×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.3°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
16. septembris, 2017
Drukāt

Mācītājs Gulbenē aicina nojaukt Gosupes velna skulptūru (8)

Foto no commons.wikimedia.orgFoto no commons.wikimedia.org

Gulbenes Evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Ilgvars Matīss augusta nogalē draudzes lapā portālā “Facebook” izplatījis aicinājumu nojaukt skulptūru “Gosupes velns”, ko 1955.gadā tur uzstādīja mākslinieks Vilis Zvaigznītis.

“Velns nav nekāds varonis. Būtībā tas ir vislielākais ļaunuma iemiesojums, kādu var iedomāties,” saka Matīss un aicina godināt nevis velnu, bet gan Dievu.

Vaicājot, vai mācītājam ir kādas pretenzijas arī pret vairākām vietām Latvijā, piemēram, akmeņiem vai strautiem, kas arī nes velna vārdu, Matīss norādīja, ka šie objekti ir dabas radīti, kamēr Gosupes velns ir cilvēka radīts objekts.

Skulptūra atrodas Lizuma pagastā, netālu no Velēnas luterāņu baznīcas, blakus pašvaldības ceļam, līdz ar to vietējā pagasta pārvalde uztur skulptūru sakoptu. Tomēr tā nav atrodama Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) pieminekļu datu bāzē.

Mācītāja nepatiku pret Zvaigznīša darbu pašvaldībā neņem nopietni un ir neizpratnē par radušos ažiotāžu.

Īpašumu parraudzības nodaļas vadītājs Zintis Skopāns pieļauj, ka ar paziņojumu mācītājs iespējams vēlas nodrošināt sev publicitāti.

Tiesa, neizpratnē par pievērsto uzmanību ir arī Matīss, kurš norāda, ka draudze nodarbojas ar vēl citiem projektiem, kuri nav izpelnījušies tādu interesi kā aicinājums nojaukt Gosupes velnu. Piemēram, nesen atjaunots piemineklis Mārtiņam Luteram. Tāpat baznīca organizē koncertus un izglītojušus pasākumus.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. To, neko neizteicošo, “portretu” par mākslas darbu nenosauksi…
  Lauku ainavā kuriozs ķinķēziņš trafaretā veidolā bez radošas izdomas.
  Melnsvārčiem brīvos brīžos ko apriet…

 2. “… atjaunots piemineklis Mārtiņam Luteram. Tāpat baznīca organizē koncertus un izglītojušus pasākumus…”
  Tas viss ir tumsonības NOTURĒŠANAI, nevis palīdzība tautai !

 3. Velns pārvalda elli un tur visi grēcinieki neko nevar izdarīt jo viņi vārās katlos un ir mierīgi mūžību ,turpretim paradīdē ko pārvalda dievs cilvēki dara visbriesmīgākās lietas! Ir jautājums kas tad ir tas ļaunais un sliktais ??

 4. Gulbenes Evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Ilgvars Matīss augusta nogalē draudzes lapā portālā “Facebook” izplatījis aicinājumu nojaukt skulptūru “Gosupes velns”, ko 1955.gadā tur uzstādīja mākslinieks Vilis Zvaigznītis.
  Skulptūra atrodas Lizuma pagastā un kāda sagadīšanās – atrodas netālu no … Velēnas luterāņu baznīcas, blakus pašvaldības ceļam, līdz ar to vietējā pagasta pārvalde cenšas uzturēt skulptūru labi sakoptu. No ceļa taču redzams… Bet tā …NAV atrodama Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) pieminekļu datu bāzē.
  Bet ORIĢINĀLĀ skulptūra var būt VIETĒJĀS (novada/pagasta) nozīmes AIZSARGĀJAMS piemineklis! Atliek tik deputātiem nobalsot! Kārtībai jābūt un visam jābūt iegrāmatotam un 62 gadu laikā to vajadzēja izdarīt!

 5. Matīss ne tur skatās. vismaz divas lizumiešu paaudzes izaugušas, bet neviens gan neko ļaunu Zvaigznīšu Viļa pēc teikas veidotajā velnā nav saskatījis. Kas baznīcai nepatīk, to nost, grāmatas sārtā, uz visiem stūriem uzlikt norādes, cik tālu līdz tuvākajai baznīcai? Matīsam šķiet, ka tad viss būs kārtībā? Par jaunu, lai mācītu vecāko paaudzi, labāk nokaunējies būtu par savām muļķībām.

 6. Nataškas poklonskas lauri neliek mieru!

 7. Ja draudzē visi darbi jau apdarīti, ja visi draudzes locekļi patiešām ir kristieši (ko Matīsa kungs noteikti ir pārbaudījis ar katru cilvēku individuālā sarunā vismaz reizi gadā) … tad, protams var nodarboties ar “velnu izdzīšanu”. Mana pieredze gan liecina, ka starplaikos starp pasaulīga rakstura pasākumu statistikas uzlabošanu būtu vērts vairāk “izdzīt” draudzes okultistes, horoskopu speciālistes un visādu atkarību piekopējus.

Draugiem Facebook Twitter Google+