Pasaulē
Baltija

Lietuvā sākas “Pērkona dārdi”0

Foto no arhīva

Lietuvā piektdien sākušās lielākās militārās mācības valsts Bruņoto spēku vēsturē “Perkūno griausmas” (“Pērkona dārdi”), kas ievada aktīvo mācību sezonu, kuras gaitā Lietuvā vienlaicīgi trenēsies vairāk nekā desmit tūkstoši karavīru.

Divas nedēļas Lietuvas karavīri gan patstāvīgi, gan sadarbībā ar sabiedrotajiem no citām NATO valstīm noslīpēs plaša spektra bruņotās aizsardzības operācijas, paziņojusi Lietuvas Aizsardzības ministrija.

Mācībās “Perkūno griausmas” kopā ar Bruņotajiem spēkiem piedalīsies arī dienesti, kas kara laikā tiem tiktu piekomandēti, tostarp policija un robežsargi, bet vēlāk tajās iesaistīsies arī karavīri no Lietuvā dislocētā starptautiskā NATO bataljona, Lielbritānijas un Portugāles, kopskaitā līdz pat 9000 karavīru.

“Perkūno griausmas” ir tikai vienas no vairākām mācībām, kas jūnijā notiks Lietuvā un citās Baltijas jūras reģiona valstīs.

Klaipēdas ostā jau ienākuši 32 sabiedroto kuģi ar aptuveni 3000 jūrniekiem, kas piedalīsies pirmdien paredzētajās mācībās “Baltops”, kuras ievadīs desanta izsēdināšanas operācija, bet pēc tam kuģi dosies uz mācību rajonu Baltijas jūras dienviddaļā.

Svētdien Baltijas reģionā sāksies arī starptautiskās mācības “Saber Strike”, kurās kopskaitā piedalīsies 18 000 karavīru no 19 NATO dalībvalstīm un partnervalstīm, bet Lietuvas teritorijā – līdz 4000 karavīru.

Daļu minēto mācību epizožu, tai skaitā desanta izsēdināšanas operāciju Nemirsetā Lietuvas piekrastē, varēs vērot arī sabiedrība, bet svētdien Viļņas Luķišķu laukumā un Kauņā būs apskatāma militārā tehnika.

Lietuvas Bruņotie spēki brīdina, ka šo mācību laikā pa Lietuvas ceļiem gaidāma intensīva militārā transporta pārvietošanās, tostarp no 6. līdz 9.jūnijam norisināsies NATO sabiedroto un ASV sauszemes spēku pārdislocēšana no Vācijas uz Latviju, kuras laikā Lietuvas teritoriju šķēros aptuveni 3000 karavīru ar kaujas tehniku, bet 13.jūnijā Kauņas rajonā karavīri cels pontonu tiltu pār Nemunu.

Kā norāda Bruņotie spēki, visu šo mācību laikā Lietuvā vienlaicīgi trenēsies līdz 13 000 Lietuvas un sabiedroto karavīru, ieskaitot policistus un robežsargus, tādējādi netiks sasniegts šis slieksnis, kuru pārkāpjot, Lietuvai saskaņā ar Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) noteikumiem būtu stingrākā kārtībā jāinformē par mācībām EDSO dalībvalstis un jāuzņem bruņojuma kontroles inspektori.

Tomēr Lietuvas amatpersonas norāda, ka pašas nolēmušas uzaicināt uz mācībām novērotājus no trešajām valstīm un brīdinājušas par tām EDSO.

Uzaicinājums uz mācībām “Perkūno griausmas” nosūtīts Krievijas, Baltkrievijas, Zviedrijas un Somijas novērotājiem. Kā ziņu aģentūru BNS informējusi Aizsardzības ministrija, Krievijas novērotāji Lietuvu oficiāli informējuši, ka uz šīm mācībām ierasties neplāno.

Starptautiskie novērotāji no Baltkrievijas, Somijas un Zviedrijas Lietuvu apmeklēs no 4. līdz 6.jūnijam.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Trampa apgalvojumi izraisa politisku vētru Indijā
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Dienvidkoreja raida brīdinājuma šāvienus uz Krievijas kara lidmašīnu
13 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Grieķijas valdība paziņo par nodokļu samazināšanu un iztur uzticības balsojumu
14 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
LPA nesteidz atbalstīt apriņķus un “paņem pauzi” līdz augusta vidum
3 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Pļaviņš pēc sava varoņdarba Portugālē kādu laiku būs spiests iztikt bez spēlēšanas
33 minūtes
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Vēlētāji Ukrainā ir “salikuši visas olas vienā grozā” 1
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Pasaulē
Pēc atteikšanās no cūkgaļas diviem bērnudārziem Vācijā vajadzīga policijas aizsardzība
2 stundas