×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
30. janvāris, 2013
Drukāt

Maksas televīzijas nozari satrauc pirātiska satura izplatītāji internetā

Foto - LETAFoto - LETA

Maksas televīzijas nozari satrauc pēdēja gada laikā saradušies interneta pakalpojumu komersanti, kuri izplata televīzijas saturu internetā, nenodrošinot samaksu satura ražotājiem un atņemot klientus godīgiem kabeļtelevīzijas operatoriem, biznesa portāls “Nozare.lv” uzzināja no nozares pārstāvjiem.

Latvijas Elektronisko komunikāciju asociācijas (LEKA) valdes priekšsēdētājs Ilmārs Muuls sarunā ar biznesa portālu “Nozare.lv” pieļāva, ka pēdējā aptuveni gada laikā varētu būt saradušies ap 40 000 šāda satura skatītāju, kuri no sava operatora pērk “interneta televīzijas” pakalpojumus. Tos interneta komersants savukārt saņem no “vairumtirgotāja”, kas par saturu nav samaksājis satura ražotājiem. Šāda pakalpojuma skatītāji ir aizgājuši no esošiem kabeļtelevīzijas operatoriem, viņš teica.

Satura nelegāla izplatīšana par maksu interneta pakalpojumu sniedzēju (IPS) klientiem esot nopietna problēma, par kuru jau tiek runāts Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) un Satiksmes ministrijā, Muuls stāstīja.

Par iespējamu televīzijas satura izplatīšanu apšaubāmā veidā krīt aizdomas uz “dažiem” lieliem IPS, kurus Muuls nevēlējās nosaukt. Taču vienu metodi, kā veidot “melno” biznesu ar televīzijas saturu, LEKA pārstāvis raksturoja šādi – uzstāda satelītantenu ar pirātisku kanālu atkodēšanu, šos kanālus pārraida tālāk pa internetu kādam interneta komersantam, kas to pērk no “vairumtirgotāja” un tālāk pārdot saviem klientiem par zemāku maksu, nekā līdzīgu programmu salikumu pārdot godīgs kabeļtelevīzijas operators.

Komersanti, kas veic apšaubāmu biznesu ar televīzijas saturu internetā, arī satraukuši Baltijas reģiona lielākā komerctelevīzijas uzņēmuma, zviedru “Modern Times Group” (MTG) pārstāvjus, kuru prioritāte pērn novembrī vēl bija Latvijas maksas televīzijas operatoru skatītāju skaita audits pirms MTG piederošo kanālu “TV3” un “Latvijas Neatkarīgā Televīzija” (LNT) pārejas uz maksas kanālu statusu šī gada 1.aprīlī.

Patlaban pasākumi pret nelegāliem televīzijas satura izplatītājiem ir svarīgāki nekā kabeļtelevīzijas operatoru skatītāju skaita auditi, “Nozare.lv” teica MTG vadītājs Baltijas valstīs Kaspars Ozoliņš.

“Prioritāte ir cīņa ar nelegālajiem interneta operatoriem, kuri abonementiem sniedz arī televīzijas pakalpojumus, bet par to neveic samaksu reālajiem satura veidotājiem. Tas nostāda nevienlīdzīgā situācijā godīgos maksātājus un šos nelegālos interneta operatorus,” Ozoliņš raksta komentārā “Nozare.lv”.

Lūgts komentēt MTG pārstāvju pērn teikto, ka, slēdzot līgumus par jauno maksas saturu – MTG piederošo “TV3” un LNT -, būtu jāveic skatītāju skaita auditi, Ozoliņš atzina, ka “jaunajos līgumos par “TV3″ un LNT esam iestrādājuši šādu audita iespēju. Šī iespēja tiks izmantota pēc nepieciešamības, lai objektīvi noteiktu abonentu skaitu”.

Jau ziņots, ka pērn MTG pārstāvji teica, ka MTG Latvijas meitasuzņēmums, slēdzot līgumus par savu maksas kanālu, tostarp “TV3” un LNT izplatīšanu kabeļtelevīzijas tīklos, kabeļoperatoriem prasīs veikt skatītāju skaita auditu. Taču Ozoliņš stāstīja, ka šāds audits ir dārgs pasākums un notiek sarunas par tā finansēšanu.

“Pašlaik norit saruna ar citiem satura veidotājiem Eiropā par audita līdzfinansēšanu, jo šis process ir patiesi darbietilpīgs, kas attiecīgi nozīmē – arī finansiāli padārgs,” Ozoliņš raksta.

Saistībā ar izmaiņām Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā (EPLL) MTG varēs no 1.aprīļa prasīt samaksu no kabeļtelevīzijas komersantiem par “TV3” un LNT retranslāciju, bet abi kanāli līdz gada beigām būs skatāmi bez maksas virszemes apraidē.

Savukārt Muuls teica, ka Eiropas Savienība (ES) arvien vairāk prasa detalizētās atskaites par televīzijas satura skatīšanās veidiem un skatītāju skaitu katrā “platformā”. Tas nozīmē, ka agrāk vai vēlāk nāksies noskaidrot, cik elektronisko sakaru komersantu – IPS – sniedz televīzijas skatīšanās pakalpojumu, vienlaikus pārbaudot, vai samaksas ķēde patiešām sniedzas līdz satura ražotājiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+