Kultūra
Teātris un kino

Liepājā kustību izrādē Gogaļa “Precības” 16

Publicitātes foto

Liepājas teātrī 25. martā režisors un horeogrāfs no Krievijas Sergejs Zemļanskis kopā ar Liepājas teātra aktieriem radīs kustību izrādi, kurai par pamatu ņemta Nikolaja Gogoļa komēdija “Precības”.

Skatītāji ar režisora darbu varēja iepazīties pirms trīs gadiem, kad viņa vadībā tapa Raiņa jaunības traģēdijas versija “Indulis un Ārija”, kas joprojām ir Liepājas teātra repertuārā un tika nominēta trīs “Spēlmaņu nakts” balvām, arī kā gada labākā izrāde.

Šī S. Zemļanskim nav pirmā reize, strādājot ar Gogoļa lugām. 2016. gadā Maskavas Jermolovas teātrī viņš iestudējis autora lugu “Revidents”. Par iestudējuma tapšanu S. Zemļanskis teic: “Humors kustībā – tas ir sarežģīts un radošs process. Jāatrod tāds humora veids, ko izteikt ar plastiku un ko saprastu skatītājs. Jāparāda noteikts tēlu raksturs, emocijas un apkārtējā vide. Tas ir skrupulozs meklējumu un atlases process.”

Izrādē Podkoļesina loma uzticēta Rolandam Beķerim. Šis Rolandam nav pirmais darbs ar režisoru, pirms trīs gadiem “Indulī un Ārijā” Rolands atveidoja Uģi. Kad ieminos, ka “Precībās” viņam uzticēta galvenā loma, Rolands nosaka: “Nosacīti galvenā lomā. Pēc lugas ir galvenā, bet režisors strādā ar visiem aktieriem. Tā ir režisora interpretācija, un mums visiem ir lielas lomas.” Rolanda varonis ir pilnīgs pretstats viņam pašam. “Mans varonis ir tāds neizlēmīgs, bīdāms pa dzīvi, kad dabū impulsu, tad, kā jau visi cilvēki, rīkojas. Augstākajā punktā – ātri spēj izlemt, sper attiecīgos soļus. Sadzīvē neizlēmīgs. Ar varoni man pašam ir ļoti maz līdzību. Pilnīgi cits cilvēks. Esmu straujas dabas. Sākumā bija doma par pavisam lēnīgu Podkoļesinu, bet mans atveidotais Podkoļesins var teikt: lēni var būt ātri. Traki atšķirīgs. Jocīgi tā no malas stāstīt,” smaidot nosaka Ronalds. Kad vaicāju, vai vieglāk ir kustību izrāde vai ierastā ar tekstiem, Rolands nosaka: “Kustību izrāde ir citāda nekā izrāde ar tekstu. Viss notiek ar aktiera ķermeni, emocijām, kustībām. Katram ir sava ķermeņa valoda – viens ir atlētiskāks, cits ne tik atlētisks. Personiskāk redz aktieri. Var raksturus veidot ar kustību, vai tas ir vieglāk vai grūtāk, nezinu, bet noteikti citādi. Šoreiz režisors pavisam atšķirīgi strādā, lai mums nebūtu rutīnas. Arī materiāls atšķirīgs. Mums, aktieriem, ir interesanti.”

19. gadsimtā radītā Gogoļa luga ir aktuāla arī mūsdienās – stāstot par mīlestības līkločiem un sev piemērota partnera izvēli dzīvei, tomēr lugas dialogi ir samērā naivi, tāpēc forma, kādā strādā S. Zemļanskis, ir lielisks veids, kā Gogoļa lugu skatītājiem atklāt no jauna.

Iestudējumam oriģinālmūziku radījis komponists Pāvels Akimkins, skatuves noformējumu un kostīmus – Maksims Obrezkovs. Intensīvos spēka treniņos un jogas nodarbībās, kurās aktieri tiek sagatavoti gaidāmajam iestudējumam, kopā ar režisoru strādā arī repetitore Liene Grava. Iestudējumam tapt palīdz arī gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis un dramaturģe Rasa Bugavičute-Pēce. Iestudējumā piedalīsies aktieri – Ilze Trukšane, Samira Adgezalova, Karīna Tatarinova, Rolands Beķeris, Gatis Maliks, Mārtiņš Kalita, Kaspars Kārkliņš, Armands Kaušelis, Anete Berķe un Sandis Pēcis.

LA.lv