Kultūra
Teātris un kino

LNO jauniestudējumu duetu “Burvestība” un “Pajaci” tiešraidē rādīs “Arte”0

Foto: Agnese Zeltiņa

Ceturtdien, 21. februārī Latvijas Nacionālajā operā pirmizrādi piedzīvos divu itāļu komponistu meistardarbi – Italo Montemeci līdz šim maz zināmā opera “Burvestība” un Rudžero Leonkavallo plaši pazīstamais šedevrs “Pajaci”. Abu operu pirmizrāde atliktajā tiešraidē tiks demonstrēta Eiropas prestižākā kultūras kanāla “ARTE” interneta vietnē “ARTE.Concert” projekta “ARTE Opera Season” ietvaros.

Latvijas Nacionālās operas jaunatklājums – Italo Montemeci opera “Burvestība” – kļuva pazīstama kā “radio opera”, kas šķietami nebija paredzēta skatuvei. Līdz šim “Burvestība” uz skatuves iestudēta tikai divas reizes – 1953. gadā Veronas arēnā un 2010. gadā Pitsburgas operā.

Atšķirībā no opermūzikas retuma “Burvestības”, Rudžero Leonkavallo (1857 -1919) opera “Pajaci” bieži iestudēta daudzos opernamos visā pasaulē. Izņēmums nav arī Latvijas Nacionālā opera, kur līdz šim tapuši jau seši “Pajaci” uzvedumi, pirmais jau 1921. gadā, bet iepriekšējais – 1984. gadā. Saskaņā ar portāla Operabase.com datiem šosezon pasaules opernamos skatāmi 38 “Pajaci” iestudējumi.

“Mūzikas vēstures dzīlēs pazudušās Italo Montemeci operas “Burvestība” iestudēšana kopā ar pasaulslaveno Rudžero Leonkavallo operu “Pajaci” ir ļoti liela mēroga notikums. Esmu priecīgs, ka pēc ilgāka pārtraukuma Leonkavallo meistardarbs atkal ir uz Latvijas Nacionālās operas skatuves. Lai gan “Burvestība” tapusi piecdesmit gadus pēc “Pajaci”, tās muzikālajā valodā turpinātas labākās itāļu mūzikas tradīcijas ar spēcīgu Riharda Vāgnera, Gustava Mālera un arī Riharda Štrausa daiļrades ietekmi,” stāsta jauniestudējuma muzikālais vadītājs Jānis Liepiņš.

Sadarbojoties ar kontinenta vadošajiem opernamiem un festivāliem, Eiropas kultūras kanāla “ARTE” digitālais projekts “ARTE Opera Season” (ARTE operas sezona) darbojas kopš pagājušā septembra. Tajā iesaistījušies 22 opernami no 14 valstīm.

Saistītie raksti

Pateicoties plašajam Eiropas sadarbības tīklam, kultūras kanāls veido savu tiešsaistes operas sezonu, bez maksas ik mēnesi piedāvājot noskatīties izcilus iestudējumus.

Latvijas Nacionālā opera sadarbību ar “Arte Concer” sāka 2017. gada rudenī, piedāvājot skatītājiem Šarla Guno operas “Fausts” ierakstu. Operu “Burvestība” un “Pajaci” tiešraidi varēs skatīties, izvēloties titrus angļu, vācu vai franču valodā. Tiešraides sākums – plkst. 19.50.

LA.lv