×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
23. decembris, 2016
Drukāt

Makaroniem altāri necels (10)

Makaronu reliģijas aktīviste/ Krievijas Pastafariānisma baznīcas ticīgais Andrejs Filins bija pirmais krievs, kurš izcīnīja tiesības nofotografēties autovadītāja apliecībai ar pastafariānisma draudzes simbolu trikotāžas makaronu sietiņu galvā. Foto - ITAR - TASS/ LETA; Scanpix/LETAMakaronu reliģijas aktīviste/ Krievijas Pastafariānisma baznīcas ticīgais Andrejs Filins bija pirmais krievs, kurš izcīnīja tiesības nofotografēties autovadītāja apliecībai ar pastafariānisma draudzes simbolu trikotāžas makaronu sietiņu galvā. Foto - ITAR - TASS/ LETA; Scanpix/LETA

Administratīvā rajona tiesa  vakar noraidīja Rīgas Pastafariānisma draudzes pieteikumu par tās ierakstīšanu reliģisko organizāciju reģistrā.

“Latvijas Avīzes” 19. oktobrī publicētajā rak­stā “Neļaus sludināt tefteļu un makaronu gaismu” tika skaidrots, ka Rīgas Pastafariānisma draudze ir neapmierināta, ka Uzņēmumu reģistrs atteicies to ierakstīt kā reliģisku draudzi. Dokumentus par šo parodij­reliģijas organizāciju vērtējusi gan Drošības policija, gan Tieslietu ministrija (TM). Iepazīstoties ar draudzes statūtiem, TM norādīja, ka “pastafariānisma augstākā dievība ir Lidojošais makaronu monstrs un draudzes darbības mērķis ir pasludināt Lidojošā makaronu monstra evaņģēliju un darīt par mācekļiem tos, kas tic”. Statūtos ir noteikts, ka draudzes darbības uzdevums ir “pasludināt tefteļu un makaronu gaismu”. TM nebija pieņemami, ka pastafariānisma mācība un idejas tendētas uz kristīgās mācības un vērtību noniecināšanu, parodēšanu un nozākāšanu un ir pretrunā Satversmē nostiprinātajiem valsts uzbūves pamatprincipiem un sabiedrības pamatvērtībām.

Tiesa ir izanalizējusi TM negatīvā atzinuma apsvērumus un tomēr nav piekritusi ministrijas viedoklim par šīs draudzes nelabvēlīgo ietekmi uz citu reliģisko organizāciju darbību, bērnu tiesību aizsardzību un Satversmē nostiprināto vērtību ievērošanu. Tomēr tiesa ir atzinusi, ka Rīgas Pastafariānisma draudze nav uzskatāma par draudzi Reliģisko organizāciju likuma izpratnē un līdz ar to nav reģistrējama reliģisko organizāciju un to iestāžu reģistrā. Tiesa secinājusi, ka pastafariānisms nav uzskatāms par reliģiju, bet par Bobija Hendersona aizsāktu kustību, kura pauž noteiktu viedokli par pasaulē pastāvošajām lietām, tostarp salīdzinot to ar citām reliģijām, atveidojot šo uzskatu un priekšstatu kopumu reliģisku uzskatu un darbību formā.

Tiesa atzinusi, ka par pastafariānisma kustības neatbilstību reliģiskas organizācijas formai liecina tās izveidošanās process. Proti, ka Lidojošais spageti (makaronu) monstrs (Flying Spaghetti Monstr) pirmo reizi bija aprak­stīts atklātajā vēstulē, kuru 2005. gadā uzrakstīja B. Hendersons, protestējot pret Kanzasas štata izglītības pārvaldes lēmumu atļaut valsts skolu zinātnes nodarbībās kā alternatīvu evolūcijas teorijai mācīt “radošā saprāta” (intelligent design) teoriju.

Lai arī draudzes pārstāvis norādījis, ka šobrīd šī kustība ir kļuvusi par pilnvērtīgu reliģisko kustību ar savu vēsturi, ar saviem svētajiem, ar savām reformām un ka šodien pats Hendersons vairs nevar ietekmēt kustības tālāko attīstību, jo kustība attīstās pati par sevi, tiesa uzskatīja, ka šis arguments ir nepamatots. Pieteicēja atzīst, ka konkrētā kustība radusies no atklātās vēstules, kas uzskatāma kā protests, taču nespēj norādīt ticamus argumentus par šīs kustības transformāciju reliģiskā formā, norādījusi tiesa.

No lietas materiāliem tiesa konstatējusi, ka prasības pieteicēja iesniegtajos dokumentos noklusēta vai neprecīzi sniegta informācija par draudzes atbilstību Amerikas Savienoto Valstu un arī vairākās Eiropas valstīs aktīvajai Lidojošā spageti monstra baznīcai (Flying Sphagetti Monster Church).

Tiesa, atsaucoties uz Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju, skaidrojusi, ka konvencija aizsargā ne tikai reliģiskus, bet arī citus filozofiskus uzskatus un ka organizācija, kuras mērķis ir parodēt citu reliģiju uzskatus un dogmas, var veikt publisku darbību, piemēram, kā biedrība.

Spriedumu var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā viena mēneša laikā no sprieduma sastādīšanas dienas.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Te pienāca Kinzulis- Atbildēt

  sanitārus izsaucāt? Ko citu – jā rādās makaronu dievības…

 2. tāda REĢISTRĒŠANA pati par sevi ir cilvēku BRĪVĪBU pārkāpšana !!!
  Ja kāds pulciņš izdara kādas kriminālas darbības, tad
  pārkāpuma IZDARĪTĀJUS reģistrē policija.
  Nevis NEVAINĪGUS (nevainīguma prezumpcija ! )
  klerki grupveidā pieskaita potenciāliem(aizdomīgums ! )
  noziedzniekiem bez kādiem pierādījumiem.
  Bieži koruptīvu motīvu vadīti.

 3. bremzē ticības brīvību ! Atbildēt

  ja nebremzētu, arī šī nonāktu dabīgā ceļā pie “tradicionālajām” reliģijām – nekādi objektīvi dabas likumi to neaizliedz !
  Vienkārša koruptīva konkurentu lobēšana !!!

 4. Netaisnīgs sptriedums.

 5. ar ko šie tšķiras no citām reliģijām ? Atbildēt

  Visas reliģijas balstās uz IZDOMĀTĀM dieveklībām un vientiešu apjāšanu ar nebijušiem personāžiem.
  Tendencioza likuma INTERPRETĀCIJA.

 6. Par visu ieņirgt , pārvērst farsā. Makaronu vietā var ņemt jebkuru citu priekšmetu un ākstīties.

 7. Vai nu šizofreniki vai bernu darza limena pamulkiši.

 8. ar makaroniem kristiešu dvēseles uz debesīm sūtīs

Draugiem Facebook Twitter Google+