×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
12. decembris, 2012
Drukāt

Lindermanu turot “uz grauda”

Foto - LETAFoto - LETA

Drošības policija (DP) pagājušonedēļ veikusi kratīšanu V. Lindermana dzīvesvietā, kā arī pie vairākiem viņa domubiedriem. Kratīšana veikta kriminālprocesā, kas sākts šā gada oktobrī pēc Krimināllikuma 83. panta 2. daļas – par organizatorisku darbību, kas vērsta uz Latvijas Republikas teritoriālās vienotības graušanu.

 

Saskaņā ar Krimināllikumu par šādu noziegumu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.

Tomēr pat gadījumā, ja DP iegūs neapgāžamus pierādījumus Lindermana vainai, nav īpašas garantijas, ka viņš saņems noteikto sodu. Drīz būs pagājuši divi mēneši, kopš DP guva neapgāžamus pierādījumus tam, ka Lindermana partija “13. janvāra kustība” (šobrīd pārsaukta “Par dzimto valodu”) dibināta nelikumīgi uz viltotu dokumentu pamata. Neraugoties uz to, partija joprojām turpina darboties un lieta līdz tiesai nemaz nav nonākusi. Tomēr vairākas ar valsts drošību saistītas amatpersonas apstiprināja, ka “Latgales autonomijas” lietai tiek sekots visaugstākajā līmenī – Nacionālajā drošības padomē. Tāpat arī neoficiālās sarunās drošībnieku pielaidība pret Lindermanu tiek skaidrota ar apzinātu taktiku. Sak, labāk, lai ir viens redzams un zināms nemiera cēlājs brīvībā, nekā iesēdināt viņu un riskēt, ka parādīsies vairāki nezināmi provokatori.

Pret kratīšanu iebildumu nav pat “SC” pārstāvjiem.

“Lēmumu par kratīšanas veikšanu ir izdarījusi tiesa, un, iekams nav pretēja lēmuma, ko var pieņemt tikai konkrētās tiesas priekšsēdētājs, nav nekāda pamata apšaubīt notikušās kratīšanas likumību,” uzskata “SC” Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš.

Viņaprāt, pašreizējais tiesiskais regulējums attiecībā uz kratīšanas veikšanu ir atbilstošs gan Latvijas Republikas Satversmei, gan Eiropas cilvēktiesību konvencijai, kas ir pierādījies neskaitāmos tiesas spriedumos. “SC” frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs DP vēršanos pret V. Lindermanu un viņa domubiedriem neņēmās vērtēt, bet prognozēja, ka šādas drošībnieku aktivitātes tikai cels Latgales autonomijas prasītāju popularitāti.

Savukārt Nacionālās drošības komisijas vadītājs Valdis Zatlers (RP) informēja, ka komisija pagaidīs, līdz DP būs pabeigusi izmeklēšanu, un uzreiz pēc tam iepazīsies ar atklātajiem faktiem. Tikmēr Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis (“Vienotība”) uzskata, ka iniciatīvas par valsts teritoriālās vienotības graušanu ir jāapkaro jau saknē un Drošības policija, izkratot autonomijas prasītājus, rīkojusies ļoti pareizi un proaktīvi. Viņš arī atgādināja, ka tieši pirms gada A. Elksniņš bija ierosinājis vērienīgus grozījumus Operatīvās darbības likumā. Tobrīd jaunā deputāta pieķeršanās tieši šim likumam daudziem šķita neizprotama un neaktuāla. Taču, ja šie grozījumi būtu pieņemti, tad policijai nebūtu iespējams veikt operatīvās darbības pret virkni noziegumu. Tostarp arī etniskā naida kurināšana, aicinājumi likvidēt Latvijas neatkarību un aicinājums graut Latvijas Republikas teritoriālo vienotību. Vienkārši runājot – DP nebūtu tiesīga veikt kratīšanu pie Lindermana, balstoties uz pantu par aicinājumu graut Latvijas teritoriālo vienotību. Turklāt Operatīvās darbības likuma grozījumi joprojām nav pazuduši no parlamenta darbakārtības. Pašlaik tie tiek vērtēti īpaši izveidotā Saeimas apakškomisijā.

“Lindermana un viņa domubiedru sakarā ir vēl daudz citu neatbildētu jautājumu, piemēram, no kurienes šīs personas ņem līdzekļus dzīvošanai un savām politiskajām aktivitātēm. Pieļauju, ka šeit būtu darbs arī Valsts ieņēmumu dienestam un KNAB,” sprieda Latkovskis.

DP veikto kratīšanu atzinīgi vērtē arī Nacionālās apvienības (NA) pārstāvis Nacionālās drošības komisijā Jānis Dombrava. “Pozitīvi, ka lieta virzās uz priekšu, bet vajadzētu vēl straujāku un izlēmīgāku rīcību, lai šādas provokācijas vairs neatkārtotos. Ceru, ka atšķirībā no citām reizēm šī lieta nonāks tiesā, jo tas ir organizēts uzbrukums valsts pamatiem. Šādiem provokatoriem vieta ir cietumā vai, vēl labāk, aiz Latvijas robežām,” teica J. Dombrava. Viņš arī atgādināja, ka ar iesniegumu DP par aicinājumiem graut Latvijas teritoriālo vienotību vērsās NA frakcijas pārstāvis Dāvis Stalts.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+