liepājas muzeja ekspozīcijas “Liepāja okupāciju režīmos” telpās būs apskatāma unikāla ceļojoša fotoizstāde – “Bēgļu laivas. Latviešu bēgļu gaitas 1944/45. g. Gotlandē”, portālam LA.lv pavēstīja muzejpedagoģe Astra Dzērve.

Lielformāta attēlos būs skatāmi mirkļi no skaudra, nežēlīga latviešu dzīves posma, kad, redzēdami kara šausmas savā zemē, izmisuma dzīti, cilvēki kāpa vienkāršās, primitīvās zvejnieku laivās un devās tumšajos Baltijas jūras ūdeņos, lai nonāktu Gotlandē (Zviedrija).

Lai gan sala atrodas tikai 167 km attālumā no Kurzemes, ceļš bija skarbs, ne visi tajā nonāca, jo ceļā viņus iznīcināja gan vācu, gan krievu izliktās mīnas, šāvienus raidīja abu armiju karakuģi, dzīvības paņēma arī jūra.

Kad ļaudis nonāca salā, nebija zināms, kā viņu dzīves veidosies tālāk. Bet Gotlandē atradās daudz atsaucīgu cilvēku, kuri bēgļus pieņēma savās ģimenēs, deva viņiem ne tikai patvērumu, bet arī drošības sajūtu.

No Zviedrijas atvestajā izstādē skatāmā Gotlandes iedzīvotāja, fotogrāfa Dāvida Holmerta foto hronika par šiem notikumiem ir vienreizēja dokumentācija ne tikai par latviešu izmisīgajiem centieniem tikt brīvībā no vācu un draudošās padomju okupācijas, bet arī par zviedru iedzīvotāju iesaistīšanos bēgļu sagaidīšanā un aprūpē.

Pēc Liepājas muzeja rīcībā esošajā ziņām no Liepājas, Pāvilostas un Jūrmalciema 1944./45. gadā Gotlandi sasniedza 19 laivas ar 353 bēgļiem. Pēdējā laiva “Li” ar 9 bēgļiem ceļā no Liepājas devās 1945.gada 8.maijā. Nav ziņu par laivām un cilvēkiem, kuri nesasniedza Zviedrijas krastus.

15. aprīlī plkst 14 Andreja Eglīša Latviešu nacionālā fonda pārstāvji Māra Strautmane un Pēteris Iniņbergs stāstīs arī par citiem ar šo izstādi saistītajiem vēstures notikumiem.

Pēc Liepājas vienu dienu izstāde būs apskatāma Jūrkalnē, tad atgriezīsies Zviedrijā, pastāstīja Astra Dzērve.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

Draugiem Facebook Twitter Google+