×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
27. februāris, 2014
Drukāt

Lietuva atgādina savu vēsturi arī kaimiņiem

Lietuva_5

Klajā nākusi pirmā Lietuvas vēstures grāmata latviešu valodā. Tas ir 300 lappušu biezs dažādu lietuviešu vēsturnieku kopdarbs, ko sakārtojis Lietuvas vēstnieks Grieķijā un diplomēts vēsturnieks Alfons Eidints.

Grāmata izdota apgādā ”Zvaigzne ABC”, pēc Lietuvas Republikas Ārlietu ministrijas pasūtījuma. Tas tādēļ, ka ideja par ”Lietuvas vēstures” izdošanu dažādās valodās, tostarp latviešu, radusies, pirms 2013. gadā Lietuva kļuva par ES prezidējošo valsti. Grāmata nav sarakstīta speciāli latviešu publikai, bet drīzāk ir Lietuvu reprezentējošs darbs.

Latviešu izdevuma zinātniskais redaktors ir LU Vēstures un filozofijas fakultātes asociētais profesors Ēriks Jēkabsons, bet projekta vadītājs un redaktors Valdis Klišāns. Viņš šobrīd ieņem arī Vēstures skolotāju biedrības vadītāja vietu. Pats būdams viduslaiku vēsturnieks, Klišāns spriež, ka latviešiem īpaši interesanta varētu būt Lietuvas viduslaiku vēsture, kas mums mazāk zināma. Jāpiebilst, ka grāmata domāta ”vienkāršam” lasītājam un redaktori centušies to pēc iespējas adaptēt. Lietuvas vēsture tomēr ir, iespējams, vēl sarežģītāka nekā Latvijai un līdz ar to izdevumā netrūkst notikumu, par kuriem lietuviešu kaimiņi varētu sacīt, ka tie ir ”dažādi traktējami”.

Pie latviešu pieticības pieradušam, brīžiem mulsina lietuviešu bajāriskais vēriens, piemēram, pie ievērojamiem pasaules lietuviešiem pieskaitot dziedātājus Bobu Dilanu, Leonardu Koenu vai TV skatītāju iemīļoto Erkila Puaro lomas tēlotāju Deividu Sušē… Tomēr kopumā latviešu lasītājam grāmata būs interesanta, jo vienmēr taču gribas zināt, kā klājies kaimiņam. Turklāt ”Lietuvas vēstures” beigās bibliogrāfijā ir uzrādīti ievērojamākie ar Lietuvas vēsturi saistītie raksti, kas publicēti latviešu valodā iznākušajās grāmatās vai periodikā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+