Pasaulē
Baltija

Lietuvā pirmo reizi ieradušies divi ASV iznīcinātāji F-350

Foto: LETA

Lietuvā ceturtdien pirmo reizi ieradušies divi moderni, radariem grūti pamanāmi ASV iznīcinātāji F-35, kas nolaidušies Lietuvas Gaisa spēku aviobāzē Šauļos.

Šādas vizītes parasti tiek vērtētas kā simbolisks žests, kas apliecina AVS saistības pret NATO kolektīvo aizsardzību, un vienlaikus kā vēstījums kaimiņvalstij Krievijai.

Iznīcinātāji Šauļos ieradušies no Polijas saistībā ar ASV vadītām gaisa telpas aizsardzības mācībām. Pēc degvielas krājumu papildināšanas tie atkal pacēlušies, lai piedalītos gaisa kauju imitējošā treniņlidojumā Lietuvas gaisa telpā.

“Šādas gaisa telpas aizsardzības mācības, kas tiek rīkotas pirmo reizi, sūta spēcīgu vēstījumu par ASV gatavību operatīvi reaģēt uz mainīgo drošības situāciju un vajadzības gadījumā iesaistīties Baltijas valstu aizsardzībā,” norādījis Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis.

Treniņlidojuma laikā gaisa kaujas vadību nodrošina Karmēlavā bāzētais Baltijas valstu Apvienotais Kontroles un ziņošanas centrs (CRC), bet pretgaisa aizsardzību uz zemes – Lietuvas Gaisa spēku pretgaisa aizsardzības bataljona karavīri.

Kompānijas “Lockheed Martin” “F-35” ražošanas programma tiek uzskatīta par dārgāko bruņojuma sistēmas attīstības programmu ASV vēsturē.

Šos iznīcinātājus pērk arī Lielbritānija, Itālija, Nīderlande, Austrālija, Norvēģija, Dānija, Kanāda, Izraēla, Japāna, Dienvidkoreja un Beļģija. Par plāniem tos iegādāties šogad paziņojušas arī Polija un Singapūra.

Šīs lidmašīnas vēlējās pirkt arī Turcija, taču ASV paziņoja, ka tas nav iespējams, ņemot vērā Turcijas lēmumu iegādāties Krievijas zenītraķešu kompleksus S-400. Kā norādīja Baltais nams, F-35 “nevar līdzāspastāvēt ar Krievijas izlūkošanas datu platformu, kas tiks izmantota, lai uzzinātu par šā iznīcinātāja priekšrocībām.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
ES muitā pērn aizturētas viltotas un potenciāli bīstamas preces 740 miljonu eiro vērtībā
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
“Twitter” slēdz tūkstošiem viltus ziņu profilu
5 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Pasaulē
Ko darīs priekšsēdētājas izpildvietnieks? 1
5 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZE
Zane Eniņa
Latvijā
Pipara burgeri labdarībai. Roju Puķi piesaka “Latvijas lepnumam” 1
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Kā jums šķiet, vai Latvijā vēl būs 20 grādi? Toms Bricis stāsta par astronomisko rudeni
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Londona: Breksita sarunas uzņem tempu
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Igaunijā piespriež cietumsodu Latvijas pilsonim par miesas bojājumu nodarīšanu bērnam
3 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Pēkšņi kļuva par parādniekiem? Iedzīvotāji min ticamāko versiju
1 stunda