Laukos
Politika

Lietuvas prezidente par zemkopības ministru ieceļ Ģiedrju Surpli0

Ģiedrjus Surplis. Publicitātes foto.

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite otrdien parakstījusi dekrētu, ar kuru zemkopības ministra amatā iecelts Ģiedrjus Surplis, kurš pašlaik ir iekšlietu ministra vietnieks.

Prezidentes preses dienests vēsta, ka Surplis stāsies jaunajā amatā 15.maijā.

Vienlaikus Grībauskaite pieņēmusi pašreizējā zemkopības ministra Broņus Markauska atlūgumu. Markausks paliks zemkopības ministra amatā līdz 14.maijam.

Jau ziņots, ka premjerministrs Sauļus Skvernelis Surpli zemkopības ministra amatam izvirzīja pirmdien.

Markausks aprīļa beigās iesniedza atlūgumu saistībā ar kritiku par viņa biznesa aktivitātēm. Grībauskaite aprīļa vidū paziņoja, ka ministram nav ne politisku, ne morālu tiesību palikt amatā, kad portālā “15min.lt” parādījās informācija, ka ministra māte Sofija Markauskiene vairāk nekā piecus gadus izmanto citiem piederošus zemes gabalus Klaipēdas rajonā bez īpašnieku atļaujas un par to saņem Eiropas Savienības atbalsta maksājumus. Markausks atzina, ka saimniecība gan reģistrēta uz viņa mātes vārda, bet viņam ir ģenerālpilnvara un visas darīšanas kārto viņš. Lietuvas Finansiālo noziegumu izmeklēšanas dienests (FNTT) paziņojis, ka nesāks izmeklēšanu par iespējamajām nelikumībām Markauska ģimenes locekļu biznesā, jo nav atklājis krimināli sodāmu darbību pazīmes. Tomēr FNTT konstatējis iespējamus pārkāpumus ES atbalsta maksājumu administrēšanas kārtībā, un šī informācija nodota Nacionālajai maksājumu aģentūrai.

Līdz 2017.gadam Surplis rakstīja runas Grībauskaitei, bet pērn stājās iekšlietu ministra vietnieka amatā. Iepriekš viņš strādājis par padomnieku pie toreizējā ārlietu ministra Vīgauda Ušacka un 2016.gadā parlamenta vēlēšanās kandidēja Lietuvas Zaļo un zemnieku savienības sarakstā.

37 gadus vecais Surplis studējis politoloģiju Lietuvā un vēlāk papildinājis zināšanas Birmingemas Universitātē Lielbritānijā, kur studējis diplomātiju.

Iekšlietu ministrijā viņa kompetencē bija tādas jomas kā reģionālā attīstība, Eiropas Savienības (ES) fondu pārvaldība, personu apliecinošu dokumentu izsniegšana un migrācija.

LA.lv